Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Loeb, moja zucca da marmellata wyglada zupełnie inaczej

Obrazek
Kasia
Alembik

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Ja wczoraj zerwałem dwie dynie bambino. Jedna miała dziewięć coś kg. Sprzedałem je sąsiadom, dorzucając jeszcze cukinie gratisowo. W ten sposób zarobiłem na cztery piwa, które wypiłem i w ogólnym rozrachunku wszyscy byli zadowolenie (poza dyniami)

Zauważyłem jedną rzecz przydatną. Bo jak wiecie dynia jest za duża, żeby ją naraz zjeść. Ale wystarczy przekrojoną położyć na parapecie od południa i ona się goi. To znaczy przysycha. Trzeba mieć tylko nieco szczęścia przy przecinaniu i dynia nie może być za miękka w środku. W ten sposób można rozłożyć dynię na kilka dni.

Zwykle biorę jakiś kilogram, czy dwa, gotuję to, odcedzam, zgniatam widelcem i dodaję osobno posłodzone mleko. Nawet w miarę smaczna taka zupa. Polecam. Aha i można je już zrywać, przynajmniej tak na oko oceniam te wasze. A przynajmniej można zrywać bambino. Pestek to jeszcze dojrzałych nie ma, ale chyba korzystniej ciapać dynie na bieżąco, niż trzymać aż się zrobią twarde i łykowate.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2121
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

ganio4 : Twoja wygląda bardziej jak ze zdjęcia na opakowaniu nasion z franchi, ja swoje kupowałam rok temu czy 2 lata temu na allegro i zostało mi 1 nasiono, z tych co kupiłam. Tylko z tego 1 mi coś wyrosło. Ta moja urwana jest niedojrzała, trochę wcześnie ją dojrzałam, dojrzewając zmienia kolor na mniej więcej taki jak twoje, zastanawia mnie tylko czemu moja jest taka spłaszczona. Jak zerwiesz zrób zdjęcie ogonka i miejsca w którym się łączy z dynią jeśli możesz, i później po przekrojeniu wnętrza i nasion. Ciekawa jestem czy to moje to z czymś krzyżowane.
Ania D.
500p
500p
Posty: 603
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Alembik, dynia nie zrobi się twarda i łykowata. Dynie można spokojnie przechowywać w piwnicy, oczywiście pod warunkiem, że są dojrzałe, nie zmarznięte i podsuszone na słońcu. Miąższ nie robi się twardy, może najwyżej stopniowo wysychać, jeśli dynia leży wiele miesięcy lub gnić. Owszem, w niektórych odmianach skórka robi się twardsza nież była, ale na miąższ nie ma to wpływu.
Dużą dynię, pokrojoną, można przechowywać w lodówce (jak ktoś ma dużą lodówkę). Melonowa moża leżeć do tygodnia, potem zaczyna się psuć. Z tego też powodu ja wolę mniejsze dynie, bambino i melonowa rosną jak na moje potrzeby zbyt wielkie.
caterina
200p
200p
Posty: 297
Od: 11 cze 2009, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Aniu :) w pełni się z Tobą zgadzam i za bardzo nie wiem co Alembik miał na myśli pisząc : "twarda i łykowata", bo taka nigdy mi się nie zrobiła.
Forumowiczka Kasia...;)
Awatar użytkownika
iwa3003
200p
200p
Posty: 315
Od: 2 mar 2010, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

A to moja Atlantic gigant Obrazek
Mam dwie rośliny,jedna ta z której jest ten owoc, jest małą rośliną tzn taką wsam raz , i jak widać dyńka już spora ,ok 3,4 kg ,cieszymy się z niej jak dzieci :heja
Druga roślina rośnie na kompostowniku-jest ogrooomna :shock: ,liści pełno kwiatów też ,ale owoce pojawiają się rzadko są żółte i jak do tej pory gniją -dziwne troche
Pozdrawiam Iwona :)
Zenon
200p
200p
Posty: 355
Od: 24 maja 2009, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin na Pogodnie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

No to Ci pożre z tego kompostownika do woli. Bo to roślina b. żarłoczna. :D
Pamiętajcie o ogrodach...
Awatar użytkownika
hancik30
50p
50p
Posty: 98
Od: 3 sie 2011, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rokietnica/Poznań

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Pelasiu po sobotniej wizji muszę stwierdzić, że też mam już 3 butterunty zawiązane- ale bardzo malutkie. W przyszłym roku wysieję je o 2 tyg wcześniej od pozostałych dyń. Za to Hokkaido szaleje- to bardzo plenna odmiana. Czy macie dynię AMBAR- ta też rośnie bardzo powoli- jeden owoc wielkości piłki siatkowej(trochę spłaszczony). To nie tylko moje obserwacje- u sąsiadki też tak się ociąga. Już nie mogę się doczekać zbiorów jesiennych :heja
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Moja hokkaido nie rośnie :( Jest taka sama od tygodnia, malutka. Miała jeszcze kilka żeńskich kwiatków, ale nie widzę, żeby się z nich zawiązały jakieś dyńki. No co jej nie pasi ? Kilkanaście metrów dalej Atlantic idzie jak burza.

Obrazek

Obrazek
Poziomki uzyskujemy przez przewracanie pionków.
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Moje ozdobne:
Obrazek
Trzy dni temu pojawiły się białe cętki :D
Obrazek
Gruszkowa, podobno brodawkowa
Obrazek
Zwykła
___________________________________________________________________________________________________________________
Najbardziej okazała z moich dyń, Turecki turban. W ciągu doby owoc przybiera 3cm w obwodzie :tan W dodatku ma sporo zawiązek, a pędy grube na dwa palce!

Obrazek
Ogrom Dyni, ok. 3,5 metra
Obrazek
Owoc
Obrazek
Dwa krasnoludki :;230
Obrazek
A to co? Dwie pary liści, zawiązek i wąsów czepnych przy jednym segmencie :D Są dwa takie segmenty, później jest ok.
Awatar użytkownika
hancik30
50p
50p
Posty: 98
Od: 3 sie 2011, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rokietnica/Poznań

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Piękne, w przyszłym sezonie też posieję ozdobne. Mam jedną - przez przypadek wyrosła w truskawkach- nie wiem skąd się tam wzięła. Jesienią i zimą cieszą oko. Widzę Patasko, że liście są zdrowe. Czy ozdobne mniej chorują od tych "spożywczych"?
Awatar użytkownika
Uni57
ZBANOWANY
Posty: 759
Od: 12 maja 2010, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Trochę zapylałam moją Justynkę w weekend, ale widzę, że siłami natury również powstają dyńki, więc nie jest źle. :D
aniaop
200p
200p
Posty: 232
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

iwa3003 staraj się zapylić tą drugą, ta jest zapylona innym, oryginał jest żółty, potem pomarańczowy.Wszelkie atlantic z zielonym są zapylone obcym pyłkiem przez bąka sabotażystę :;230
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”