Keiki (nowy przyrost) - porady

ODPOWIEDZ
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2403
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: liść na łodydze - storczyk phaelenopsis

Post »

Lukaszek witaj...
Jeżeli już masz zidentyfikowane to " coś" o co pytasz, to trzeba migiem poszukać informacji w tym temacie na forum.
A, nie drążyć dalej wątpliwości ,dziwić się.I pisać
A to ciekawe co mówisz, hehe.
Temat keiki jest dobrze rozpracowany w sekcji.Wszyscy prawie z tym sie spotkali i warto skorzystać z rad .
Więc nie komentuj ze, zrobisz inaczej niż ktoś Ci odpowiada.

Jasne stwierdzenie dostałeś i masz je wykorzystać w zupełnie dowolny sposób .Ale musisz poczekać, aż to "coś" urośnie
i się uformuje. I kropka.
kamilkami pisze:Z pędu wyrasta keiki.
Można je usamodzielnić w momencie, gdy ma minimum 3 korzenie 5-6 cm i 3 liście.
Awatar użytkownika
agatka267
100p
100p
Posty: 128
Od: 12 lis 2013, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

nie rosnące keiki :(

Post »

Witam. Dostałam na wiosnę od znajomej keiki. Ma ono pare liści i jeden pęd kwiatowy. Niestety od kiedy moja córeczka niechcący oderwała maciupki wierzchołek pędu kwiatowego, storczyk nic nie rośnie. Tak już jest od pół roku(dodałabym zdjęcia żeby było łatwiej, bo słowami jest mi to ciężko pisać), ale nie wiem jak. Tak bardzo bym chciała, żeby zakwitł :((( Może trzeba uciąć ten pęd, sama już nie wiem, co zrobić. :(
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2403
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: nie rosnące keiki :(

Post »

Witam,
Niestety....bez zdjęć trudno radzić.A, czy w ogóle to keiki wytworzyło już system korzeniowy w doniczce ?
Dla uzyskania informacji proszę podawać więcej danych o uprawie/w czym,gdzie i jakie są warunki uprawy /.

Polecam wykorzystanie informacji o keiki. z istniejących wątków i rozmów,przykładów.

Zapytanie zostanie włączone do odp. tematyki w sekcji i tu można kontynuować ewent.dalsze rozmowy..

mod.JOVANKA
Awatar użytkownika
agatka267
100p
100p
Posty: 128
Od: 12 lis 2013, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

pomocy!!!

Post »

http://zapodaj.net/a3aa366dc8594.jpg.html
witam to jest keiki które dostałam jakieś pół roku temu.Wydaje mi się że w czasie drogi do domu został troszkę oderwany czubek łodyżki..i nie wiem co teraz zrobić czy odciąć troszkę łodygi by pobudzić do wzrostu,wynieść na zimne stanowisko czy po prostu cierpliwie czekać ..pomóżcie,tak bym chciała żeby zakwitł :(

-- 14 lis 2013, o 21:27 --

http://zapodaj.net/c19840083f9ed.jpg.html
http://zapodaj.net/c891eff1fb8aa.jpg.html
jeszcze dwie fotki żeby było lepiej widać :)
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Czy to nowy pęd u phalaenopsis?

Post »

Jakis czas temu (w grudniu) pisalam do was z prośbą o pomoc przy moim storczyku. Obcięłam mu po kwitnieniu 4 pędy, liscie mu zżółkły i myślalam, że już go stracilam. Ale zastosowalam sie do waszych rad i zauwazylam, że cos wyrasta mu ze stozka wzrostu. W związku z tym mam kilka pytan.

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/138/yq0k.jpg
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/34/a7h9.jpg

1. Czy to zaznaczone strzałką to jest nowy pęd?
2. Zauważylam, że pędy, ktore przycięłam, zaczynaja zmieniac kolor od dolu. Jeszcze niedawno byly zielone, teraz robią się bordowe/brazowe. Czy to zapowiedź kwitnienia?
3. Stare przycięte pędy nic nie wypuścily. Jeżeli ten maly kikut to nowy ped, to czy mam obciąć te stare pedy calkiem przy samym dole czy wierzyc, ze jeszcze coś z nich będzie?
4. Czy moge zacząć nawozic mojego storczyka?
5. Storczyk kupilam w czerwcu. kwitl mi dwa miesiace. Nie przesadzalam go. Czy moge go przesadzic w nowe podłoże? Mam wrażenie, że stare jest malo przepuszczalne.
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: czy to nowy ped?Phalenopsis

Post »

To wygląda na basal keiki. :D
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: czy to nowy ped?Phalenopsis

Post »

A teraz postaram się odpowiedzieć na twoje pytania. (Jak się pomylę, niech ktoś mnie poprawi.) :wink:
1. To nie pęd, a młoda roślinka.
2. Nie odpowiem na to pytanie, bo sama nie miałam takiego przypadku. Trochę zdjęcia są za duże i rozmazane.
3. Może nic nie obcinaj, niech sobie rosną. O ile pędy kwiatowe nie usychają, to tylko te uschnięte można odciąć.
4. Z nawożeniem to już niech radzą te osoby co miały do czynienia z basalkiem. ;:131
Ale skoro roślinka nie protestuje i ładnie rośnie, to myślę że dbaj o nią jak dotychczas. ;:333
5.Jeżeli chodzi o przesadzenie, nie ruszałabym ich teraz. Bo małego basalka mogłabyś niechcący zruszyć, a takie maleństwo bez dobrze wykształconych korzonków nie dało by rady przeżyć. Storczyki nie lubią zbyt częstego przesadzania, dlatego przesadza je się co jakieś 2 lata. Oznaką rozkładu kory w doniczce, jest mech na niej.
O basal keiki więcej się dowiesz na forum, tu jest mnóstwo na ten tema. ;:333
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 22038
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: czy to nowy ped?Phalenopsis

Post »


§ 3.7 Zdjęcia i grafiki wstawiane do postów powinny być związane wyłącznie z treścią merytoryczną wątku. Maksymalny dopuszczalny rozmiar zdjęć to 900x600 , zalecamy: 500x375 pix lub 640x480 pix.
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: czy to nowy ped?Phalenopsis

Post »

Pomniejszyłam te zdjęcia - przepraszam - myślalam, że tylko u mnie na kompie są takie wielkie. Może teraz bedzie łatwiej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: czy to nowy ped?Phalenopsis

Post »

Emila ma rację,
1. to basal keiki,
2. Kolor zmienia bo złapało trochę słońca,
3. Emila ma racje,
4. Nawoź standardowo, pół dawki z opakowania co 2 tygodnie,
5.Tu się niestety nie zgodzę, wiosna to najlepszy czas do przesadzania. Czekać aż basalek podrośnie możesz i 2 lata więc, nie ma to sensu bo roślina może wcześniej zginąć. Jeśli uważasz że podłoże jest zbyt mało przepuszczalne to go przesadź.
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: czy to nowy ped?Phalenopsis

Post »

dziekuje za odpowiedzi.

Czy to ze zlapalo troche slonca to dobrze czy zle? czy moge go trzymac na tym samym stanowisku co dotychczas? bo rzeczywiscie jakies 2 tygodnie temu przenioslam go na okno poludniowo zachodniei tu ma wiecej slonca. Ale dodam od razu ze nie padaja na niego bezposrednio. ale tez zauwazylam ze troche sie ruszyl - ten basalek robi sie coraz wiekszy a gdy go trzymalam na starym stanowisku to dluuugo nic sie nie dzialo.
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: czy to nowy ped?Phalenopsis

Post »

Jeśli słońce nie pada na niego bezpośrednio to nie ma problemu :).
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: czy to nowy ped?Phalenopsis

Post »

Dzięki Emila i Russki!

A co do przesadzania. Mam pytanie odnosnie doniczek. Moze glupie ale naprawde tego nie wiem Chcialam kupic wieksza doniczke na orchidsgarden bo moj storczyk ma bardzo rozbudowane korzenie. I tu mam problem. Jak zmierzylam ta swoja dotychczasowa doniczke to na dole ma 8 cm a na gorze 12cm. Czy ktos kupowal doniczki na orchidsgarden i mi moze powiedziec w ktorym miejscu sa mierzone? Bo nie wiem jaki mam wziac rozmiar
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”