Ślimaki w ogrodzie - zwalczanie,dyskusje

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8221
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Ślimaki w ogrodzie - zwalczanie,dyskusje

Post »

Doroto i Andrzeju
U nas na kompoście jakoś nie obserwuję jaj i dużej ilości mięczaków.
Może dla tego ,że mało zielonego wrzucam i mieszam od razu ,albo ziemią przysypuję.
Ze ślimakami w słoikach to nie jest może w porządku jeśli chodzi o śmieciarzy i tego co potem...
Niestety i u mnie się nie da inaczej ,każdy rozdeptany czy zdechły przyciąga miliardy następnych w to miejsce.
Musiała bym zakopywać głęboko , a na to ani czasu a ni sił bo sucho.
Truciznę wykładam w pudełkach lub mini słoiczkach po witaminach itp.
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
doras
50p
50p
Posty: 66
Od: 27 lip 2019, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Ślimaki w ogrodzie - zwalczanie,dyskusje

Post »

Ja też wcześniej spotykałam tylko pojedyncze osobniki, to ta kapusta u mnie przyciągnęła całą dużą bandę.
Znalazłam w Internecie te domki na trutkę. Chyba kupię ze dwa, do dwóch najbardziej obleganych miejsc w ogrodzie.
Pozdrawiam, Dorota
Andrzej997
500p
500p
Posty: 500
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ślimaki w ogrodzie - zwalczanie,dyskusje

Post »

Możliwe, że powodem braku ślimaków u mnie jest fakt, że przestałem uprawiać warzywa. Możliwe, że jak ktoś uprawia warzywa to musi je zwalczać.
Doroto myślę, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że wytrujesz w ten sposób naturalnych pogromców ślimaków i pewnie o wiele więcej, bo zależności w naturze są mocno skomplikowane.. Gdy ślimaki wrócą, a wrócą, zostanie ci już tylko trucie. Czyli jakby jednocześnie pomagasz i szkodzisz sobie.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1141
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ślimaki w ogrodzie - zwalczanie,dyskusje

Post »

U mnie ślimaki nie mogą przebić się do warzywniaka przez kilkumetrowy pas mocno nagrzewającej się ziemi pozostającej w czarnym ugorze i krzewy wyściółkowane suchym igliwiem. Owszem, zżarły liście na jednym agreście rosnącym w pobliżu domku, a na ganku zapasowe sadzonki pomidorów z doniczek. Nie potrafią natomiast dostać się do sadzonek w skrzynkach balkonowych. Prawdopodobnie uniemożliwia im to duży wywinięty do poziomu rant skrzynek.
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8221
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Ślimaki w ogrodzie - zwalczanie,dyskusje

Post »

Wroniarz
Zazdroszczę bo u nas grzeją śmiało przez suchy pas pola :;230
Podobnie włażą na wysokie donice przy domu i grilla z pudełkiem z sadzonką dyni.
To ostatnie to na prawdę nie wiem jak :?: Chyba desant z góry szklarni :;230
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21966
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Ślimaki w ogrodzie - zwalczanie,dyskusje

Post »

Dzisiaj, kończąc prace działkowe ok. godz.20,30 z konieczności urządziliśmy polowanie na te obrzydłe ślimory! ;:oj Było ich tak dużo, że trudno mi to było ogarnąć rozumem. Skupiska po kilkanaście sztuk zmierzały w kierunku warzyw a w drugiej części w kierunku funkii i po prostu 'plażowały' na trawniku. ;:145 Masakra! Dla tych, które spotkaliśmy na swojej drodze był to ostatni spacer... jutro trzeba z samego rana urządzić znowu polowanie.
Wcześniej zeżarły mi paprykę ale już wypuszcza nowe pędy i doszczętnie 2 cukinie- te bujają się - żyją ale kiepsko wygląda ich stan.
Posypałam granulkami, zrobiłam pułapkę z butelką i granulkami i nic z tego, żaden nie wpadł do niej.
Wygląda na to, że będę mieć poważny problem z nimi.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Andrzej997
500p
500p
Posty: 500
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ślimaki w ogrodzie - zwalczanie,dyskusje

Post »

Pozostaje mi tylko współczuć, bo wiem ile to chodzenia i wypatrywania. Do tego trzeba by to robić całą noc, bo ślimaki z dalszych okolic dotrą później. I tak co noc - masakra. Oczywiście dobrze jak znajdzie się 10-20 %.

U mnie wszystko całe z wyjątkiem kilku wschodzących aksamitek, czy słoneczników. Nawet jak po deszczach wychodzą na chodnik to jest ich kilka w przeciwieństwie do skorupkowych, których jest 10x więcej. Jest to mała niedogodność, żeby nie rozdeptać na chodniku, więc trzeba zepchnąć na murawę.
Generalnie ich nie widać w dzień, ale nie stwierdziłem uszkodzeń na jagodach kamczackich a teraz na świdośliwach czy porzeczkach. Na pewno znajduję na tych krzewach i drzewach ślimaki skorupkowe i w zasadzie nie ruszam ich.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”