Irysy cebulowe(syn.holenderskie)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6898
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Obrazek Obrazek

Moje też jeszcze potrzebują kilku dni by zakwitnąć.
Awatar użytkownika
LaPasion
100p
100p
Posty: 135
Od: 13 mar 2007, o 06:48
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Ja mam problem... moje iryski ida w liscie zawsze na jesień i tak sobie na wierzchu zimują :shock: :shock: :shock:
I od jakiś 3-4 lat w ogóle nie kwitną... co jest ze mną albo z nimi nie tak? dodam, ze nawoziłam azofoska i lipa
Nazwa Gatunkowa: Magdziorek
Rząd : Leniwce ;)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Ja tez mam problem z irysami reticulata, kwitną tylko raz po posadzeniu, za rok niewykopywane już kwiatów nie mają tylko same liście :? Nie lubią mało przepuszczalnych gleb, ale nawet jak przygotowałam odpowiednio miejsce to jest tak samo :roll:
Awatar użytkownika
peonia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 26 mar 2006, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pólnocny wschód
Kontakt:

Post »

Wyczytałam ,ze wszystkie warunki do spełnienia o jakich wspomina Przemek w początkach wątku są b.ważne,
by iryski chciały dawać kwiaty.


pielęgnacja:unikac zastoin wody (drenaż).Liście obecne aż do zasuszenia,dlatego w deszczowe lata trzeba je przykryć szkłem lub folią.
wymagania irysków cebulowych:stanowisko słoneczne do półsłonecznego.Gleba przepuszczalna,uboga, kamienista do glinistej, słabo wapienna.
sadzenie: pażdziernik,na głebokość, 8 cm, najlepiej w mieszankę piasku i gliny.

Połowa marca , zimno mokro i brak pąków u irysków, nieśmiało wynurzają się liście, mimo że lekko są
osłonięte gałązkami cypryska groszkowego( odsłonione dla wykonania zdjęć :wink: )


Obrazek Obrazek
Zaczęło się od rabaty-Beata Paulina
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić."
Mark Twain
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6898
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

LaPasion sądzę, że Twoje irysy należą do grupy: kosaćce holenderskie (osiągają wysokość 40-60cm). Jesienią ich cebule bardzo szybko ukorzeniają się i wydają liście jeszcze przed nadejściem mrozów. Znaczne uszkodzenia liści przez mróz powodują obniżenie plonu cebul-rośliny mogą nie kwitnąć, chorują. Szkodzą im również wiosenne przymrozki.
Awatar użytkownika
LaPasion
100p
100p
Posty: 135
Od: 13 mar 2007, o 06:48
Lokalizacja: Wrocław

Post »

czyli co mam z nimi zrobić... co roku jest to samo, jest po 1 listku i żadnych kwiatów... chyba spróbuję je przesadzić w inne miejsce... może się ruszą...
Nazwa Gatunkowa: Magdziorek
Rząd : Leniwce ;)
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6898
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Magdziorku patrząc na to, że napisałaś, iż należysz do rzędu leniwce to rada jest tylko jedna. Odpuść sobie! A tak na poważnie jest kilka sposobów przechytrzenia kosaćców holenderskich (kilka to znaczy żadna z nich nie jest w 100% skuteczna). 1) cebule sadzić na głębokość 10-12cm! 2) opóźnić nieco sadzenie (jednak cebule muszą się dobrze ukorzenić bo innaczej przemarzną) 3) 2-3 tygodnie po posadzeniu przykryć zagon torfem, korą lub kompostem. W ostre, bezśnieżne zimy (w grudniu lub na początku stycznia) dodatkowo zabezpieczyć zagon okrywą łatwą do usunięcia wiosną (słomą, stroiszem) 4) sadzić cebule dopiero wiosną!!!

Selli7 Twoje iryski są zapewne niedożywione. To są małe żarłoki. Być może, że gleba jest zbyt kwaśna. Optymalne pH gleby to 6,8-7,2.
Awatar użytkownika
igielka78
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1782
Od: 13 mar 2008, o 10:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zawidów

Post »

Wiosną tzn. kiedy? Skusiłam się na irysy holenderskie w Biedronce, a one juz mają kiełki i nie wiem co z nimi robic?!
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9827
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Moje irysy zakwitły nieśmiało dopiero wczoraj :-) Jest różnica z zeszłym rokiem 10 dni! może to dlatego, że ogólnie była zimniejsza zima i ziemia dość mocno była zamrożona.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6898
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Igielka78 irysy do ziemi w ogródku. Już teraz!

U mnie opóźnienie jest chyba większe niż 10 dni. W ubiegłym roku iryski już dawno kwitły a w tym ani jeden się jeszcze "nie wychylił" z kwitnieniem.
Awatar użytkownika
cattleya
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 6 maja 2007, o 13:19
Lokalizacja: Łódź

Post »

Uwielbiam te irysy, ale jest im u mnie za sucho. Moze jak urzadzę ogród do końca uda mi się stworzyć dla nich jakieś sensowne miejsce.
I moje róże http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 74&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
I ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=21086" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
peonia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 26 mar 2006, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pólnocny wschód
Kontakt:

Post »

:) zakwitły nareszcie


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam serdecznie,
Beata
Zaczęło się od rabaty-Beata Paulina
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić."
Mark Twain
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6898
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Beato czy masz jakiś sposób by odróżnić odmianę "Pixie" od "Natasha" oraz gatunki Iris histrioides od Iris reticulata? Czy spotkałaś się z opisem cech gatunkowych lub odmianowych irysów?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”