Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Tomala1991
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 cze 2013, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Żółknięjąca i rozchodząca się tuja Szmaragd

Post »

Witam, moje tuje żółkną i dziwnie rozlazły się.. o co chodzi?

Obrazek
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żółknięjąca i rozchodząca się tuja brabant

Post »

Wypędzone nawozami/ zapewne made in Holland. Rada na to ? W sumie jak nie padnie po pierwszej zimie to przeżyje i brak nawozów w iloście danej przez producenta przychamuje nadmierny pęd. O ile nie zmarnieje wcale. bo i tak się często zdarza.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Tomala1991
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 cze 2013, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Żółknięjąca i rozchodząca się tuja brabant

Post »

Czyli zostać tylko przy nawadnianiu? Nawóz przeciwko brązowieniu igieł też nie wskazany?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żółknięjąca i rozchodząca się tuja brabant

Post »

Zero jakichkolwiek nawozów. Podlewanie z umiarem
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Filia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 wrz 2014, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuje - drugie sadzenie tego lata, brązowienie, pomocy!

Post »

https://imageshack.com/i/exn4u6Ctj https://imageshack.com/i/p2YkBS3uj
https://imageshack.com/i/exP9ydymj

Drugi raz w tym roku mąż posadził 15 tuj do 5 drewnianych donic. Donice wewnątrz są wyłożone folią. tuje -byly sadzone w styczniu- calkowicie nam zbrązowiały w okolicach maja-czerwca. Przed ponownym sadzeniem, wymienilismy calkowicie ziemie i keramzyt, a donice zostaly wymyte. Po posadzeniu nowych roslin w centrum ogrodniczym polecono nam zalanie stojacych juz w donicach tuj srodkiem przeciwgrzybiczym. Po kilku tygodniach tuje znów zaczęły brązowieć. Pojawiła się teoria iż jest to wina stojącej w donicach wody-porobilismy dziury w foli, lecz nie zahamowało to choroby. Tuje byly tez pryskane środkiem previcur energy firmy bayer, co też nie wpłynęło na zahamowanie zjawiska. Zaznaczam, ze posiadamy dwa oddzielne balkony i tak samo na jednym jak i na drugim stan tuj jest taki sam. W donicach znajduje się ziemia do iglaków oraz 10cm warstwa keramzytu.
Bardzo proszę o pomoc, juz nie wiemy co mamy robic, to juz drugie i kosztowne sadzenie. Poza tym nie mamy juz sily i cierpliwosci... Czy spryskać jeszcze raz tuje previcurem? Obciac brazowe fragmenty? będę bardzo wdzieczna za pomoc. Zaznaczam, ze jestesmy laikami jeśli chodzi o pielegnacje roslin.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Tuje - drugie sadzenie tego lata, brązowienie, pomocy!

Post »

Przyczyna to gnicie - folia+woda = rozwój grzybka oraz do tego dodając temp. efekt w postaci śmierci.

Proponowałbym zrobić jednak napowietrzenie w foli lub całkowicie zrezygnować z tej foli lub inaczej ten problem rozwiązać spróbować. Bądź całkowicie dać sobie spokój z tujami w donicach.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Tuje - drugie sadzenie tego lata, brązowienie, pomocy!

Post »

Jak patrzę co ludzie robią z żywymi roślinami to pozostaje walić głową o ścianę... ;:223 troszkę logiki i wystarczy się domyśleć że roślina się utopi w szczelnym zbiorniku (doniczce), tak jak by człowieka trzymać cały czas pod wodą bez tlenu. Mało tego to rozmiar donic to porażka. W takich mega donicach to tylko jednoroczne rośliny.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje - drugie sadzenie tego lata, brązowienie, pomocy!

Post »

To nie są warunki na dłuższy czas dla takich drzew, muszą zasychać, a po zimie będzie jeszcze gorzej.Do takich skrzyń jeśli iglaki, to karłowe, albo rośliny sezonowe i koniecznie otwory w dnie.
Slaw
50p
50p
Posty: 99
Od: 28 lis 2013, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Tuje - drugie sadzenie tego lata, brązowienie, pomocy!

Post »

Zgadzam sie w 100% z selli7 i PiotrekP. Te donice to kwietniki i to "kwiaty" powinny tam rosnąć. Nawet jeśli thuje przeżyją rok to prędzej czy później i tak wypadną
Dla ogrodnika nie ma złej pogody, jest tylko zły ubiór
monpta82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 mar 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Brązowienie od środka i od dołu tui szmaragd

Post »

Witam wszystkich, mam bardzo wielka prośbę! mianowicie chodzi o moje 5 letnie tuje szmaragd. Przez 2 lata rosły przepięknie, przyrost ogromy co roku, podsypywane substralem osmocote działającym przez 6 miesięcy! Po 2 latach zaczęły obsychać od środka, pytałam po szkółkach co moze byc tego przyczyna, dostawałam odpowiedz ze po zimie maja takie prawo i żeby wytrzepać obumarłe gałązki, tak robiłam, ale co roku coraz gorzej w tamtym roku psikałam topsinem, przeciw brązowieniu igieł substral i nic coraz gorsze. Żadnych efektów pozytywnych. Proszę o radę czy z tych moich tuj będzie coś a mam ich ponad sto, jakis srodek czy jaks specjalna pielegnacja może je uratować, czy są do wycięcia?? Obrazek Obrazek Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Brązowienie od środka i od dołu tui szmaragd

Post »

Jak duże sadzone, czy z doniczek? Jaka gleba? W ogromne przyrosty raczej nie wierzę.
monpta82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 mar 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brązowienie od środka i od dołu tui szmaragd

Post »

Sadzone ok 100 cm, teraz maja 3 m. gleba różna, od gliniastej do czarnej, jak były sadzone drzewka mieszałam ziemie z specjalna do iglaków. Podkopałam jedna tuję zeby sprawdzic czy w wodzie nie stoją i okazało się ze jakies poł metra od powierzchni zaczyna sie glina. Dodam ze teren pod ogrod byl wyrównywany i byla przywozona ziemia tak ze roznie jest w roznych miejscach a tuje wszedzie zaczynaja chorowac:( sadzone z doniczek.
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Brązowienie od środka i od dołu tui szmaragd

Post »

Monpta82

Takiej reakcji należało się spodziewać. Dopóki rośliny miały w miarę swobodny dostęp do powietrza glebowego wszystko było w porządku. Dopiero gdy dostały się do warstwy zbyt wilgotnej o dużym braku powietrza pokazały objawy fizjologicznego zamierania. Jeśli nie zmienisz - rozluźnisz - podłoża każde następne nasadzenia pokażą to samo.


Pozdrawiam, Francik
Francik
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”