Borówka - NAWOŻENIE

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mariolka
200p
200p
Posty: 312
Od: 7 sie 2007, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Re: Borówka amerykańska- czy dobrze postąpiłam?

Post »

Dziękuję :D Te mniejsze na przodzie mają dwa lata a ta druga z tyłu to jest chyba taka odmiana mini bo nie rośnie wysoko tylko nei mogę nigdzie znaleść tej odmiany kupiłam ją jako pierwszą i ma wlasnie 4 lata i obsypana jest dosłownie w tym roku kwiatkami :D Początkowo rosły rozrzucone po ogrodzie i dwa lata temu wrzuciłam je w jedno miejsce i sobie rosną. Martwi mnei jednak obecność świerka serbskiego w pobliżu... czy może on im zaszkodzić?

Pozdrawiam :D
popiz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 5 gru 2009, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Re: Borówka amerykańska - nawożenie wiosenne

Post »

Odnośnie nawożenia to pan w ogrodniczym powiedział, że producent od którego biorą sadzonki sypię raz miesiącu siarkę( określił to tak abym dawał co miesiąc garść na krzaczek)- siarka zakwasza a oprócz tego jako nawóz można dać siarczan amonu. Jak mu powiedziałem, że dawałem saletrę amonową to powiedział, ze lepiej dawać siarczan. Wspomniał także, że w marcu można dawać siarczan potasu jednorazowo co przyspieszy i zwielokrotni owocowanie( ilość kwiatów). Trochę mnie wyprowadził z błędu, bo myślałem że siarczan amonu czy tam saletra amonowa ma działanie zakwaszające a tu proszę. Na forum tez chyba wkradł się podobny błąd. Jeszcze jedno na koniec, kupiłem krzaczek borówki wczoraj bardzo duży( około 5 lat) i z dużą ilością kwiatów i wiecie, że w polu takie wielkie sadzonki stoją i owocują w workach foliowych o pojemności około 10 l, a może i mniejszych( coś jak doniczka tyle, że foliowa). Dla mnie to szok skoro tak dużo się pisze, o tych odstępach około 1,5 m krzaczek od krzaczka, bo niby system korzeniowy sadowi się bardzo płytko. Widocznie roślinka dostaje to co potrzeba-nawozy i może w takim czymś prawidłowo się rozwijać potem zrobię fotkę to umieszczę.
czas to .......ryba :)
tbet
100p
100p
Posty: 106
Od: 2 maja 2007, o 12:15
Lokalizacja: JELENIA GÓRA
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - nawożenie wiosenne

Post »

Ja stosuję wieloskładnikową Magiczną Siłę do borówek.
Pozdrawiam
wolodi
100p
100p
Posty: 173
Od: 26 lis 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Swiętokrzyskie

Re: Borówka amerykańska - nawożenie wiosenne

Post »

Właśnie Twój Pan z ogrodniczego widać że nie ma pojęcia o kwasowości nawozów.
popiz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 5 gru 2009, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Re: Borówka amerykańska - nawożenie wiosenne

Post »

Można bardziej konkretnie? Każdy z Nas jest ciekaw pewnie jak właściwie postępować, więc proszę o jakieś rozwinięcie :) PS Ja tylko piszę to co się dowiedziałem, a na forum pewnie wyklaruje się jakaś właściwa droga postępowania.
czas to .......ryba :)
wolodi
100p
100p
Posty: 173
Od: 26 lis 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Swiętokrzyskie

Re: Borówka amerykańska - nawożenie wiosenne

Post »

Otóż siarczan amonu jest jak najbardziej fizjologicznie kwaśny. A co do stosowania siarki to dyskusyjna sprawa. Roślina jej nie wykorzysta a poza tym że oczywiście zakwasi podłoże to także nam je zasoli.
popiz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 5 gru 2009, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Re: Borówka amerykańska - nawożenie wiosenne

Post »

Za to właśnie uwielbiam to Forum- kopalnia wiedzy ;:138
czas to .......ryba :)
maciek_tyfel
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 6 maja 2010, o 07:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re:

Post »

aguskac pisze: Wyczytałam właśnie, że rododendrony lubią przekompostowany koński obornik, co na to borówki? Ich wymagania są podobne. Chętnie bym im podrzuciła trochę gnoju :)
"Rośliny poszycia leśnego, takie jak borówki czy żurawina, nie tolerują dużych ilości nawozów, szczególnie takich, które zawierają azot. Z tego powodu nie wolno w żadnym wypadku nawozić ich gnojówką i innymi odpadami oborowymi"
źródło: "Owoce jagodowe" Theresia Gosch
Borówka lubi podłoże z kory (np. sosnowej) czy świeżych wiórków.
Gnój to lepiej zachować dla takich malin, które bardzo się ucieszą z takiego prezentu. :)
kasia_2721
100p
100p
Posty: 100
Od: 21 paź 2009, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Buska-Zdroju

Re: Borówka amerykańska - nawożenie wiosenne

Post »

Witajcie :wit ,mam dwa krzaczki borówki,kupiłam w zeszłym roku,pięknie kwitły,nawet owocki były,chodziłam nawoziłam,zakwaszałam,podlewałam.A w tym roku zostawiłam je same sobie i nawet jednego kwiatuszka nie miały,tylko listki zielone i zdrowe,na szczęście.Dziękuje Wam że przypomnieliście mi ,że o ukochane roślinki trzeba dbać.Jutro się nimi zajmę,tylko doradźcie mi co należy im zapodać w lipcu jak od zeszłego roku stoją zaniedbane?
Awatar użytkownika
Mariolka
200p
200p
Posty: 312
Od: 7 sie 2007, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Borówka amerykańska jaki nawóz po owocowaniu?

Post »

Witam, czytałam że po tym jak borówki skończą owocowanie należy je zasilić nawozem zawierającym potas i fosfor. Macie jakieś sprawdzone nawozy? Moje borówki własnie kończą owocowanie i bym chciała je zasilić by miały dużo pąków kwiatowych na drugi rok i łądnie zdrewniałe nowe pędy. Jednak nie wiem jaki nawóz jest najlepszy?
Pomocy
dawidbanan
---
Posty: 7567
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska jaki nawóz po owocowaniu?

Post »

Nawóz do borówek Magiczna Siła SUBSTRAL :wink:
Awatar użytkownika
Mariolka
200p
200p
Posty: 312
Od: 7 sie 2007, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Re: Borówka amerykańska jaki nawóz po owocowaniu?

Post »

ale on ma dużo azotu, także odpada.
Awatar użytkownika
Moranghinia
200p
200p
Posty: 379
Od: 10 sie 2010, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Borówka amerykańska jaki nawóz po owocowaniu?

Post »

A ja po owocowaniu nie nawoże wcale
:) pozdrawiam Monia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”