Peperomia wymagania, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Jakub_
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 sie 2009, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: GDYNIA

Re: Peperomia

Post »

Co do postu wyżej - na pewno trzeba by przyciąć końcóki wzrostu dla rozkrzewienia. Ale to już na pewno nieaktualne.

Natomiast moje pytanie. Czy peperomia obtusifolia nadaję się także do rozmnażania z liścia czy tylko sadzonki wierzchołkowe?
Jakub_
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 sie 2009, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: GDYNIA

Re: Peperomia

Post »

Zauważyłem, że peperomie nie cieszą się popularnością. Bo nikogo temat nawet nie rusza... Ciekawe czemu, bo roślinki takie ładne... :(
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3665
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Peperomia

Post »

Może teraz wątek się reaktywuje po tym, jak sprzedawano peperomie w biedronce po 99 gr, ja kupiłam 3, posadziłam wczoraj z bluszczem, ale dziś rano wykopałam wszystkie sadzonki i wsadziłam razem, zobaczymy, co z tego wyjdzie
Obrazek
Awatar użytkownika
Plumi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 20 cze 2011, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: regiony tarnowskie

Re: Peperomia

Post »

Ja mam peperomię glabella,rośnie jak szalona,rzadko ją przesadzam(dopiero jak nie mieści się w doniczce),nie nawożę,ale rośnie w ziemi kompostowej,czasem zraszam.Ostatnio musiałam ją powiesić,bo gęsta czupryna zaczęła zwisać na 30 cm. :tan
Kwiaty to resztki Raju.
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Peperomia

Post »

Prosiłabym o poradę w związku z w/w roślinką. Marnieje mi już czwarty gatunek peperomii. Trzy poprzednie poległy zupełnie. Każda wytrzymywała u mnie średnio 2 miesiące. Po tym czasie listki wiotczały i zaczynały odpadać. Wszystkie pielęgnuję tak samo. Stanowisko półcieniste, ziemia uniwersalna rozpulchniona, podlewanie umiarkowane, po lekkim przeschnięciu podłoża, nie zraszam. Szkodników brak, z całą pewnością. Jaki popełniam błąd?
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3665
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Peperomia

Post »

Ja peperomie zraszam, bo właśnie to lubią, a podlewam naprawdę rzadko, bo to jednak rodzaj sukulentów. Też mi część zwiotczała i obumarła, a niektóre listki nawet młode opadały, ale generalnie mam już te peperomie przeszło trzy miesiące i jakoś dają radę. One nie lubią zbytnio nawożenia, zdaje się trzeba stosować połowę dawki.
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Peperomia

Post »

Ja właściwie jeszcze żadnej nie zdążyłam zasilić nawozem. Nie umiem znaleźć na nie sposobu :( W internecie jest niewiele informacji, a jeśli to bardzo ogólnikowe. Nie podlewam, marnieją; podlewam, wiotczeją i odpadają liście. Obecnie walczę z peperomią obtusifolia. Z kępy zostały mi dwie sadzonki z kilkoma listkami, które są miękkie i pewnie lada chwila odpadną.
Dlaczego wiotczeją?
U peperomii kędzierzawej położyły mi się wszystkie prawie listki. Wydawało mi się, że jest najłatwiejsza w uprawie (a ja bardzo te roślinki lubię i uparcie znoszę kolejne), a jednak też niedomaga. Łodyżki więdną i przy dotyku odpadają.
Może ktoś, kto posiada roślinki z tego rodzaju dłużej niż rok, podpowie mi jaki jest złoty środek na nie ;:180
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3665
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Peperomia

Post »

sokolico, teraz mi przyszło do głowy coś ważnego w uprawie peperomii. Ona ma krótkie korzenie i powinna być w czymś dość płytkim i oczywiście z drenażem. Ja moje peperomie w sumie przesadzałam dwa razy w dość krótkim czasie. Najpierw z głębokiej donicy do płytkiej misy, a potem jeszcze zmieniłam podłoże w tej płytkiej na takie do sukulentów. Sporadycznie jakiś listek opadnie, ale wg mnie jest duży postęp.

Jeśli jednak masz je w czymś płaskim, to może spróbuj mojej metody, która wg mnie sprawdza się genialnie przy fikusie pnącym: zraszaj ją nawet codziennie, tak żeby zawsze trochę też podłoże tej wody dostało. Poza tym praktycznie podlewanie raz na dwa czy trzy tygodnie i też nie za wiele.
Awatar użytkownika
socurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 905
Od: 5 kwie 2009, o 02:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Peperomia

Post »

A ja głupia wsadziłam swoją orba variegated, zakupioną od jednego z forumowiczów, wsadziłam do zwykłej ziemi ;:223 zapomniałam, że ona też przecież sukulent... ale rośnie i ma się dobrze, więc na razie tak zostanie... jakby jej się coś złego działo, to będę wtedy interweniować pamiętając wasze rady :D
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3665
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Peperomia

Post »

socurek, ja myślę, że peperomia może być w zwykłej ziemi, ale ja mam tendencje do przelewania, a poza tym i tak kupiłam podłoże do kaktusów, żeby wsadzić sadzonkę wielkanocnika, więc pomyślałam, że takie przepuszczalne podłoże będzie lepsze od zwykłego i dlatego je zastosowałam. :wink:
Awatar użytkownika
socurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 905
Od: 5 kwie 2009, o 02:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Peperomia

Post »

Ja mam problem ze wszystkimi sukulentami- albo je przelewam, albo je zasuszam, jak nie urok to... eeechhh :( dlatego dopiero teraz jak sobie przypomniałam, że nie dałam jej nic do tej doniczki (ani piasku, ani kamyczków) to się zaczęłam martwić o nią :shock: a przecież tego samego dnia jak ją sadziłam sporządzałam mieszankę ziemi z piachem dla plumerek... :roll:
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Peperomia

Post »

Dzięki Jagódko. Spróbuję ze zmianą doniczek i spryskiwaniem. Gdzieś czytałam, że one tego akurat nie lubią, ale skoro u Ciebie się sprawdza, to na razie tego będę się trzymać.
U mnie wszystkie mają ziemię przepuszczalną. Sama mieszam substrat do kaktusów i sukulentów, i peperomie dostają właśnie taki. No, może ciut mniej zmineralizowany. Więc złe podłoże raczej odpada. Pewnie to błędy wynikające z nieumiejętnego dozowania wody akurat tym roślinom.
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3665
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Peperomia

Post »

socurek podlewaj ją teraz naprawdę rzadko, a na wiosnę przesadź we właściwe podłoże. Martwić na zapas chyba się nie powinnaś. :wink:
sokolico, ja w kwestii podlewania i zraszania stosuję się do mojej biblii, czyli poradnika Małgorzaty Augustyn: Rośliny pokojowe i wg tej książki peperomie lubią zraszanie. Tak więc je zraszam.
jednak po przeczytaniu twojego postu poszperałam w necie i faktycznie dużo źródeł nie każe zraszać, ale są i takie, które to zalecają i bądź tu mądry. :?
Ja bym wzięła to na chłopski rozum i peperomie o gładkich liściach zraszała, a te pofałdowane nie. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”