Jak pobudzić do rozwoju grudnika?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Basieńka
200p
200p
Posty: 409
Od: 1 mar 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak pobudzić do rozwoju grudnika?

Post »

Dziwna sprawa, ale...kaktus zaczyna mi kwitnąć!!! Właśnie wypuszcza pierwszego pąka. To chyba nie tak źle z nim. Myślicie, że dojdzie do siebie i jego liście znów staną się zielone i mięsiste?
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak pobudzić do rozwoju grudnika?

Post »

Jeżeli chodzi o okres kwitnienia, to ja po swoim zauważyłem to, że kwiatki to takie małe pasożyty co to tak żerują na kaktusach leśnych, że prawie cała woda idzie na kwiatki, a liście stają się pomarszczone (normalka i wcale nie miałem korzeni podgniłych, ani nie przelałem)
Jednak bez obawy, skończy kwitnąć to odżyje, liście nabiorą wody i będzie git.
Na pewno odżyje na świeżym powietrzu jak w maju będziesz go na balkonie/ogrodzie trzymać.
pozdrawiam.
Życzę miłego dnia
Tomek.
Awatar użytkownika
Basieńka
200p
200p
Posty: 409
Od: 1 mar 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak pobudzić do rozwoju grudnika?

Post »

Nie, to nie są na pewno żadne pasożyty. To jest normalny pąk kwiatka różowego.
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak pobudzić do rozwoju grudnika?

Post »

hehe Basieńko, nie zrozumiałaś mnie mi chodziło o to (pasożyty to przenośnia xD), że kwiatu zabierają roślinie sporą ilość wody, dlatego w okresie kwitnienia człony mogą się marszczyć.
pozdrawiam.
Życzę miłego dnia
Tomek.
Awatar użytkownika
Basieńka
200p
200p
Posty: 409
Od: 1 mar 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak pobudzić do rozwoju grudnika?

Post »

ale powiem Wam, że mój grudnik nieco lepiej wygląda. Liście nie są już aż tak pomarszczone, cienkie i przeźroczyste. Widzę, że nabiera zielonych kolorów :D
Awatar użytkownika
Basieńka
200p
200p
Posty: 409
Od: 1 mar 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak pobudzić do rozwoju grudnika?

Post »

póki co, mój grudnik stał się taki jakby różowy, czy to normalne? Niektóre listki są bardzo cieniutkie i pomarszczone. Czy trzeba go codziennie zraszać? W tym tygodniu kupię ziemię do kaktusów i przesadzę go do prawidłowej.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak pobudzić do rozwoju grudnika?

Post »

To nie są liście. To łodygi. Kaktusy epifityczne liści nie mają. Roślinka marszczy się z powodu braku wody. Pewnie ma uszkodzony (podgniły) system korzeniowy z powodu nadmiaru wilgoci i złego podłoża. Ciemniejsza (czerwona) barwa pędów spowodowana jest silniejszym wiosną światłem. To żaden problem. To normalne zjawisko u kaktusów, którym nie należy się przejmować.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Basieńka
200p
200p
Posty: 409
Od: 1 mar 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak pobudzić do rozwoju grudnika?

Post »

Ostatnio jak go przesadzałam sprawdzałam korzenie i są w stanie idealnym, a było to całkiem niedawno, kiedy też miał łodygi pomarszczone. Podlewam raz na tydzień, ale sprawdzam uprzednio podłoże czy jest wilgotne. To co proponujesz?
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak pobudzić do rozwoju grudnika?

Post »

To włączę do rozmowy. Posiadam Schlumbergera i po kwitnieniu przez 2(3?) tygodnie jej nie podlewałem tylko zraszałem, pomarszczyła się mocno, później zacząłem podlewać (najpierw tylko zwilżyłem dół bryły korzeniowej potem więcej i wiecej az do normalnego podlania (te podchody z podlewaniem trwały z półtora tygodnia i wówczas zaczęły pojawiać się zaczątki pąków) - najprawdopodobniej za tydzień lub dwa nąstapi drugie kwitnienie :)

Takie są moje doświadczenia, mozliwe, że ktoś ma inny sposób ale mój działa :D
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
Basieńka
200p
200p
Posty: 409
Od: 1 mar 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak pobudzić do rozwoju grudnika?

Post »

kiedyś mi Czarodziej napisał, że takie podlewanie "na raty" nie jest dobre, ale miał na myśli palmy. Być może w tym kaktusie jest inaczej. ja wolę podlać raz co tydzień, nie chce go przelać, trudno wyczuć jak prawidłowo podlewać.
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak pobudzić do rozwoju grudnika?

Post »

Te dwa-trzy tygodnie posuchy są niezbędne, żeby roślina 'odpoczęła' po kwitnieniu i by ponownie zakwitła. Epiphyllum również potrzebuje czasu posusznego by zacząć wypuszczać pąki :wink: Nie ma co porównywać palmy to Schlumbergery :wink:
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
Basieńka
200p
200p
Posty: 409
Od: 1 mar 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak pobudzić do rozwoju grudnika?

Post »

to tego nie wiedziałam. Kupiłam grudnika w Kauflandzie, miał pąki ale oczywiście potem już opadły. Podlewałam go i podlewam tak samo. Raczej się już przyzwyczaiłam do tego, że kaktusy u mnie jeszcze NIGDY nie zakwitły mi. Ale denerwują mnie te pomarszczone łodygi, jednak tylko jedna odnoga takie je ma, bo mój grudnik ma 3 duże odnogi - dwie są ok, a ta trzecia taka lichutka.
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak pobudzić do rozwoju grudnika?

Post »

Jeśli ma zdrowe korzenie i marszczy się z niedoboru wody - to spryskuj i obserwuj czy nie ma zaczątków pąków - jeśli takowe zauważysz to zacznij stopniowo go podlewać, a w nie długim czasie doczekasz się kwiatów :D Powodzenia.
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”