Jabłoń Papierówka - 'Oliwka Inflancka' (Oliwka Żółta, Biały Nalew)

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Papierówka francuska ?

Post »

No jak widać chyba nikt nie słyszał. Tak więc ściema, bo raczej nie lokalny kultywar :lol:
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3607
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Papierówka francuska ?

Post »

Jak to jest z papierówkami, czyli żółtą oliwką? Są jakieś odmiany, rodzaje, gatunki?
Waleria
DarekRz

Re: Papierówka francuska ?

Post »

Może chodziło o Kronselkę - czyli Oliwkę kronselską?
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Papierówka francuska ?

Post »

ERNRUD pisze:No jak widać chyba nikt nie słyszał. Tak więc ściema, bo raczej nie lokalny kultywar :lol:
Gdzieś wcześniej już pisałem o papierówkach. Były wcześniejsze i późniejsze, większe i mniejsze.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4275
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Papierówka francuska ?

Post »

Tak, papierówki potrafią się bardzo od siebie różnić- najlepsze były u sąsiada(i nigdy mu nie daruję, że ją bez ostrzeżenai usunął...). Były małe, zielone- ale ten smak!
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2548
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papierówka francuska ?

Post »

Oliwka Kronselska - Transparente de Cronsels. Owe transparente pewnie się komuś przetłumaczyło... Może rosjanie tak nazywają?
Oliwka Żółta, czy Inflancka (ros: Papirowka) to Transparente Jaune, albo i Yellow Transparent.
"Papierówka" oznaczało na wschodzie białe jabłko - takie ogólniejsze określenie jak "reneta" czy "malinowa".
Papierówka Polska, Papierówka Litewska, Papierówka Krynicka, Papierówka Podlaska, Papierówka Cytrynowa, Papierówka Cukrowa...
:wit
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2974
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: papierówka zółta, a czerona

Post »

Natrafiłam własnie na ten wątek i protestuję ;:170 dla mnie moje jabłka na Close są smaczne. Mam oliwkę żółtą która owocowała ok 10 dni później niż Close i dużo gorsza w smaku. Fakt, ze Close lecą z drzewa i właściwie codziennie zbierałam, najadłam się do syta, robiłam sok bez cukru w sokowniku i pasteryzowałam. Część jabłek ścierałam na grubym tarle (malakserem), ubijałam w słoiki bez cukru i innych dodatków i pasteryzowałam - teraz podgrzewam, rozpuszczam galaretkę i bardzo dobre do przełożenia placków.

Early Geneva na razie za młoda nie owocuje więc na smak poczekam.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Nina2
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 16 lis 2013, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papierówka francuska ?

Post »

Papierówkę pamiętam w ogródku mojej babci ? pierwsze jabłka w roku pojawiały się właśnie na niej. ( A te robaczywe dojrzewały wcześniej i spadały też pierwsze.)
30 lat potem byłam w Lourdes (płd. Francji, pod Pirenejami) i tam na targu sprzedawano pierwsze papierówki, zupełnie takie same, jakie z dzieciństwa pamiętałam.
chris26
100p
100p
Posty: 123
Od: 27 sie 2013, o 07:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury, Mrągowo

Re: Problem z papierówką

Post »

Papierówka posadzona dwa lata temu, w zeszłym roku miała jeden owoc, a w tym roku nie miała kwiatów, jak również co widać na zdjęciach słabo rośnie. Na liściach widać jakąś chorobę ale nie wiem co to jest :roll: Proszę o pomoc co mam zrobić z tym drzewkiem.
Obrazek
Obrazek
Chłop z Mazur
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Problem z papierówką

Post »

Liście są w miarę w porządku, nawet parch ich zbytnio nie łapie. Nie rozumiem dlaczego wiele osób przedkłada obfity plon dwuletniego drzewka nad jego zdrowy rozwój. Drogi kolego, daj tej jabłonce urosnąć, a dopiero jak będzie miała w miarę stabilną koronkę to myśl o owocach. Teraz potrzeba jej wody i nawozu.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
chris26
100p
100p
Posty: 123
Od: 27 sie 2013, o 07:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury, Mrągowo

Re: Problem z papierówką

Post »

Dziękuję bardzo ERNRUD. Już zacząłem się trochę martwić ponieważ Teściowa powiedziała, że coś słabo rosną te Nasze drzewka ;:222 ! Mam jeszcze wiśnie w ogrodzie posadzone w tym samym czasie co Papierówka, miały w tym roku bardzo dużo kwiatów na wiosnę ale owoców to już miała kilka.Sąsiadka natomiast stwierdziła, że w tym roku było o wiele mniej pszczół, dlatego też miała mniej owoców niż zwykle. Zatem zabieram się za lekturę o nawożeniu owocowych drzewek :wink:

Ta Papierówka rośnie sobie na końcu ogrodu dlatego też przy podlewaniu drzewko dostawało najmniejszą porcję wody!Moje niedopatrzenie :?
Chłop z Mazur
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z papierówką

Post »

A mi te liście wcale się nie podobają a bardziej ich kolor od spodu . Jeżeli nie widać na nich przędziorka to szukał bym pordzewiacza . Ta ich łudkowatość i jasno beżowa dolna cześć liścia mogą świadczyć o jednym z robali . Pamiętaj że pordzewiacz widoczny jest pod powiększeniem minimum 30x . chyba że to efekt aparatu fot.
chris26
100p
100p
Posty: 123
Od: 27 sie 2013, o 07:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury, Mrągowo

Re: Problem z papierówką

Post »

Zrobiłem dzisiaj rano zdjęcia liści drzewka. Zdjęcia robiłem telefonem.
Obrazek

Obrazek
Chłop z Mazur
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”