Mój ogród - moja pasja - zakątek pod lasem

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Margo2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 25151
Od: 8 lut 2010, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Mój ogród - moja pasja - zakątek pod lasem

Post »

Magda, o trawnik trzeba bardzo dbać. ja się o tym przekonałam po niewczasie.
Niestety co roku trzeba dosiewać jeśli chcesz mieć ładny trawnik.
No i nawozić, nawozić i nawozić. Nie zapominając o podlewaniu.
Dużo pracy.
To, że teraz trawa nie wygląda najlepiej to normalka. Zima robi swoje
Awatar użytkownika
mada83
200p
200p
Posty: 242
Od: 3 lut 2012, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Mój ogród - moja pasja - zakątek pod lasem

Post »

Gosiu, ja wiem że trawnik wymaga bardzo dużo pracy, starm sie jak mogę, jednak mojemu trawnikowi potrzebna by była wertykulacja, a ja nie posiadam takiego sprzętu niestety :( . Ręcznie, grabiami go "zorałam", ale to nie to samo. Co roku obiecuję sobie, że kupię wyrtykulator, jednak zawsze jest sporo innych wydatków i jakoś odkładam to w czasie. Z moim trawnikiem jest jeszcze taki kłopot że ziemia pod drzewami zapada się - wina korzeni.
Został mi jeszcze jeden fragment działki do wygrabienia i muszę posiać nawóz - niestety nie wiem co wybrać. Jeśli możecie to podpowiedzcie.
Za altaną mam też miejsca praktycznie gołej ziemi, trzeba by posiać trawnik od nowa i nie wiem jak sie za to wziąć, żęby był pożądny efekt, bo tam dosiewam co roku. Jest tam dużo mchu a trawa nie chce rosnąć :(
Soczewka
1000p
1000p
Posty: 2982
Od: 9 mar 2010, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Mój ogród - moja pasja - zakątek pod lasem

Post »

Magda to zamiast trawy, którą jak piszesz musisz dosiewać może lepiej zrobić rabatę z roślinami cieniolubnymi. Paprocie, hosty, tawułki itp
Pozdrawiam Monika
Zapraszam do mojego ogrodu
Awatar użytkownika
mada83
200p
200p
Posty: 242
Od: 3 lut 2012, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Mój ogród - moja pasja - zakątek pod lasem

Post »

Monika zastanawiała się już nad tym i boję się liści na rabacie -dęby sypią się strasznie i z trawy wygrabiać jest dość łatwo, nie wiem czy z tak dużą rabatą bym sobie poradziła.
A jakie roślinki byś proponowała na taką rabatę, żeby fajnie komponowały się z altaną?
Awatar użytkownika
moniczek
1000p
1000p
Posty: 1379
Od: 19 sie 2010, o 17:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Mój ogród - moja pasja - zakątek pod lasem

Post »

Witaj Magdo. :wit
Twój ogród przeszedł już spore metamorfozy. ;:63 Będę zaglądać ciekawa kolejnych zmian. Bardzo podoba mi się altanka i są duże drzewa, pod którymi można sporo cieniolubnych roślinek sadzić. Czekam na kolejne zdjęcia wiosenne.
Mój ogród-czarujący...
Pozdrawiam Monika :)
Soczewka
1000p
1000p
Posty: 2982
Od: 9 mar 2010, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Mój ogród - moja pasja - zakątek pod lasem

Post »

Magda jeśli złapiesz bakcyla to prędzej czy później zaczniesz powiększać rabaty. Możliwe ,że jeszcze tego nie wiesz i nie zdajesz sobie sprawy ale jak pobędziesz na forum to się przekonasz. Chyba że masz silną wolę ;:224 . Niestety faktem jest że im więcej rabat tym więcej pracy. Po trawie przejedziesz kosiarka i masz z głowy. To ty musisz podjąć decyzję czy dysponujesz odpowiednią ilością czasu i chęciami do pracy. Z własnego doświadczenia wiem, że ogrodem tak na poważnie mogłam się zająć dopiero gdy uporaliśmy się z większymi wydatkami związanymi z domem ( czynnik finansowy) i gdy dzieci zrobiły się bardziej samodzielne (czynnik czasowy) Dodam , że nadal zarówno jednego czynnika i jak i drugiego nie mam w nadmiarze, ale nie można mieć wszystkiego.
Ale do rzeczy Obejrzałam sobie fotki i najchętniej zagospodarowałabym cały ten teren wokół altany. Mam tylko pytanie czy tam rosną same dęby czy też są sosny i czy latem jest chociaż trochę słońca, które by tworzyło półcień ?
Ja mam działkę gdzie cienia jak na lekarstwo więc musiałam trochę poszukać w necie roślin cieniolubnych i moje propozycje:
-Różaneczniki i azalie( zakładając że masz trochę sosen bo nie mam pewności jak by sobie radziły w towarzystwie dębów. Ja mam glebę gliniastą i żeby mieć choć dwie szt w ogrodzie specjalnie wykopałam wielki dól i wypełniłam go mieszanką ziemi kwaśnej- rosną i to nawet nieźle. Ale właśnie dojrzałam że na rabacie obok masz RH więc może skusisz się na większą ilość? Ładnie by wyglądały koło altany.)
- Dereń świdwa Compresa
-Trzmieliny
-Hortensja wielkolistna Veitchii, piłkowana Bluebird
- Klon palmowy ( jeśli jest półcień)
Byliny
- różnego rodzaju odmiany host i żurawek ( tu możesz poszaleć z różnorodnością kolorów liści)
-Konwalia majowa
-Tawułki
-Paprocie
- bodziszki
- brunnera
-Rodgresja
-parzydło
-miodunka
-konwalnik
A przy ogrodzeniu jakieś iglaki świerki, sosny?
Mam nadzieję, że może choć troszeczkę Ci pomogłam. A tak na marginesie to chciałabym mieć taki zacieniony kącik :D
Pozdrawiam Monika
Zapraszam do mojego ogrodu
Awatar użytkownika
mada83
200p
200p
Posty: 242
Od: 3 lut 2012, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Mój ogród - moja pasja - zakątek pod lasem

Post »

Moniko dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i zainteresowanie moim tematem ;:196.Silniej woli to ja nie mam - ogród w pierwszej wersji po uprzątnięciu zastanego pobojowiska to właśnie był trawnik z jednym skalniakiem z przodu domu i rzędem szmaragdów pod płotem i tak miało zostać. Dziś są to dwie dość spore rabaty przed domem - wymieniamy płot i na pewno jak skończymy będą jeszcze większe :heja . Zmieni się położenie furtki (będzie prowadzić przez środek przed ogródka) wiec zamierzam zrobić krętą ścieżkę z granitu prowadzącą do drzwi i po jej obu stronach będą kwiatowo - krzaczkowe rabaty ;:138 .
Tuje rosnące samotnie pod płotem też z roku na rok dostają nowe towarzystwo - w tym roku poszerzyłam rabatę i posadziłam dereń, krzewuszkę, pigowca, mieczyki, lilie będzie jeszcze wierzba hakuro i coś jeszcze zobaczymy co :D .
Co do altany to tam też miała być tylko altana w trawie - dziś już nie jest tylko trawa :lol:. Planuj powiększyć oczko i dużo powiększyć tę rabatę z oczkiem. I chyba rzeczywiście skusze się na rozciągnięcie jej wokół altany. w zeszłym tygodniu dosadziłam tam brzózkę, którą zamierzam poprowadzić jak płaczącą - może się uda i sporego derenia - będzie podcięty w formę drzewka. Pod samym płotem mam nasadzone lilaki, forsycje, jaśminowca, derenie, jałowce, tuję i cyprysika - większość jeszcze bardzo małych. Są tam też paprocie, irysy, żurawki, funkie, irgi, konwalie, barwinek.
W tym zakątku większość stanowią dęby w ilości ośmiu sztuk i dwie sosny. Za płotem sosen jest dużo, do tego brzozy, klony, dęby i jarzębiny. RH sadziłam w zeszłym roku, pierwszego kupiłam wiosną a pozostałe dostałam od babci latem, jak wymieniali u niej dach i przeszkadzały w rozstawieniu rusztowania - nie wiem czy przeżyją, zobaczymy.
Zastanawiam się jeszcze czy rabatę wokół altany zrobić na całości, czy na przykład poprowadzić tam jakąś ciekawą ścieżkę?
A co do wymienionych przez ciebie czynników to zgadzam się z tobą w 100% - pierwszy czynnik - chyba najważniejszy to kredyt, i dlatego moje rośliny w większości pochodzą od znajomych, albo sama rozdzielam sadzonki. Granit to też odpad poprodukcyjny, po który sami jeździmy do pobliskiej firmy produkującej kruszywo drogowe i własnoręcznie wybieramy, a ja później układam ścieżki i obrzeża rabat i jestem z tego dumna jak paw :heja. Drugi czynnik, równie istotny to czas, z którym krucho, pracuję na dwa etaty, maa dwie małe dziewczynki (7 i 3 lata), mą pracuje całymi dniami,ale i tak każdą wolną chwile poświęcam pracom ogrodowym. Ja pracuję w szkole więc mam wakacje na nadrobienie prac ogrodowych w w pełni to wykorzystuję. Odpoczywam harując w ogrodzie z czego strasznie się cieszę :tan :tan :tan .
Dzisiaj u nas zima, ale na rabatach coraz więcej wiosny jak będzie słoneczko to cyknę zdjęcia i się pochwale. Spróbuję rozrysować dokładnie rabatę wokół altany to powiecie czy to ma sens.

Pozdrawiam niedzielnie i uciekam dokończyć obiadek.
kropelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5532
Od: 30 kwie 2008, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Mój ogród - moja pasja - zakątek pod lasem

Post »

Witaj Madziu, przyszłam z rewizytą do Ciebie i zmiany jakie widzę już są zachęcające :)
Bardzo podobają mi się te dzieła z kostki ;) Sama miałam/mam ostatnio bakcyla na punkcie zakupu odpadów kostki granitowej, właśnie w celu skombinowania we własnym zakresie m.in. ścieżek. Niestety, na razie mój pomysł na razie został wstrzymany z racji kosztów dostawy. Cena za przywóz wywrotki 25 ton to 2.500 zł ;:oj Dla porównania koszt samej kostki 800 zł (25ton).Niestety nie mam możliwości nabycia tych 'odpadów" w naszej okolicy po tak atrakcyjnej cenie. U nas jest odpowiednio 4-5 razy droższa. Na razie więc pomysł legł w gruzach.
Będę do Ciebie zaglądać :)
w domu i w ogrodzie, cz.2, cz.3, cz.4
pozdrawiam serdecznie, Mariola
Awatar użytkownika
mada83
200p
200p
Posty: 242
Od: 3 lut 2012, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Mój ogród - moja pasja - zakątek pod lasem

Post »

Witaj Mariolu :wit

Moja wiosna - jakaś słabiutka:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
mada83
200p
200p
Posty: 242
Od: 3 lut 2012, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Mój ogród - moja pasja - zakątek pod lasem

Post »

I jeszcze takie tam:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Hosty powolutku zaczynają startować:
Obrazek

Rozchodnik:
Obrazek

I miejsce na nową rabatę - trawy nie będzie :;230 :
Obrazek
Awatar użytkownika
momotkab
200p
200p
Posty: 216
Od: 22 mar 2012, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Mój ogród - moja pasja - zakątek pod lasem

Post »

Witam jestem u ciebie pierwszy raz i jestes zafascynowana twoim ogrodem na pewno będę zagladac :wit
BASIA
Awatar użytkownika
Danio
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 8 lis 2006, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Mój ogród - moja pasja - zakątek pod lasem

Post »

Bardzo podoba mi się otoczenie tarasu ;:138 Bardzo też podoba mi się, że potrafisz utrzymać styl ogrodu, wszystkie obrzeża i murki wykonane z tego samego materiału świetnie scalają przestrzeń
Pozdrawiam Dorota
Żyjesz tylko raz, ale jeśli żyjesz dobrze, to wystarczy /Joe E. Lewis/
Ogród za borem
Ogród za borem cz. 2
Soczewka
1000p
1000p
Posty: 2982
Od: 9 mar 2010, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Mój ogród - moja pasja - zakątek pod lasem

Post »

Widzę, że decyzja podjęta, to tylko teraz trzeba tę trawę wykarczować ( nie zazdroszczę) i pomyśleć o nowych nasadzeniach. Zazdroszczę 2 miesięcznych wakacji. Ostatnio mój M by mnie lekko rozzłościć oznajmił, że on nigdy nie pracował w wakacje. No talk niektórzy to maja szczęście.
Pozdrawiam Monika
Zapraszam do mojego ogrodu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”