Chleb żytni domowy na zakwasie

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4107
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Chleb żytni domowy na zakwasie

Post »

Bonaa zrobiłam, jeszcze ciepły :wit
w tej mojej wielkiej foremce od kombiwaru, pięękny wyszedł, chociaż miałam opory bo ciasto dosyć rzadkie, upiekłam od razu z 1,5 kg mąki wg Twojego przepisu, na pewno będzie pyszny ;:333
Obrazek
dziękuję i wszystkiego dobrego
Joane
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 27 paź 2009, o 23:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Re: Chleb żytni domowy na zakwasie

Post »

Monika jaki ładny Ci wyszedł. ;:138 ;:138 ;:138
A jak smacznie wygląda, aż ślina leci. :wink:
Bonaa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 24 mar 2012, o 07:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chleb żytni domowy na zakwasie

Post »

Monika piękny chlebek upiekłaś, ;:138,nigdy nie piekłam w takiej foremce, muszę spróbować.
Ciasto powinno być gęste i ciężko się wyrabia, ale chlebek bardzo ładnie wygląda i ma nadzieje że jest pyszny.
Życzę Zdrowych i Radosnych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku.
Pozdrawiam Bożena
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4107
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Chleb żytni domowy na zakwasie

Post »

Bonaa dziękuję i nawzajem :wit
Co do chleba - przepyyyszny,
Spróbuj w takiej formie, świetnie się w niej piecze, tylko jest ciężkie przy wyjmowaniu z piekarnika. Ja ją smaruję masłem i podsypuję słonecznikiem, nie ma problemu z wyjęciem chleba, nie przywiera

Ale...co naknociłam? bo ciasto było rzadkie..
Ja do moich chlebowych wypieków daję ok 0,5 l wody na ok 1 kilogram mąki, w Twoim przepisie jest 1,5 l x 1,5 kg, nawet ta duża ilość dodatków nie spowodowała, żeby ciasto było gęste. Ciuteczkę jest za kleist..ale nad tym poracuję 8-) no chyba, że ma tak być.
Troszeczkę za mało słony, ale to moja wina, bo soli dałam oszczędnie, więc następnym razem dodam trochę więcej.
Ale to wszystko to drobne uwagi wg mojego 'smaku'.
Dziękuję za przepis, chlebek świetny
x-a-40
200p
200p
Posty: 387
Od: 3 gru 2012, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chleb żytni domowy na zakwasie

Post »

Witam wszystkich w ten świąteczny ranek

Zainspirowany domowymi wypiekami postanowiłem upiec pierwszy chleb na zakwasie.Ma już 4 dni i ładnie fermentuje.Będę miał zrobiony z 400g mąki żytniej 2000. Szukam w necie i są różne teorie na temat dalszego przechowywania tego zakwasu.
Czy rzeczywiście musze wyrzucić reszte i pozostawic tylko 3-4 łyżki?
Jak to robicie w praktyce?
Chleb mam zamiar upiec wg tego przepisu.Czy nie dodać ze względu na młody zakwas więcej niż 4 Łyżki?

Pozdrawiam i życzę dalszego miłego spędzania świąt.
Zatorzanin
100p
100p
Posty: 187
Od: 7 wrz 2012, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zator, Małopolska

Re: Chleb żytni domowy na zakwasie

Post »

Zakwas żytni, ale również pszeniczny, przechowuje w chłodnej lub wręcz zimnej spiżarce w otwartych miskach. Od czasu do czasu zakwas dokarmię, tzn. może raz na 3 dni. I tak sobie zakwas żyje. Nic nie wyrzucam bo byłoby to marnotrastwem.
Na chleby żytnie świąteczne zużyłem 1 kg zakwasu, 600 gram mąki żytniej żurkowej, 700 gram mąki pszennej, 700 gram wody, dodatki - sól, kminek, siemię lniane. Chleby smakują wszystkim :)
Sed fugit interea fugit irreparabile tempus ...
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4069
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Chleb żytni domowy na zakwasie

Post »

Zaznaczam sobie ten wątek, bo bardzo chodzi za mną zrobienie własnego chlebka na zakwasie ;:108
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
x-a-40
200p
200p
Posty: 387
Od: 3 gru 2012, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chleb żytni domowy na zakwasie

Post »

Gotowy zakwas jaka powinien miec konsystencję,bo na razie po 4 dniach u mnie ciasto na gofry?
Dodać mąki i mniej wody?
Tak więc jutro pierwszy wypiek chleba na zakwasie i do tego gotowa już szyneczka domowej roboty do gotowania.Szynka z pewnością się uda,bo nie pierwszy raz ,ale co do chleba to mam atpliwości,ale jak wyjdzie jedno i drugie to ;:138 ;:304
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4107
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Chleb żytni domowy na zakwasie

Post »

axel40 powinien mw taki być gęsty jak piszesz. Jak ja kiedyś robiłam zakwas to w sumie po pięciu dniach składał się z 2,5 szklanki mąki żytniej 2000 i 2,5 szklanki wody (przez 5 dni po 0,5 szklanki mąki+0,5 szklanki wody). po trzech dniach powinien zacząć 'bąbelkować'.
Mój pierwszy chleb na zakwasie ja robiłam bardzo starannie, tzn najpierw zrobiłam zaczyn:
- 3 łyżki zakwasu
- 100 ml wody przegotowanej i odstałej
- 150 g mąki pszennej (typ 550, może być 650)
Wymieszałam zakwas z mąką i wodą. Pozostawiłam w ciepłym miejscu do przefermentowania pod przykryciem na noc. Powinien po tym czasie 'ruszyć' jak drożdże.
Potem robiłam właściwe ciasto chlebowe, tu akurat pszenno-żytnie, tj:
- cały zaczyn jw.
- 700 g mąki pszennej 550 lub 650
- 100 g mąki żytniej 2000
- 100 g mąki pszennej 2000
- 450 g wody
- 2,5 łyżeczki soli
- szklanka ziaren np słonecznik lekko uprażony
Przy czym najpierw połączyłam mąki z prawie całą wodą i zostawiłam na ok 0,5 godziny, potem rozpuściłam sól w pozostałej ilości wody i dodałam razem z zaczynem i słonecznikiem do ciasta, wyrobiłam i zostawiłam do wyrośnięcia (podwojenia objętości). Jak wyrosło dopiero włożyłam do formy do wyrośnięcia.
Ciasto w formie musi wyrosnąć przed wsadzeniem go do pieca, bez względu na czas podany w przepisie i wyrośnie zawsze, nie wolno być niecierpliwym i założyć, że wyrośnie w piecu. Nie uda się wtedy niestety.
Ten przepis na chleb jest przeze mnie sprawdzony i jest znakomity
x-a-40
200p
200p
Posty: 387
Od: 3 gru 2012, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chleb żytni domowy na zakwasie

Post »

Ten zaczyn to po prostu dokarmiłaś zakwas chyba? Jeśli ja jutro będę miał zakwas pięciodniowy to chyba nie musze robić zaczynu,czy muszę?

Ten przepis to na jaką dużą foremkę? Miałem zamiar zrobić chlebek tak jak ty Monia wg przepisu Bonaa.
Co czytam to każdy ma inny przepis :cry:
Moniko to jak to robić? Jak długo zostawić do wyrośnięcia?
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4107
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Chleb żytni domowy na zakwasie

Post »

axel40 pisze:Ten zaczyn to po prostu dokarmiłaś zakwas chyba?
namieszałam Ci trochę prawda? :D
Zaczyn to nie jest dokarmienie. To tak jakbyś wziął drożdże i pozwolił im najpierw w cieple w pojemniczku 'ruszyć' zanim zrobisz drożdżówkę.
W zasadzie tak też powinno się postąpić z zakwasem. Większość osób pomija ten etap i dodaje od razu do pełnej ilości mąki. Ja Ci powiem, że różnica jest w jakości. Robiłam tak starannie jak napisałam wyżej i na skróty m.in. wg przepisu Bonaa.

Zwróć uwagę, że mój przepis jest na chleb głównie z mąki pszennej. Bonaa podała skład na chleb głównie z mąki żytniej. To zupełnie inne chleby jednak. Żytni zawsze będzie bardziej kleisty i czasem może wyjść kluchowaty jak np dobrze nie wyrośnie.
Jeśli się nastawiłeś na chleb wg przepisu Bonaa i takie masz mąki to taki chleb właśnie zrób.
Jeśli nie masz wprawy to poświęć trochę czasu i zrób najpierw zaczyn, zwłaszcza, że zakwas masz świeży.
Ja bym tylko radziła zmniejszyć ilość wody w przepisie Bonaa, przynajmniej nie dodawać od razu pełnej ilości wody do mąki, bo ciasto powinno być gęste, a mi wyszło bardzo rzadkie

Ten mój przepis jest na foremkę 30x18 cm, wysoka 7 cm. Ciasto wg mojego przepisu przed wyrośnięciem zajmuje ok połowy objętości foremki, musi wyrosnąć do prawie pełnej wysokości. Generalnie musi podwoić objętość (u mnie czasem jest więcej niż podwojona objętość). W piekarniku jeszcze tylko odrobinę urośnie.
x-a-40
200p
200p
Posty: 387
Od: 3 gru 2012, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chleb żytni domowy na zakwasie

Post »

Dzięki bardzo za tłumaczenie.Muszę to wszystko przetrawić i jutro zrobię jedną wg twojej receptury ,a drugi wg Bonaa.
Czytałem ,że robisz domowe wędliny. Ja stosuję szynkowar do takich wyrobów. Wyroby palce lizać ;:173

pozdr.....
x-a-40
200p
200p
Posty: 387
Od: 3 gru 2012, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chleb żytni domowy na zakwasie

Post »

Monika jeszcze pytanko takie:
1.Do wyrośniecia zostawiasz na noc,czy to robisz w ciągu dnia i obserwujesz?
2.Jak długo pieczesz i jaką zastosować temperaturę?
3.Do wyrabiania ciasta może być zwykły blaszany garnek?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”