Podlewanie,nawadnianie roślin doniczkowych i rola keramzytu

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Faktycznie, na powiększeniu widać, że nie ma zdrewniałych pędów.
Mimo to próbowałbym to ukorzenić w wodzie (zielone pędy).
Awatar użytkownika
Margarita.vip
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 7 sty 2009, o 23:06

Post »

Ja nie mogłam dostać tego keramzytu:( W paru kwiaciarniach pytałam i nic:( Więc poszłam do zoologicznego i kupiłam małe kamyczki, które się do akwarium kładzie i nimi wyłożyłam podstawkę. Czy tak może zostać czy lepiej zmienić je na keramzyt? Czy on ma jakieś specjalne właściwości odnośnie zwiększania wilgotności czy, nie różni się od innych kamyków?
Awatar użytkownika
kati-1976
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3792
Od: 28 wrz 2008, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zgierz łódzkie

Post »

Nie wiem, jakie właściwości mają kamyczki do akwarium. Jedynie co mogę powiedzieć, to że keramzyt na dnie doniczki jest doskonałym drenażem dla systemu korzeniowego. Poza tym zapewnia wilgoć roślinie,gdyż wsiąka w niego woda. Jeśli któraś roślinka ma za mało wilgotnego powietrza, można ten keramzyt wysypać na jakiś duży podstawek, uzupełnić wodą a na to na drugim podstawku postawić roślinę. Parująca woda, będzie dostarczać roślinie niezbędnej wilgoci :D
Moje doniczkowce i sukulenty
"Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości"
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Margarita.vip bardzo dobrze zrobiłaś po to w pewnym stopniu zadziała z tym że żwir nie chłonie w siebie wody i będzie ona szybciej parowała z podstawki ale tak może być jako zastępstwo dla keramzytu. :D
ewao
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 2 gru 2008, o 20:02
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Mam trochę keramzytu odzyskanego z ocieplania strychu. Czy przed użyciem go do drenażu doniczek powinnam go jakoś przygotować? Umyć pewnie tak, bo pełno na nim kurzu, ale może powino się go też wygotować?
Ewa
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nie potrzeba tylko umyj. :D
Awatar użytkownika
Margarita.vip
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 7 sty 2009, o 23:06

Post »

Ja wkońcu dostałam ten keramzyt i wyłożyłam nim podstawkę dla cyklamena perskiego:) Wczesniej mniałam tam małe kamyczki kupione w zoologicznym, ponieważ nie mogłam dostać keramzytu. Ale teraz widzę wyraźną różnicę-keramzyt wchłania wodę:) Kupiłam 2 dni temu jednego pierwiosnka, który juz ma kwiatki i hiacynta, który jeszcze nie zakwitł. Czy dla nich też wyłożyć podstawki keramzytem czy stosować go tylko dla roślin, które tego wymagają-tak jak cyklamen. (Nie chcę przedobrzyć, żeby mi roślinki nie padły)
I jeszcze zapomiałam. Czy keramzyt do dobry drenaż do doniczki? Można wsypać jego warstwę na dno doniczki? (czytałam, że dobre są do tego potłuczone skorupki starych doniczek) :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Keramzyt w podstawek daje się z dwóch powodów by zwiększyć wilgotność powietrza wokół rośliny i by odbierał nadmiar wody jak przepłynie na podstawek co zapobiega temu że korzenie nie stoją wręcz w wodzie a co za tym idzie nie ulega gniciu system korzeniowy, świetnie nadaje się również jako drenaż na dno doniczki a w niektórych przypadkach nawet do wymieszania z ziemią ale nie wszystkie rośliny to lubią. :D
Awatar użytkownika
Margarita.vip
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 7 sty 2009, o 23:06

Post »

Wyłożyłam podstawki i pierwiosnkowi i hiacyntowi-niech mają tej wilgoci ile potrzebują:) Dziś zauważyłam że zielony kwiatostan hiacynta schowany jeszcze w liściach leciutko zaczyna nabierać koloru-chyba będzie fioletowy albo niebieski:) Ale pewnie zanim się całkiem rozwinie to marzec nastanie:)

A kiedy należy wymieniać keramzyt z podstawek na całkiem nowy? Ja dolewam wody do podstawek codziennie-gdyż mam pod parapetem grzejniki i woda szybko wsiąka w keramzyt a ten szybko robi się suchy. Czy należy po jakimś czasie go wymienić, bo się "zużyje"???
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3606
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Keramzyt nie zużywa się. Ja jedynie od czasu do czasu go przepłukuję, gdy go zabrudzi woda z ziemią wypływająca z doniczki.
Waleria
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Zgadza się nie ma potrzeby by wymieniać keramzyt w podstawku, trzeba go tylko przynajmniej raz na dwa miesiące wypłukać dokładnie lekko go pocierając w wodzie rękoma by zdjąć z niego ewentualny osad. :wink:
Awatar użytkownika
izi
100p
100p
Posty: 100
Od: 10 kwie 2009, o 15:04
Lokalizacja: Warszawa

Post »

A czy keramzyt będzie również spełniał swoją rolę gdy doniczka stać będzie nie na podstawce, a w osłonce?

Pozdrawiam,
Iza
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jeśli masz na myśli by nasypać w osłonkę keramzytu i na tym postawić doniczkę to pod względem odprowadzenia nadmiaru wody oczywiście tak - będzie spełniał swoją rolę ale pod względem zwiększenia wilgotności powietrza roślinie już nie bo osłonka niewiele większa będzie zapewne od doniczki chyba że dasz osłonkę ok 4 cm większą w średnicy niż doniczka to jak najbardziej będzie spełniał swoją rolę w obydwu przypadkach. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”