Lipa (Tilia)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lipa - kiedy sadzić?

Post »

Spacja pisze:Co prawda to bardzo stary wątek, ale ponieważ został odświeżony, więc pozwalam sobie napisać.

Mam w ogrodzie dużą lipę. 30stoletnią. Posadzona została przez poprzedniego właściciela ogrodu. Niestety.
Sadząc ją też chciał mieć cień, zapach i kwiat na herbatki.
Niby jest cień. Jest na pewno piękny zapach wabiący pszczółki (przez jakieś tydzień, dwa) i można zerwać kwiat na susz. Ale...
Lipa to potworny śmieciuch. Na wiosnę sypie szczątkami pąków, po kwitnieniu sypie kwiatem bardzo obficie. Teraz sypie niedojrzałymi owocami, za chwilę będą spadać te dojrzałe. Wciąż zamiatam, bo lipa rośnie przy ścieżce prowadzącej do domu.
A potem liście, które należy wysprzątać do zera, bo lipy teraz chorują na jakiegoś grzyba. W zasadzie co roku moja lipa ma jakieś robale na liściach. Takie, które wygryzają w środku liścia małe jamki, a liść wygląda jakby był srebrno nakrapiany. Opryskać się nie bardzo da, bo to ogromne drzewo. A pod lipą uwielbiają wręcz mieszkać te czerwone robaczki - kowale. I mieszkają u mnie bardzo obficie.

Dalej chcecie lipę?
Ja bym posadziła coś innego. :roll:

Tak i nadal mam :D warte posadzenia. A co do liści .......nie takie duże i szybko schną :lol:

Obrazek
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lipa - kiedy sadzić?

Post »

Lipa wonna z nasion to najprawdopodobniej będzie jakiś mieszaniec (nie ma pewności czym zapylony). Lipa wonna szczepiona u Ogrodnika Morawskiego kosztuje 20pln. Jeśli potrzebujesz jedną sztukę to ja bym się nie zastanawiał.
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Lipa - kiedy sadzić?

Post »

Potrzebuję więcej, min. 100 sztuk - dla pszczół. Więc trzeba by szczepić - na jakiej podkładce to najlepiej zrobić? Na lipie drobnolistnej?
Pozdrawiam
Adam
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lipa - kiedy sadzić?

Post »

z tego co czytałem to na drobnolistnej.
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Lipa - kiedy sadzić?

Post »

Spacja lipy to bardzo szlachetne drzewa... Ich opadające nasiona, liście i "śmieci" są wartościowym kompostem. U mnie do wiosny wszystko się "przerobi" pod drzewami. Nie zauważyłam chorób grzybowych jak na razie, a mamy ich dość dużo na działce. Na szkodnika można spróbować Mospillanem po zakończonym kwitnieniu, jest to systemiczny środek. Powinien dotrzeć w całym drzewie do robali w liściach :)
Czorny
50p
50p
Posty: 71
Od: 12 lut 2010, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Lipa - kiedy sadzić?

Post »

Zobacz stronę pożytki.pl tam jest dużo o szczepieniu lip i ciekawych roślin miododajnych.
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Lipa - kiedy sadzić?

Post »

malgo_up pisze:Spacja lipy to bardzo szlachetne drzewa... Ich opadające nasiona, liście i "śmieci" są wartościowym kompostem. U mnie do wiosny wszystko się "przerobi" pod drzewami. Nie zauważyłam chorób grzybowych jak na razie, a mamy ich dość dużo na działce. Na szkodnika można spróbować Mospillanem po zakończonym kwitnieniu, jest to systemiczny środek. Powinien dotrzeć w całym drzewie do robali w liściach :)
Tak. Lipa jest pięknym drzewem. Po to była sadzona, by być piękną. Kiedyś dożywały setek lat. Dzisiaj to przeszłość. Być może w jakichś mniej zanieczyszczonych okolicach będą rosły pięknie. Niestety w okolicach Warszawy czy w ogóle w miastach lipy umierają. A jeśli żyją, to są w opłakanym stanie - czarne i usychające.

Moja lipa jest dużo większa niż ta na zdjęciu Roberta. Oprysk jest w zasadzie niemożliwy bez specjalistycznego sprzętu. A to kosztuje bardzo dużo. Taki oprysk należałoby powtarzać ze trzy razy w sezonie i to w kilku wariantach - jakiś grzyb (plamistość lip), robale w 2 rodzajach. Wszelkie opadające liście, czy kawałki pąków są dokładnie usuwane. Nie kompostuję tego, oddaję jako śmieci. Staram się nie roznosić zarazy. Ale to walka z wiatrakami.

Nie narzekam na lipę, bo ma liście. Mam sporo liściastych drzew i krzewów (sama sadziłam) i nie boję się ich grabienia - ba - lubię to robić.
Jeszcze parę lat wstecz (5, może 8) zbierałam kwiat lipy na herbatki. Teraz się już nie da. Lubię to drzewo, bo daje piękny cień, ale teraz na pewno posadziłabym coś innego.

I napisała post o chorej lipie, żeby osoby które chcą ją sadzić wiedziały o jej słabości. Mnie takie posty pomagają komponować ogród.

Poszukam czegoś o tych szczepionkach. Szukałam szczepionek jakiś czas temu, ale nikt nie mógł mi pomóc. Może wymyślono coś nowego?
Limetka
100p
100p
Posty: 132
Od: 1 sty 2015, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Lipa

Post »

Mam pytanie odnośnie lip. Czy taka posadzona przed ogrodzeniem lipa, ile jest w stanie urosnąć w ciągu 10 lat? Bez strzyżenia oczywiście. Ponoć pięknie przebarwia się jesienią. Myślałam o dębie czerwonym ale lipa jest naszym gatunkiem, który coraz rzadziej pojawia się w krajobrazie.
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 527
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Lipa

Post »

Zależy jaka lipa, ale przy dobrych warunkach można średnio liczyć 40-60 cm na rok wg mnie.
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 944
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Lipa

Post »

Mam dwie lipki. Mają po czternaście lat. Rosną jednak w zupełnie
różnych warunkach. Pierwsza rośnie bez żadnej konkurencji , obok niej dużo
luzu, oraz światła. Nigdy jej nie podcinałem Tak jak chce rosnąć, tak rośnie.
Przyrosty w granicach 30 najwyżej 40 cm. Druga, rośnie między olszą, a topolą
czyli konkurencja duża , żeby nie zostać stłamszona przez inne drzewa, to zasuwa
nawet i po70cm rocznie. Gałęzie od spodu ma wysoko poobcinane.
Pozdrawiam. Darek.
wodnikszuwarek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 14 cze 2013, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: P. K. "Dolinki Krakowskie" (380 m.n.p.m.), pogranicze Małopolski i Śląska
Kontakt:

Re: Lipa

Post »

Jeśli chcesz, żeby miała pieniek i jak najszybciej rosła, trzeba ją od maleńkości podkrzesywać (obcinać gałązki wyrastające z pieńka). Przestajesz obcinać na wysokości przyszłej korony - np 2 m. Prowadzona w ten sposób lipa szybciej rośnie, ładnie się formuje nie wysilając się zbytnio na budowę zbędnych gałązek. Lipy mają tendencję do rozkrzewiania, nie prowadzone w formie drzewka dość długo będą wyglądały jak okazały krzew, zwłaszcza jeśli mają wokół dużo miejsca.

Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Lipa

Post »

Nasze lipy rosną swobodnie, bez podkresywania. Na przykładzie około 10-letniej lipy wysokość ok 8m, szerokość ok 6m, licząc dolne gałęzie. Pokrój piramidalny. Obwód pnia na pierśnicy 70 cm. Jest to lipa szerokolistna. Trzeba pamiętać, by sadzić drzewa w odpowiedniej odległości od granicy działki i płotu, żeby nie było potem kłopotów z sąsiadami lub drogówką. Szczegółowe przepisy są w Ustawie, nie pamiętam tylko czy ochrony środowiska czy ochrony przyrody ;) Tempo wzrostu roślin są właśnie zależne od czynników: konkurencji innych roślin, zasobności gleby, ilości wody i światła. Związek Szkółkarzy Polskich zawsze w katalogach podają orientacyjną wielkość roślin, drzewa są pokazywane w wieku 10 lat.
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 944
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Lipa

Post »

Dziesięcioletnia lipa , niezależnie czy jest to szerokolistna, czy drobnolistna
nie jest zdolna uzyskać takie rozmiary.
Wiem, co mówię , bo trochę lip się posadziło.
Na wysokości 1, 20m, gruba na 70cm, to absurd.
Moje mają po 40cm
Pozdrawiam. Darek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”