Muchołówka amerykańska - uprawa, nawożenie, podlewanie, problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6982
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Jak możesz to daj zdjęcie swojej roślinki. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
Benio765
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 sty 2007, o 23:17
Lokalizacja: RZESZóW

Muchołówka(Dionaea)

Post »


Witam dzisiaj zakupiłem muchołówke i mam pytanie odnośnie czasu spoczynku tej rośliny bo wiem ze w okresie jesienno zimowym potrzebuje ona owego spoczynku...:?: :?: :?: bardzo prosiłbym o pomoc w tej sprawie...
..::Paweł::..
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6982
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Pozdrawiam Andrzej.
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1529
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

witaj Benio ;-)
Muchołówka powinna sama zatrzymać wegetację i wejść w stan spoczynku. Piszesz, ze kupiłeś teraz tą roślinkę a czy możesz opisać jak ona wygląda lub (lepiej) dodać zdjęcie. Proszę o fotkę bo być może Twoja roślina nie jest teraz (tak jak powinna) w okresie spoczynku. Często można spotkać w zimie sztucznie „pędzone” muchołówki i one mają inne okresy spoczynku. Kiedyś bardzo pasjonowały mnie rośliny owadożerne i miałam też takie kupione w okresie zimowym, które miały własny, inny od pozostałych termin spoczynku.
Na czas zimowania muchołówki powinny mieć obniżoną ale stała temperaturę około 6 stopni, u mnie dobrze sprawdzała się lodówka ;-) Gdy w okolicach listopada rośliny wydawały się słabnąć przenosiłam je najpierw do piwnicy a potem do lodówki i na ogół w marcu wracały na parapet i szybciutko wybijały nowe paszczki a nawet kwiatostany.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6982
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

DorkaWD pisze:...Gdy w okolicach listopada rośliny wydawały się słabnąć przenosiłam je najpierw do piwnicy a potem do lodówki i na ogół w marcu wracały na parapet i szybciutko wybijały nowe paszczki a nawet kwiatostany.
Czy to konieczne? Trzymam ja na parapecie okna. Temp. w mieszkaniu powyżej 20 stopni. Nie wygląda zbyt dobrze, ale wybijają jej nowe paszczki i trzy kwiatostany.
Czy w lodówce należy ją trzymac 24 godziny na dobę? Napisz bliżej w tym temacie.
Pozdrawiam Andrzej.
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1529
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

tak Erazmie - 24 godziny i to jeszcze w papierowej torebce, wilgotność podłoża powinna być utrzymywana ale UWAGA! Nie zalewać!!! W 6 stopniach nie musi być stale w wodzie.
Możesz spróbować przetrzymać ją w pokoju i być może i będzie wypuszczać nowe paszczki ale nie będzie miała sił by zakwitnąć. Może jednak znajdziesz miejsce w lodówce lub piwnicy??
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1529
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

ooo... przepraszam dopiero teraz doczytałam, ze masz trzy kwiatostany...
wiec w takim wypadku... wybryk natury lub Twoje zabiegi poczynuły CUDA ;-)
Erazmie, jeśli juz masz kwiatostany to nie zmieniaj warunków roślinie. Niech pozostanie tam gdzie jest.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6982
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Będę wobec tego rozszczelniał okno to będzie na parapecie chłodniej. Dam w przyszłym tygodniu jej zdjęcie i poproszę o diagnozę. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1529
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

właśnie znalazłam fajnie napisany artykuł o Muchołówkach na http://drosera.cpdb.info/dionaea.php
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6982
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Bardzo ciekawy artykuł m.in. znalazłem tam "...Starsze czernieją i usychają, należy je usunąć gdyż mogą się na nich rozwijać choroby grzybowe...." Muszę te sczerniale liście usunąć. Czy je oderwać czy odciąć i w którym miejscu?
Radzą też obcięcie kwiatostanów - czy to zrobić? Jak piszą osłabiają one roślinę w tym okresie.
Pozdrawiam Andrzej.
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1529
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Tak obetnij je ale nie wyrywaj!! Bo podczas wyrywania można niechcący uszkodzić całość rośliny. Obcinaj w miejscu przejścia czarnego w zielony.
Co do kwiatostanu – nie wiem co poradzić :( Jeśli nie jest bardzo emocjonalnie związany ze swoja roślinka to możesz pozwolić sobie na kwiatostany i zobaczymy co z tego wyjdzie. Ja pozwalałam by muchołówki kwitły bo zawsze liczyłam na nasionka, które owszem pojawiały się ale niestety nigdy nie udało mi się z nich nic wyhodować.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6982
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Sczerniałe liście i kwiatostany przed chwila obciąłem. Jak podają kwiatostany znacznie osłabiają roślinkę zwłaszcza w tym okresie. Kwiatostany wypuściła bo "myślała" chyba, że już wiosna. :wink:
Pozdrawiam Andrzej.
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1529
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Erazm pisze:Kwiatostany wypuściła bo "myślała" chyba, że już wiosna. :wink:
Erazmie, ja sama nie wiem jaka teraz pora roku jest :( a co dopiero rośliny mają począć??
Słoneczne pozdrówka i życzenia powodzenia w uprawie Twojego pupilka!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”