Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Podasz to pewne źródło sadzonek winorośli i czy wysyłają?
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1428
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Szkółka winorośli Jacek Banasiak , z tego co wiem to wysyła też kurierem... . . Ja odbieram osobiście w maju . :)
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 928
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Gdy teraz szczepiłeś drzewka, to przez stosowanie?
Jeśli tak , to z nacięciem, czyli z języczkiem , czy bez.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2980
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Nie wiem jak udaje się Wam wszystkim to szczepienie przez stosowanie, nigdy nie umiem dopasować długości cięcia na zrazie i podkładce, a związać stabilnie obydwie części razem, żeby cambium się zgrało wydaje mi się wręcz nie możliwe. Jak wiążę folią to wszystko lata we wszystkie strony :roll:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Popatrz na szczepienie przez stosowanie z językiem lub nacieciem.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1428
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Ja akurat robię to szczepienie przez stosowanie bez nacięcia. Przede wszystkim dlatego,że przy cienkich zrazach nie ma za bardzo miejsca na nacięcie. Jako amator, który od bardzo niedawna szczepi drzewka owocowe podszedłem do tego problemu z pewną przemyślaną (długimi zimowymi wieczorami) koncepcją . :wink: Zwłaszcza,że sprowadzone zrazy są zbyt cenne (przynajmniej dla mnie) by je sknocić , dlatego wymyśliłem sobie metodę ponoszenia jak najmniejszych strat przy szczepieniu, czyli dwóch pomocników. :D Po pierwsze by cięcie wyszło równe to mam zrobioną taką "prowadnicę" z kątownika przyciętego pod kątem 10 stopni (by powierzchnia cięcia była jak największa). Zdjęcie tego "narzędzia jest tutaj parę stron wcześniej (str.16) wraz z nożami do cięcia. Oczywiście grubość podkładki i zrazu w miejscu cięcia winna być identyczna lub prawie identyczna. A przy wiązaniu taśmą zrazu z podkładką pomaga mi małżonka (ja składam i trzymam równo zraz z podkładką, a ona związuje). Póki co, obydwoje moich współpracowników świetnie sobie z tym radzi. :)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2980
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

lgrom nie raz oglądałem, jedno cięcie na zrazie, drugie na podkładce, obydwa się doskonale zgrywają, wiązanie, ewentualnie do wosku jak w ręce. Niby najprostsze, a jednak najtrudniejsze. Mi osobiście wychodzi Chip budding i w szparę wychodzi :)
garom no to rzeczywiście kombinacje alpejskie. Widziałem jak jeden rusek miał ścięty kawałek rurki i używał go jako prowadnicy do noża.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1428
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Na pewno zastosowana "prowadnica" powoduje,że nie ma problemu z dopasowaniem miejsc cięcia. Kątownik jest lepszy niż rurka bo masz kontrolę nad cięciem. I żadna to skomplikowana kombinacja, tnie się łatwo i szybko (pod warunkiem ,że nóż dobrze zaostrzony). A samo wiązanie też zajmuje kilkadziesiąt sekund. Więcej czasu zajmuje znalezienie i dopasowanie grubości zrazów i podkładek. Oczywiście z czasem to i pomoc prowadnicy nie jest potrzebna, ale jak już jest to zapewnia spokojne szczepienie bez strat w zrazach i podkładkach. W przyszłym roku przewiduję zakończenie szczepień ,ze względu na brak wolnych miejsc na kolejne odmiany, ale póki co zastosowany sposób sprawdza mi się bez zastrzeżeń. :wink:
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Kiedyś też zastanawiałem się nad kątownikiem, ale szkoda mi było okulizakiem po metalu szorować - okulizakiem godzinami polerowanym na skórze.
Z pewnością jest to dość precyzyjna metoda. Obecnie dobrze mi w ręku idzie cięcie i tak zostanie.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1428
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Nie ma potrzeby przy szczepieniu przy pomocy "prowadnicy" trzeć ostrzem po jej brzegu . Wystarczy tylko oprzeć grzbiet sierpaka o prowadnicę i ostrze trzymać blisko brzegu. Ani razu sierpak mi się nie zahaczył o brzeg prowadnicy. Ale oczywiście z czasem jak przychodzi wprawa to prowadnica nie jest potrzebna. Pomaga szczególnie przy pierwszych kilkudziesięciu szczepieniach. :)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2980
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

A w sadzie widać już pierwsze oznaki początku wegetacji? Pod Częstochową myślę, że cieplej macie?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1428
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Pierwsze oznaki wiosny miałem w połowie grudnia, śliwka Ozark Premier zaczęła rozwijać pąki kwiatowe . Teraz śliwki japońskie, borówki , jagody kamczackie zaczęły się rozwijać podobnie agresty.Będzie pewnie masakra z owocowaniem. :shock:
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2027
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Romanie, podejrzewam, że nie będzie u Ciebie tak źle i nie masz się czym martwić. U mnie, nad Odrą, ok. 130 km na płd-zach. w linii prostej od Ciebie, agresty zielenieją od 2018 r. między 12 a 20 lutego. Kwiatostany mają już w marcu i z owocowaniem nie ma problemów. Drzewa natomiast swój typowy termin kwitnienia mają od końca marca (śliwy i morele) do połowy kwietnia (jabłonie -ostatnie jako najpóźniejsze). Obecnie niestety widać, że grusze mają już lekko otwarte pąki, a nektaryny i brzoskwinie zakwitną do góra 10 dni. Jeżeli drzewa otworzą się w ciągu paru dni, do tygodnia to będziemy mieli problem z owocami brzoskwiń na płd.-zach. Kwitnienie zamiast w pierwszych dniach kwietnia, a w pierwszych dniach marca to już anomalia, która nie wróży nic dobrego.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”