Tykwa, znakomite warzywo, piękna ozdoba.. tysiące zastosowań

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Tykwa, znakomite warzywo, piękna ozdoba... tysiace zastosowa

Post »

Adrian89, do skrzyżowania musiało dojść w zeszłym roku podczas zapylania. W tym roku widać efekty.
Co więcej, dziś przyjrzałem się i na drugim krzaku po przekątnej zawiązki wyglądają identycznie co ta birdhouse, a co za tym idzie mogłem pomylić się tylko z miejscami w warzywniaku :shock: Czyli w grę nie wchodziła pergola na moje szczęście. Teraz znalazłem wytłumaczenie dlaczego z tykw tej samej odmiany w jednej były nasiona innego kształtu.
Ania D.
500p
500p
Posty: 602
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tykwa, znakomite warzywo, piękna ozdoba... tysiace zastosowa

Post »

Patasko, imponujące masz tykwy :D
Debra, ciekawe jest to, o czym piszesz - że na jednej roślinie były tykwy o różnej długości szyjek. Ja mam małe doświadczenie w tykwach, sadziłam je tylko dla dzieci, do malowania. W tym roku widziałam na Kobrze, że na jednej roślinie były właśnie różniące się między sobą owoce. Nasiona były kupowane w sklepie.
Awatar użytkownika
ElzbietaaG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2902
Od: 16 sie 2008, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Elbąga

Re: Tykwa, znakomite warzywo, piękna ozdoba... tysiace zastosowa

Post »

Z nasionek wydłubanych z takiej tykwy jak poniżej...

Obrazek

... wyrosły dwie różne

Obrazek

Obrazek


Nie wiem tylko czy dobrze zrobiłam podwiązujec je w ten sposób ? Są już bardzo ciężkie i w upalne dni wisiały prawie nad ziemią ;:oj
Aż się wystraszyłam, że pospadają :roll: Może to głupie rozwiązanie i gałązki wytrzymają ten ciężar ?
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tykwa, znakomite warzywo, piękna ozdoba... tysiace zastosowa

Post »

Pędy wytrzymają. Patasko zauważyłem coś dziwnego jedna z roślin ma owoce w innym kształcie bez tego drugiego zgrubienia- a uprawiałem tylko 1 odmianę ciekawe skąd te mutacje u Ciebie ok mogły się przepylić w zeszłym roku ale u mnie? :roll: nie mam pojęcia.
Ania D.
500p
500p
Posty: 602
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tykwa, znakomite warzywo, piękna ozdoba... tysiace zastosowa

Post »

Myslę, że tykwa jest przystosowana do tego, by wisiały na niej ciężkie owoce. Jeśli tylko pędy dobrze się uczepiły jakiejś podpory, to nie ma potrzeby wspierania owoców. U mnie rosły rok temu tykwy butelkowe, jedna urosła wielka, gruba, miała ok. 3 kg. Rosła przy siatce, nie zaglądałam do niej przez cały sezon, dopiero przy zbiorze owoców ją znalazłam. Widziałam też raz u kogoś rosnącą Kobrę - owoce duże, ciężkie. Roślina wspięła się na jabłoń i tykwy zwisały sobie jesienią. Trzymały się bez kłopotu.
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Tykwa, znakomite warzywo, piękna ozdoba... tysiace zastosowa

Post »

Adrian89, wydaje mi się, że cała roślina nie wie co robić :;230 Ale na poważnie. Możliwe, że to jest tak jak u dyń ozdobnych, pierwsze dwie, trzy małe i okrągłe, a reszta podłużna i większa. U mnie jest tak na każdym krzaku jeśli chodzi o ozdobne dynie, a mam ich ok. 30. Z resztą Debra wspomniała o tym, że jak była w Nigerii to każda z kilku tykw na jednym krzaku miały inny kształt :)
ElzbietaaG, zdejmij lepiej te siatki z tykw, bo tylko ograniczą miejsce do dalszego wzrostu. Tykwa to mocny zawodnik, bardzo trudno oderwać owoc z krzaka, chyba, że się jest uzbrojonym w ostry nóż :D

Taka ciekawostka, ile tykw zwykle macie na jednym krzaku?
Debra
200p
200p
Posty: 421
Od: 9 sty 2012, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tykwa, znakomite warzywo, piękna ozdoba... tysiace zastosowa

Post »

Wierzcie mi, mieszkałam w Nigerii 7 lat, nigdy nie widziałam takich samych tykw na jednym krzaku. To musi być tak jak z kazdym owocem. Drzewo, krzak decyduje o rozmiarze i kształcie np jabłka - czy widzieliście kiedyś identyczne jabłka na jednym drzewie. Zostawcie je w spokoju, bez siatek, same zdecydują co dalej.
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tykwa, znakomite warzywo, piękna ozdoba... tysiace zastosowa

Post »

No właśnie to dziwne, bo wszystkie zawiązki na tej roślinie są bez zgrubienia a krzak obok ze zgrubieniem jutro postaram zrobić się foto- co do ilości owoców ja we wrześniu jak zawiążą się owoce ucinam pędy aby przyspieszyć dojrzewanie, zwykle zostawiam ok 5sz na krzak.
Debra
200p
200p
Posty: 421
Od: 9 sty 2012, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tykwa, znakomite warzywo, piękna ozdoba... tysiace zastosowa

Post »

Moje tykwy mają juz sporo ponad 2 metry. Nadal ani jednego kwiata. Ciekawa jestem dlaczego. Czy one jeszcze maja szanse zakwitnąć?
Wrzesień ma być bardzo ciepły i suchy, to mnie niejako pociesza.
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Tykwa, znakomite warzywo, piękna ozdoba... tysiace zastosowa

Post »

Debra, przyjrzyj się swoim tykwom i poszukaj pąków kwiatów męskich, to będzie znak, że zakwitnie. Poszukaj też w kątach liści jeszcze małych pędów bocznych, wyglądają jak czubek głównego pędu, ale na nich będą zawiązki tykw. W zeszłym roku szukałem i szukałem zawiązków na pędzie głównym odkrywając je dopiero na kilku pędach bocznych :;230 A tak, jak duża była tykwa, z której miałaś nasionka? Małe odmiany jak bottle bianca i butelkowa (birdhouse) jeśli zawiążą w połowie sierpnia to przy ciepłym początku jesieni powinny na 100% dojrzeć, z resztą ja w zeszłym roku zrywałem nawet nie wyrośnięte tykwy i ładnie się zasuszyły.
Awatar użytkownika
ElzbietaaG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2902
Od: 16 sie 2008, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Elbąga

Re: Tykwa, znakomite warzywo, piękna ozdoba... tysiace zastosowa

Post »

Czy moja tykwa to bottle bianca ? Dwa lata temu z trzech zawiązanych owoców, wytwał tylko jeden nieduży :roll:
Moje tykwy rosły wtedy w gruncie przy siatce ogrodzeniowej.
W tym roku posadziłam 3 sztuki w donicach przy kratce i 2 w gruncie przy pergolii. Szaleją te w donicach,
jak na razie po jednej sztuce na donicę :D Owoce są o wiele większe niż rok temu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Tykwa, znakomite warzywo, piękna ozdoba... tysiace zastosowa

Post »

ElzbietaaG, nie mam pojęcia co to za odmiana, nawet w kcb nie znalazłem :roll: Bottle bianca jest jasna i wygląda jak u Ciebie ta na ostatnim zdjęciu po prawej :) W moim poście z 29 lipca jest pokazana. Może to jakaś krzyżówka? Tak czy inaczej mam nadzieję, że znajdą się nasiona tej nakrapianej na akcji :uszy
33,5cm w obwodzie, wczoraj 32cm.
Obrazek

34,5cm długości, 28,5cm w obwodzie; wczoraj 33cm długości, 27cm w obwodzie.
Obrazek

32cm długości, 28cm w obwodzie; wczoraj 27,5cm długości, 22,5cm w obwodzie
Obrazek

Miary podałem dla zobrazowania szybkości wzrostu owocu tykwy. Szczególnie Cobra rośnie w oczach. To tak jakby na stole nie było pudełka, a jutro wchodząc do kuchni na stole leży sobie pudełko... Taka to różnica.

Kto chce układać puzzle? :) puzzle
Awatar użytkownika
oxalis
1000p
1000p
Posty: 1448
Od: 24 mar 2012, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko- Biała

Re: Tykwa, znakomite warzywo, piękna ozdoba... tysiace zastosowa

Post »

Zapytam nieśmiało ;:7 o zastosowanie tych przepięknych tykw, o ile takowe mają, bo poza ozdobnymi walorami nie mogę sobie dla nich nic wymyślić
( może jako egzotyczna szklanka na drinka ;:138 )
Tylko nie krzyczcie na mnie, że 29 postów temu o tym było i że mam sobie poszukać.
Bardzo spodobał mi się pomysł uprawy takich cudów u mnie.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”