Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty, cz.3

Zablokowany
Awatar użytkownika
Harvi
500p
500p
Posty: 540
Od: 24 mar 2012, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Identyfikujemy kaktusy, prośby o rozpoznanie cz.3

Post »

Farel pisze:Bądź pewny, że zawsze, tu na forum, ktoś Cię będzie poprawiał, że kaktusy mają ciernie. W końcu Ci się to znudzi i tak zaczniesz używać poprawnej nazwy :)
Ja staram się pisać poprawnie, ale na pewno mi się wymsknie jakiś "kolec". Jeśli mnie ktoś poprawi to na pewno się nie obrażę, a nawet podziękuję za wbijanie do łba ;:124 :)
Hipnotyzer
50p
50p
Posty: 66
Od: 8 mar 2012, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikujemy kaktusy, prośby o rozpoznanie cz.3

Post »

Jasne, że się nie obrażam a raczej głośno myślę zastanawiając się czy profesorowie zawsze mają rację. Bo tak naprawdę zauwarzyłem, że to nie kolec u kaktusa kończy się wiązką przewodzącą a pąk boczny i kwiatowy. To że kolce kaktusa wyrastają niedaleko wiązek przewodzących nie może decydować o ich nazwie. Przy tym ewidentna nieprawda teorii cierniowej w przypadku takich kaktusów jak opuncje, peireskopsisy i peireskie gdzie widać, że kolce występują niezależnie od liści, tym samym dowodząc, że to kłujące u kaktusa nie jest zmienioną formą liścia. Zastanawiam się po prostu nad wyższością Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia tzn. czy profesorowie przedwojenni byli lepiej wykształceni czy też obecni.

Pozdrawiam
Władysław
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Identyfikujemy kaktusy, prośby o rozpoznanie cz.3

Post »

Jeśli przez chwilę założymy, że nauka się rozwija to można przypuszczać, że dzisiejsi profesorowie mogą być nieco mądrzejsi (nie koniecznie inteligentniejsi) niż ci przedwojenni.
W razie czego można skorzystać z mocno podejrzanego źródła jakim jest Wikipedia:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cier%C5%84
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolec
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Kocura
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 sty 2012, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mroźna Północ

Re: Identyfikujemy kaktusy, prośby o rozpoznanie cz.3

Post »

Profesorowie współcześni mają lepsze narzędzia pracy niż przedwojenni i, tym samym, większe możliwości obserwacji rozwoju roślin. Mogą obserwować rozwój organów rośliny, czyli to z jakich tkanek dany organ powstaje. Na przykład wybadali, że kolec powstaje jako wytwór skórki a cierń powstaje z przekształcenia liścia, części liścia, pędu albo korzenia. I ja też im wierze. :wink:

A co do Peireskii, to znalazłam w mojej książce (niestety powojennej :wink: ) od botaniki ("Botanika", E.Strasburger), że u nich pączki kątowe (czyli pączki boczne różnicujące się w kącie liścia) są przekształcone w areole z cierniami pochodzenia liściowego.
"Osoby używające więcej niż trzech znaków zapytania, lub wykrzykników w jednym zdaniu to osoby z zaburzeniem własnej osobowości"
-Terry Pratchett
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Identyfikujemy kaktusy, prośby o rozpoznanie cz.3

Post »

raflezja pisze:Oczywiście, każdy może mieć swój punkt widzenia i cierń z wiązkami przewodzącymi nazywać kolcem.
W takim razie po co byłby ten cały rozwój nauki, mądre publikacje, wprowadzanie nowych nazw nomenklaturowych itp., skoro obstawalibyśmy nadal przy starym nazewnictwie. Ku szczęściu jednych a utrapieniu innych czasy się zmieniają...
nie będę się spierał co jest kolcem a co cierniem , ale akurat te mądre zmiany nazw nomenklaturowych przez "kaktusowych profesorów" to często przerost formy nad treścią i nie mają nic wspólnego z zasadami taksonomii , więc czasami jak Hipnotyzer lepiej mieć zasadę ograniczonego zaufania
Awatar użytkownika
Pokemonka
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lut 2012, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Identyfikujemy kaktusy, prośby o rozpoznanie cz.3

Post »

a powiecie mi jak się zwą moje maleństwa??
obojetnie czy mają kolce czy ciernie... :;230

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Mój ZIELONY ŚWIAT http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=51824" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Identyfikujemy kaktusy, prośby o rozpoznanie cz.3

Post »

Gdyby identyfikacje były łatwe, to za pierwszym postem pewnie dostałabyś odpowiedź. Niestety tutaj mogę tylko powiedzieć, że środkowy to rodzaj Mammillaria, a pozostałe to trudna sprawa, ten po lewej to może jakiś trichocereus ? Nie mam pojęcia, ślepy strzał.
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
Awatar użytkownika
Pokemonka
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lut 2012, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Identyfikujemy kaktusy, prośby o rozpoznanie cz.3

Post »

może problem polega na tym, że na temacie "igieł i cierni" można spędzić godziny... a minawet nikt ie odpisał, że nie wie.... stąd ponowiłam pytanie.
Mój ZIELONY ŚWIAT http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=51824" onclick="window.open(this.href);return false;
oksi
1000p
1000p
Posty: 1140
Od: 18 lut 2012, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie

Re: Identyfikujemy kaktusy, prośby o rozpoznanie cz.3

Post »

:wit mam pytanie co to za aloes Obrazek
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=51384" onclick="window.open(this.href);return false; rosliny Oksi.
Awatar użytkownika
maqa
500p
500p
Posty: 812
Od: 26 lut 2012, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Identyfikujemy kaktusy, prośby o rozpoznanie cz.3

Post »

jak dla mnie to Aloes mitriformis
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Identyfikujemy kaktusy, prośby o rozpoznanie cz.3

Post »

To dość niepewny aloes w identyfikacji, bo są 3 gatunki dość podobne do siebie- A. ferox, A. marlothii i A. aculeata.
Z tego, co wiem, to A. aculeata wyróżnia się tym, że kolce wyrastają z wyraźnych guzków, jak u Twojej roślinki i tak bym ją zidentyfikował- Aloe aculeata.
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
oksi
1000p
1000p
Posty: 1140
Od: 18 lut 2012, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie

Re: Identyfikujemy kaktusy, prośby o rozpoznanie cz.3

Post »

na donicy było napisane acckrous
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=51384" onclick="window.open(this.href);return false; rosliny Oksi.
Awatar użytkownika
Harvi
500p
500p
Posty: 540
Od: 24 mar 2012, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Identyfikujemy kaktusy, prośby o rozpoznanie cz.3

Post »

Czy to Notocactus scopa ?
Obrazek
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”