Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Usychająca lawenda

Post »

Jeśli doniczusia malutka, podejrzewam, że już w czasie zakupu była w fazie agonalnej.Po prostu jest tak, że póki ledwo żyjące korzenie są w malutkiej doniczce roślina żyje, ale gdy się taką przesadzi, zwiększy się wilgotność i te lekko zmartwiałe i podsuszone już korzenie zaczną gnić, tym bardziej u sucholubnej rośliny jaką jest lawenda.Ta roślina powinna wcześniej zostać przesadzona, za długo była w sklepie w tej ciasnej doniczce.
To nie Twoja wina, to producenci tak kalkulują, by zużywać jak najmniej podłoża, bo to są koszty, więcej miejsca itp. a rośliny przy tym silnie wyprowadzone, kwitnące.A że klient straci, to nie ich problem.Droga od producenta do klienta jest czasem długa, roślina ma prawo tego nie przeżyć :wink:
boniantos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 29 sie 2015, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda w uprawie matodą prób i błędów

Post »

Witam,
mam 2 lawendy kupione i wsadzone tej wiosny, ale niestety posadzone w niewłaściwym m-cu. Chciałabym je przesadzić. Czytałam, że najlepiej robić to jesienią, ale widzę na forum, że już przesadzacie. Kiedy najlepiej to zrobić, żeby im nie zaszkodzić? Czy zdążą się zaaklimatyzować przed zimą?

Mam l. wąskolistną. Czy osłaniacie swoje na zimę? Czym najlepiej?
Awatar użytkownika
Xeper
100p
100p
Posty: 171
Od: 27 maja 2014, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

Re: Lawenda - Lavandula część 2

Post »

Witajcie,

Mam 2 Lawendy Hidcote w donicach. To będzie ich pierwsza zima.
Czy donice dołować czy wystarczy ustawić w zacisznym miejscu, np. przy płocie?

Napiszcie, jak zimujecie swoje Lawendy w donicach!
Ten rok jest rokiem wielkiej nauki. Wiem, że nic nie wiem ;)
Zdenerwowana
ZBANOWANY
Posty: 251
Od: 22 kwie 2015, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda - Lavandula część 2

Post »

Ja moją zostawiłam tam gdzie była. Przetrwała, ale dwie ostatnie zimy (tyle ja mam) nie były najmroźniejsze.
foxi19
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 28 cze 2015, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda - Lavandula część 2

Post »

Witam.Czy lepiej posiać lawende do doniczek teraz zgodnie z napisem na opakowaniu i przesadzić do gruntu w maju czy posiać bezpośrednio do gruntu koło listopada.Proszę o porade.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Lawenda - Lavandula część 2

Post »

Ja siałam w okresie ocieplenia w lutym, często w tym miesiącu się takie zdarzają.Wzeszła pod koniec kwietnia, w czerwcu pikowałam/rozsadzałam, a we wrześniu poszła na stałe miejsce.
Awatar użytkownika
mimoza55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1353
Od: 2 wrz 2014, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: KRAKOWSKIE

Re: Lawenda zimowanie w gruncie ?

Post »

Dziękuję za poradę , końcem lipca lawendę posadziłam do gruntu teraz czekam jak przezimują :D to jest moja lawenda.
Obrazek
Zosia 2405
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 29 sty 2013, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lawenda zimowanie w gruncie ?

Post »

:wit
wzeszłym roku lawendę dołowałam, w tym nie miałam czasu i tylko wstawiłam do szklarni.czy trzeba o nią jakoś dbać przez zimę, podlewać?
Awatar użytkownika
dorcia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12457
Od: 13 lip 2011, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Lawenda zimowanie w gruncie ?

Post »

A dlaczego nie mają przezimować? ja mam od lat lawendy,niebieską,białą i różową,zimują bez okrycia,a zimy różne były
Parrocja
200p
200p
Posty: 229
Od: 10 gru 2014, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Lawenda zimowanie w gruncie ?

Post »

Moje najstarsze krzaczki lawendy mają kilkanaście lat i nigdy nie byly okrywane. Im chyba bardziej wilgoć szkodzi niż mróz.
Awatar użytkownika
nicktosia
100p
100p
Posty: 168
Od: 9 sie 2014, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Lawenda - Lavandula część 2

Post »

Witajcie.
Natrafiłam dziś w Lidlu na miniszklarnię z lawendą (były też wersje z innymi kwiatami, warzywami, owocami). Naczytałam się tu na forum, że samodzielne wyhodowanie lawendy przez nasiona graniczy z cudem, ale mimo to uległam zakupowi, bo łudzę się, że zawarte w niej podłoże zawiera może jakiś starter i pozwoli uzyskać choć kilka sadzonek. Dzielę się tą informacją, bo może ktoś jeszcze zdecyduje się na zakup i będziemy się mogli dzielić doświadczeniami.
Pozdrowienia
Obrazek


Obrazek
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Lawenda - Lavandula część 2

Post »

Mnie się udało wyhodować z nasion w zeszłym roku. Nasiona kupione w Tesco. Tyle że nie kwitła bo zaczynają w drugim roku po posadzeniu. Wysiałam ją w domu w doniczce a posadziłam do gruntu na koniec maja. Do gruntu dosypałam piasku i bardzo dobrze rosła, nabrała masy i koloru srebrzystego. Ciekawe czy nie wymarzła bo szkoda by było. Niestety okryłam ją tylko gałązkami świerku możliwe ze to za mało.
Awatar użytkownika
tomaszkowa
500p
500p
Posty: 716
Od: 28 paź 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Lawenda - Lavandula część 2

Post »

nicktosia pisze: samodzielne wyhodowanie lawendy przez nasiona graniczy z cudem
To ja w ubiegłym sezonie popełniłam 47 takich cudów. Wysiałam 2 paczki nasion. Jedna była już 2 lata po terminie :roll: . Najpierw wyłożyłam nasiona, na wilgotny ręcznik papierowy, na spodeczku. Przykryłąm folią i postawiłam na słonecznym parapecie. Po kilku dniach nasiona wykiełkowały prawie wszystkie. Wybrałam najładniejszych 50, resztę wyrzuciłąm. Z 50 posadzonych przeżyło 47.
Pozdrawiam. Beata.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”