Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

A po co przycinać korzenie?
Roślinom nie ma potrzeby przycinać zdrowych korzeni, chyba że osiągną duże rozmiary, ale to i tak robi się w ostateczności.
Po prostu, w przypadku przerośniętej bryły korzeniowej, sadzisz do doniczki o rozmiar większej, czyli około 1,5 - 2 cm na średnicy.
Podczas przesadzenia dobrze jest nieco rozluźnić bryłę korzeniową.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mosins
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 sty 2021, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Ok, to następne przesadzenie będzie do większej donicy. Tym razem wsadziłam do tej samej w której do mnie przyjechał.

Czy w czasie tego kilkutygodniowego okresu regeneracji traktować roślinę jakoś specjalnie?
I jeszcze jedno pytanie - ile wody powinnam tak mniej więcej wlewać do donicy podlewając go?? Zazwyczaj podlewam rośliny ?na oko?, ale nie chcę popełnić jakiegoś błędu.
Jego donica ma około 30 l objętości

dziękuję
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Nic nie zrozumiałaś.

Jeśli bryła korzeniowa jest przerośnięta, to musisz posadzić teraz do większej doniczki.

Edit:
Nie podlewa się jakąś jedną dokładną ilością wody. Wszystko zależy od warunków uprawy, podłoża, wielkości doniczki, czy rozmiaru samej rośliny. Każdy czynnik jest tutaj w podobnym stopniu istotny.
W przypadku fikusa sprężystego, w okresie wegetacji utrzymujesz umiarkowanie wilgotne podłoże, w okresie jesienno-zimowym pozwalasz przeschnąć wierzchniej warstwie podłoża. Generalnie większą ilością wody podlewasz wiosna - lato, a nieco mniej w obecnym okresie.
Ponadto im większa doniczka tym podłoże wolniej przesycha.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mosins
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 sty 2021, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Ok, teraz rozumiem. W tej jednej donicy były (są) tak naprawdę trzy rośliny obok siebie posadzone, więc chyba rzeczywiście może im być ciasno. Pojadę jutro po większą doniczkę i przesadzę.
Tylko kurka dlaczego to jest tak, że u sprzedawcy zawsze te rośliny są takie piękne i wyglądające na zdrowe i w doniczce im nie ciasno, a potem człowiek stawia w domu i zaczynają się problemy.... Jeszcze raz dziękuję za rady!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dlatego, bo:

1. Rośliny u producenta mają zapewnione niemal idealnie odpowiednie warunki uprawy.
2. Są faszerowane różnymi specjalnymi witaminami, nawozami, krótko, są "pędzone".

W warunkach domowych nie ma praktycznie szans, żeby zbliżyć się do warunków u producenta. Chociaż tutaj są wyjątki. Są rośliny, które przy umiejętnej pielęgnacji i odpowiednim doświadczeniu mogą ładnie wyglądać i zdrowo rosnąć. Generalnie fikusy sprężyste są łatwe w uprawie, trzeba tylko zapewnić dużo światła, odpowiednie podlewanie oraz regularne nawożenie w okresie wegetacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
marcinsi15
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 gru 2020, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Liście mojch trzech Fikusów zrobiły się takie zaraz po przesadzeniu. Przesadziłem je zaraz po tym, jak przywiozłem je do domu ze sklepu.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Przemarznięcie podczas transportu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
marcinsi15
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 gru 2020, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Ok, ale myślę że z upływem czasu Fikusy odbiją.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Odetnij liście z plamami albo przynajmniej same plamy i zrób oprysk preparatem grzybobójczym.
Na przyszłość albo lepiej zabezpieczaj rośliny podczas transportu w okresie zimnych dni albo unikaj zakupów w tym okresie. Rośliny z klimatu tropikalnego nie są przyzwyczajone do tak niskich temperatur, nawet w krótkim okresie czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
marcinsi15
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 gru 2020, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Ok dziękuję za pomoc
Magdalena_W
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 sty 2021, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Cześć Wszystkim! Cztery dni temu przygarnęłam fikusa sprężystego. Fikus ma nie w pełni sprężyste liście, prócz tego roślina wyglądała zdrowo. Dziś opadł dolny zielony liść. W miejscu gdzie był przyczepiony do łodygi dostrzegłam trochę zbrązowienia, a poniżej tego miejsca na odcinku 10cm łodyga kiepsko wygląda - brązowa, pomarszczona, trochę miękka, a miejsce gdzie kiedyś był starszy dolny liść wygląda na lekko pleśniejące.

Doradźcie proszę, jak ratować fikusa. Podejrzewam że na zwiotczałym odcinku łodygi nie ma przewodzenia wody i trzeba będzie ratować górę przez odcięcie...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Gnije w tym miejscu. Bezwzględnie odciąć powyżej i ciąć do zdrowej tkanki.
Wsadź do wody i wymieniaj ją co 3 dni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Magdalena_W
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 sty 2021, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Norbert, dzięki za szybką poradę. Stan rośliny się pogarszał, za Twoją radą wykonałam cięcie ratujące życie (miejmy nadzieję).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”