Kawon ( arbuz ) - część 5

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kawon ( arbuz ) - część 5

Post »

Więdną mi dolne liście na części arbuzów. Co to może być i jak sobie z tym radzić?
Pozdrawiam
Adam
Nick1105
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 1 cze 2014, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 5

Post »

Kiedy zrywaliście najpóźniej wasze arbuzy? Zdarzyło się komuś w październiku, czy połowa września to max :D ?
Awatar użytkownika
kamil211a
200p
200p
Posty: 413
Od: 17 sty 2014, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisko Dolne
Kontakt:

Re: Kawon ( arbuz ) - część 5

Post »

A to mój krzaczek :D Obrazek
Pasjonat olbrzymich warzyw, ostrych papryczek i wszystkiego co zielone
Nick1105
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 1 cze 2014, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 5

Post »

Witam serdecznie. Mam problem, bo dzisiaj przekładając arbuza na styropian, aby zapobieć gniciu (przy okazji rodzi się pytanie, czy może być tak, że częśc arbuza znajdująca się uprzednio na podłożu, która ma żółty odcień, może teraz znajdować się na wierzchu?) i zauważyłem dziurę i wypełzającego z niej ślimaka. W trakcie robienia fotki (Nie mogę jej wkleić, bo z nie wiadomych powodów komputer nie wyczuwa telefonu przez kabel USB) ślimak z niewiarygodną dla siebie prędkością zbiegł z miejsca katastrofy i ukrył się gdzieś w gąszczu unikając przy tym realnej kary śmierci ;:134 W każdym bądź razie, zastanawiam się teraz, czy należy jakoś zakneblować dziurę. Dodam, że na szczęście ślimak nie wyżarł za dużo ;:108 .
Awatar użytkownika
bologno
200p
200p
Posty: 359
Od: 30 sie 2013, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Kawon ( arbuz ) - część 5

Post »

Nick1105 pisze:Kiedy zrywaliście najpóźniej wasze arbuzy? Zdarzyło się komuś w październiku, czy połowa września to max :D ?

Dołączam się do pytania.

Mianowicie jak długo można trzymać arbuzy? Aż do przymrozków? Jeśli np. w połowie września będzie wystarczająco dojrzały a ja go przetrzymam do października to może być zbyt dojrzały i coś się z nim zacznie dziać?
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Marcoo16
1000p
1000p
Posty: 1053
Od: 24 mar 2013, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Re: Kawon ( arbuz ) - część 5

Post »

Uff. Dobrze, że ja nie mam kłopotów ze ślimakami ;:224 ;:306 Nie mogłeś go od razu unieszkodliwić ? ;:218 :wink: Nie ma litości :lol:
Nick1105 pisze:czy może być tak, że częśc arbuza znajdująca się uprzednio na podłożu, która ma żółty odcień, może teraz znajdować się na wierzchu?
na pewno mu się nic nie stanie :wink:
A co do tej dziury.. Raczej lepiej jej nie zatykaj, pozwól jej spokojnie zaschnąć, jeśli nie zacznie prędzej gnić :uszy
Nick1105 pisze:Kiedy zrywaliście najpóźniej wasze arbuzy? Zdarzyło się komuś w październiku, czy połowa września to max :D ?
Ja w tamtym roku zrywałem ostatnie jakoś pod koniec września. Wszystko zależy od roku ;:224
bologno pisze:Mianowicie jak długo można trzymać arbuzy? Aż do przymrozków? Jeśli np. w połowie września będzie wystarczająco dojrzały a ja go przetrzymam do października to może być zbyt dojrzały i coś się z nim zacznie dziać?
Arbuzy jeszcze dość dobrze rosną we wrześniu, ale tylko w kwestii dojrzewania ostatnich owoców. Arbuzy zawiązane po 15 sierpnia nie urosną, a nawet jeśli to mocno chorują (czytaj: owoce zniekształcone, z plamami..). Poza tym po połowie września są już chłodniejsze noce, czego arbuzy nie tolerują, co odbija się na ich wigorze. Arbuza, który jest już dojrzały, nie warto "karmić" dalej. Bo po prostu "przejrzeje". Jest on wtedy raczej nie smaczny ;:222

-- 25 lip 2014, o 17:52 --

Jednak najlepsze arbuzy są takie zebrane do końca sierpnia ;:333
Pozdrawiam Marek
Mój "mały" zakątek... - czyli ogród i pogaduchy
Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia. [Mark Twain]
Awatar użytkownika
bologno
200p
200p
Posty: 359
Od: 30 sie 2013, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Kawon ( arbuz ) - część 5

Post »

Marcoo16 pisze: Arbuzy jeszcze dość dobrze rosną we wrześniu, ale tylko w kwestii dojrzewania ostatnich owoców. Arbuzy zawiązane po 15 sierpnia nie urosną, a nawet jeśli to mocno chorują (czytaj: owoce zniekształcone, z plamami..). Poza tym po połowie września są już chłodniejsze noce, czego arbuzy nie tolerują, co odbija się na ich wigorze. Arbuza, który jest już dojrzały, nie warto "karmić" dalej. Bo po prostu "przejrzeje". Jest on wtedy raczej nie smaczny ;:222

-- 25 lip 2014, o 17:52 --

Jednak najlepsze arbuzy są takie zebrane do końca sierpnia ;:333
A jeśli arbuzy zawiązały się mi dopiero tydzień temu to mniej więcej do kiedy optymalnie dojrzeją?

Przestać "karmić" czyli przestać podlewać jak dojrzeją?

Posiadam odmianę rosario.
Pozdrawiam Janek
Nick1105
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 1 cze 2014, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 5

Post »

Dzień dobry :D Mam nadzieje, że nie macie mnie jeszcze dosyć, bo znowu mam problem ;:14 Może uznacie, że przesadzam, ale wyjątkowo napaliłem się na te arbuzy w tym roku ;:219. A problem mam taki:

Obrazek

Wzięło się to z tego, że wykazałem się wyjątkową nadgorliwością i z uporem maniaka szukałem idealnej pozycji dla arbuza na styropianie ;:131. A kiedy już znalazłem to zauważyłem, że trochę nabroiłem. Mogę przez to stracić mojego ,,syna pierworodnego"? Szkoda by było, bo mam tylko 7 sadzonek, a zaledwie 3 arbuzy się zdążyły zawiązać tak na 100% (nie wliczam tych małych wielkości agrestu lub ciut większych).
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kawon ( arbuz ) - część 5

Post »

To nie jest chyba nic groźnego. Otarcie z czasem przyschnie i będzie ok. Jakby było naderwanie, można trochę obwiązać jakąś materiałową taśmą.
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
Marcoo16
1000p
1000p
Posty: 1053
Od: 24 mar 2013, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Re: Kawon ( arbuz ) - część 5

Post »

bologno pisze:A jeśli arbuzy zawiązały się mi dopiero tydzień temu to mniej więcej do kiedy optymalnie dojrzeją? Przestać "karmić" czyli przestać podlewać jak dojrzeją? Posiadam odmianę rosario.
A wiec tak..
Nie jestem w stanie określić kiedy arbuz dojrzeje. Wszystko zależy od pogody, odmiany.. Średnio ten czas to około miesiąc.
W zdaniu, którego użyłem wyrażenie "karmić" miało takie znaczenie, że po co owoc ma dalej rosnąć, skoro można go zerwać. Jeśli go nie zerwiesz to on szybko "przejrzeje". Natomiast zerwany owoc może leżeć w chłodnym miejscu bodajże 2 tygodnie :wink:
Rosario to dobra odmiana, w tym roku również ją posiadam. :D Oprócz niej mam jeszcze 10 innych :uszy
Na tą chwilę mój największy arbuz to właśnie Rosario i ma 4516g ;:138
Nick1105 pisze:(...)
Powiem krótko - nie przeżywaj tak ;:215 Nic mu nie będzie. Wystarczy jak teraz zostawisz go w spokoju :wink: A te wielkości agrestu spokojnie dojrzeją ;:108
Pozdrawiam Marek
Mój "mały" zakątek... - czyli ogród i pogaduchy
Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia. [Mark Twain]
Nick1105
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 1 cze 2014, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 5

Post »

Dzięki, zostawie go teraz w spokoju, faktycznie jak to się mówi nadgorliwość potrafi być gorsza od faszyzmu :roll: Oby to się u mnie nie sprawdziło ;:oj
goha9229
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 22 lip 2014, o 15:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 5

Post »

Witam serdecznie ponieważ jestem tu nowa;) Uprawiam arbuzy od 3 lat i w tym roku pierwszy raz zdażyło mi się, że zaczęły pękać owoce arbuza. już 3;/ czy ktoś zna może przyczynę?;)
Awatar użytkownika
Marcoo16
1000p
1000p
Posty: 1053
Od: 24 mar 2013, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Re: Kawon ( arbuz ) - część 5

Post »

Wilgoć i temperatura :wink:
Pozdrawiam Marek
Mój "mały" zakątek... - czyli ogród i pogaduchy
Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia. [Mark Twain]
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”