Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Na przewodnik trzeba zostawić pąk bez kwiatów. Teraz już nic nie tnijcie. Poczekajcie jak rozwiną się koronki.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
tamburyn
200p
200p
Posty: 215
Od: 8 gru 2014, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 30km na Pd od Krakowa ~300m. n.p.m

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Nie bardzo wiem gdzie wrzucić to pytanie, więc zahaczę tutaj (Ernrud nie bij po głowie ;) ).
Jak to jest z papierówką? Zawsze owocuje przemiennie?
Pytam bo ta którą przycinałem zimą zwariowała i wydała kwiaty także i w tym roku (owocowała w 2014r.).
Ostatnie kilka lat faktycznie owocowała przemiennie, a teraz taki siuprajs.
Piotrek
Awatar użytkownika
Mrau
50p
50p
Posty: 95
Od: 6 lip 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Haa, mam podobną zagwozdkę, moje malinówki, na których były owoce w tamtym roku mają kwiatki i w tym, papierówka też :) fakt, mało, ale są!
To chyba normalne, po prostu będzie mniej jabłek :) dobrze myślę?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Tak. Przemienne owocowanie. Dla odmian tradycyjnych charakterystyczne. Rzecz normalna.
Papierówki owocują najczęściej w cyklu 2:1.
Jeden rok odpoczynku na dwa obfitego plonu.
Zasada ta nie działa po wystąpieniu przymrozków.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
dieseide
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 26 kwie 2015, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Witam

zostałam niedawno właścicielką działki w rod i zastałam tam kilka drzewek owocowych. Mam pytanie głównie co do brzoskwiń, ale do tego trzeciego drzewka też ( to chyba śliwka tak ? ;:131 ), Czy z poniższych zdjęć wynika, że są one zdziczałe - sąsiad twierdzi,że prawie w ogóle nie owocowały w zeszłym roku ? czy da się je jeszcze uratować poprzez odpowiednie przycięcie ? jeśli tak to proszę o kilka wskazówek jak to zrobić, jestem początkującą "ogrodniczką"

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Bartekb89
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 6 maja 2012, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jawor [Wrocław]

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

ERNRUD pisze:Na przewodnik trzeba zostawić pąk bez kwiatów. Teraz już nic nie tnijcie. Poczekajcie jak rozwiną się koronki.
Rozumiem, że mam zostawić pak bez kwiatów, czyli oberwac wszystkie kwiatki z przewodnika(pouszczykiwać), a zostawić liście tak jak przy przerzedzaniu zawiązków?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

No w tym przypadku dla drzewka będzie tak najlepiej Bartku.

Dieseide: Nie lubię pojęcia zdziczałe. Krótko wytłumaczę o co chodzi ze zdziczeniem. Tak obrazowo się postaram.
Dajmy na to jest sad ze śliwami. Różne odmiany plus zapylacze, ałycze w żywopłocie, lubaszki u sąsiada, tarnina na polu i jeszcze inne cuda. To wszytsko się rzecz jasna ze sobą w mniejszym lub większym stopniu przepyla. Powstają owoce z nasionami o bardzo różnorodnym zapleczu genowym. Zwierzęta przenoszą nasiona, a z nich w różnych miejscach wyrastają nowe śliwki. Te nowe śliwki po wydaniu owoców również roznoszą przekrzyżowany materiał genetyczny. Takie mieszańcowe drzewa, które same się roznoszą możemy określać mianem zdziczałych.

Drzewa odmian szlachetnych, które ktoś posadził nie mogą zdziczeć. Pamiętajcie. Tak samo nie mogą się wyrodzić. To nie kartofle.

Drzewa mogą się natomiast zestarzeć. Poprzez nagromadzenie posuszu, choroby i zagęszczenie krótkopędów. Wtedy wzrost ustaje, owocowanie staje się przemienne, a owoce są drobne.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Bartekb89
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 6 maja 2012, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jawor [Wrocław]

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

@ERNRUD dziękuje już pouszczykiwane akurat teraz na weekend jak byłem u rodziców to juz z każdego bukietu pąka kwiatowego poszła gałązka, więc po usunięciu kwiatu już ładnie rosna gałązki ze środka bukietu kwiatowego widać, że z dużą siłą :) Dzięki
Zdun Darek B
50p
50p
Posty: 58
Od: 16 maja 2015, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żabia Wola k. Warszawy
Kontakt:

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

dieseide pisze:Witam

zostałam niedawno właścicielką działki w rod i zastałam tam kilka drzewek owocowych. Mam pytanie głównie co do brzoskwiń, ale do tego trzeciego drzewka też ( to chyba śliwka tak ? ;:131 ), Czy z poniższych zdjęć wynika, że są one zdziczałe - sąsiad twierdzi,że prawie w ogóle nie owocowały w zeszłym roku ? czy da się je jeszcze uratować poprzez odpowiednie przycięcie ? jeśli tak to proszę o kilka wskazówek jak to zrobić, jestem początkującą "ogrodniczką"

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tak oblepione kwieciem drzewko musi owocować ..tylko robale mogą w tym przeszkodzić
Tak po prostu lubię to co robię , wielu docenia to co już zrobiłem , tym bardziej mam motywację do następnych działań.
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

pawelp1320 pisze:Alwa rośnie bardzo silnie ja będę ją sadził na M9. Alwa potrzebuje trochę odmiannego cięcia ponieważ zawiązuje pąki kwiatowe głównie na końcach pędów jednorocznych tak samo jak Rubin, Rubinola, Topaz i Paulared. Aby zapobiec obwieszaniu się gałęzi (jak wierzba płacząca) oraz ogołacaniu się pędów jednorocznych i zwiększyć plon należy skracać w czerwcu wyrastające pędy gdy osiągną 30-40 cm co spowoduje rozgałęzienie i wypuszczenie paru (zamiast jednego długiego) krótkich i zakończonych pąkiem kwiatowym pędów i korona się ładnie wypełni. Stół możesz zostawić.
Czereśnia na Colcie rośnie silnie więc wymiana pędów dobrze jej robi, więc ja bym nie stosował stałego stołu tylko po 3-4 latach przyciął na czop o długości ok. 30 cm lub uciął za jakimś wyrosłym na tej gałęzi pędem aby on przejął jej rolę.
U grusze na pigwie zostawiłbym stół.
Przy drzewach ziarnkowych (jabłoń, grusza) stosuje się dosyć krótkie czopy o długości 5-10 cm. Za to u drzew pestkowych (wiśnie, czereśnie, śliwy) stosuje się czopy dłuższe o długości 20-30 cm, chociaż niekiedy nawet z tej długości nic nie wybije więc stosuje się także dłuższe czopy o długości nawet 50 cm.
Paweł-jest czerwiec,więc do jakiej długości skrócić nowe przyrosty na Rubinoli?
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Tak aby miały ok. 30 cm. Wybaczcie że nie piszę uzasadnień i nowych postów ale do końca czerwca nie mam dostępu do komputera a z telefonu ciężko się pisze.
Pozdrawiam Paweł
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Dzięki Paweł za odpowiedź. Czy można to samo zrobić ze śliwą Amers? Ma już metrowe przyrosty,bez rozgałęzień.
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Ogólnie w śliwach nie skraca się tak gałęzi jak w jabłoniach ale skoro zachodzi taka potrzeba to można ją skrócić ale nie na 30 cm tylko powiedzmy 50 cm, wtedy powinna wybić krótkimi przyrostami na których będą znajdować się pąki kwiatowe.
Pozdrawiam Paweł
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”