Borówka amerykańska - 7 cz

Drzewa owocowe
Zablokowany
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

No i się wyjaśniło. Za wysokie pH , brak azotu i efekty są widoczne. 1000 borówek posadziłeś w nieprzygotowaną ziemię. Nie obniżysz odczynu o 1,5 jednostki podlewając siarczanem amonowym.Trzeba zakwaszać wodę do podlewania .1000 krzaków warte jest zainwestowania w prawdziwy pehametr i mauzer do przygotowania wody.Inaczej nic z tego nie będzie.
robert16zgas pisze:Siarczanem amonu mam podlewać w sobotę, 1000 krzewów i wszystkie przykryć ziemią ? pH mam 6.11
Pod krzewami leżą jakieś granulki i o nie się pytałem.JAK BĘDZIESZ PODLEWAŁ ,SAMO WSIĄKNIE,NIE MUSISZ NIC PRZYKRYWAĆ.
robert16zgas
100p
100p
Posty: 198
Od: 20 sty 2016, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kock

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Nawodnienie jest w trakcie pracy, zbiornik ns wode mam wykopany tylko jeszcze nw czym zakwaszać wodę ?

-- 10 maja 2016, o 20:42 --

Jeśli jest brak azotu to i krzewy nie rosną tak ?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Przy niedoborze azotu obserwuje się silne drewnienie tkanek, co jest związane z intensywną syntezą węglowodanów przy braku syntezy aminokwasów. Dochodzi także do wzrostu intensywności syntezy antocyjanów, co prowadzi do pojawienie się czerwonego lub fioletowego zabarwienia liści. Podstawowym objawem niedoboru jest jednak zahamowanie wzrostu i chloroza, czyli żółknięcie liści. Są to skutki zatrzymania syntezy białek
. https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBywi ... o%C5%9Blin
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

robert16zgas pisze:Nawodnienie jest w trakcie pracy, zbiornik ns wode mam wykopany tylko jeszcze nw czym zakwaszać wodę ?
tu masz odpowiedzi
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 6#p4091296
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 7#p4091837
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7674
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

A ja bym bardzo chciała poprosić o wskazówki jak mam przygotować podłoże do posadzenia borówek.Kupiliśmy cztery krzewy, trzy worki kwaśnego torfu i mamy gliniaste podłoże na ogrodzie, wlasną wodę w studni do podlewania .
Myślę, że to jeszcze nie wszystko co by dało dobre warunki do obfitego owocowania borówek.
na razie krzewy stoją w donicach i czakają na cenne wskazówki z forum ;:108 ;:108
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Warto jeszcze się w trocinę i korę sosnową zaopatrzyć. I w dołki pod krzewy wymieszać kwaśny torf, ziemię z działki i trociny sosnowe(najlepiej przekompostowane) w proporcji 2:2:1. Na wierzch oczywiście kora sosnowa. Nie wiem jakich jeszcze wskazówek potrzebujesz?
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 640
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Gliniaste podłoże nie jest zbyt korzystne bo trudniej w nim utrzymać niskie pH, do tego jest to podłoże mało przepuszczalne. Z jednej strony będzie dobrym izolatorem (woda nie będzie uciekać), ale uważaj żeby w samym podłożu dla borówek gliny nie było zbyt dużo. W niektórych marketach jest ziemia do borówek, możesz się w nią zaopatrzyć (1-2 worki) i dodać do mieszanki bo podłoże złożone głównie z torfu byłoby dość ubogie.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

leszczyna pisze:Kupiliśmy cztery krzewy, trzy worki kwaśnego torfu
Torf w workach takich gabarytów? http://www.lidia-horti.pl/sklep/podloza ... 90050.html
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

To są baloty a była mowa o workach :wink:
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

:wink:
Jakie podłoże takie owoce. Lekko licząc, żeby przygotować stanowisko dla 4 krzaków (na glinie) to potrzeba 2,5m3 mixu z duużą przewagą torfu. Chyba, że Leszczyna chce wykopać dziurę w glinie, wsypać trochę kwaśnego torfu i w tym posadzić. Jeśli jednak oczekuje cennych wskazówek, to ja pytam o gabaryty worków..
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Witam , mam nawóz YaraMila COMPLEX tzn.azot całkowity ? 12% N (w tym: 5% N-NO3 i 7% N-NH4); fosfor ? 11% P2O5; potas ? 18% K2O; magnez ? 2,7% MgO; siarka ? 20% SO3; bor ? 0,015% B; żelazo ? 0,20% Fe; mangan ? 0,02% Mn; cynk 0,02% Zn. chcę nim zasilić borówki i pytanie czy będzie dobry czy raczej uzbroić się w nawóz do borówek ? Do tej pory dostały siarczan amonu w roztworze wody raz .
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

NOWY 83 jeśli do gotowej ziemi do rododendronów jest dodawany hydrocomplex to myślę, że spokojnie możesz dać borówkom.
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7674
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Dzięki za tak obfite informacje.
Torf kwaśny mam w trzech workach każdy o pojemności 80 litrów, mam dużo kompostu własnej produkcji i do lasu blisko gdzie mogę przywieźć sosnowego igliwia.
Pelikano ja wiem że dobry żart tynfa wart ale takie baloty pozostawię dla tych co będą zakładać szkółki ;:108
Ja z tego wszystkiego chcę posadzić w takie podłoże co bym miała owoce dorodne i zdrowe, dlatego tez na tą chwilę trzymam w donicach a was speców od borówek proszę o wskazówki.

Pozdrawiam :wit
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”