Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

W lokalnym ogrodniczym są dostępne bardzo dorodne sadzonki brzoskwini kopane z gruntu. Można już sadzić? Normalnie bym się wstrzymała, ale biorąc pod uwagę, że mamy temperatury na plusie i tylko w nocy zdarza się lekki mróz, ziemia nie jest zmarznięta, większe mrozy nie są zapowiadane, brzoskwinie wcześnie zaczynają wegetację, a pewnie należałoby wykonać oprysk od kędzierzawości i za każdym razem, gdy jestem w sklepie drzewek ubywa i obawiam się, że za kilka tygodni zostanie nagorszy sort - to wszystko ogólnie przemawia za kupnem i posadzeniem drzewka.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1482
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Często w środku zimy można spotkać w sklepach typu Bied....a drzewka, często mają przyrosty w lutym jak normalnie w połowie maja. Ja miałbym opory, żeby wydawać na to pieniądze. Wysadzić teraz takie to jednak ryzyko, drzewa myślą, że już maj a za miesiąc może przyjść regularna zima. Jeśli nawet przeżyją to totalnie "zgłupieją" z porą roku.
Najbezpieczniej byłoby wstawić je do doniczki i do pokoju typu oranżeria do połowy kwietnia gdzieś.
No chyba, że ktoś z powodzeniem tak sadził już i może to jednak dobry pomysł.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2073
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Jeżeli drzewko nie stało długo w sklepie i jeszcze nie ruszyło z wegetacją to ja bym kupiła.
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Drzewka są zadołowane na dworze, na placu sklepu ogrodowego i ich wygląd jest adekwatny do pory roku. Takich z supermarketów, które spędziły ileś czasu w ciepłym pomieszczeniu nigdy nie kupuję, bo są rozhartowane. I ogólnie mizernej jakości.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
atheist
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 16 paź 2021, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Można sadzić jak ziemia niezamarznięta. Lepiej tylko nierozhartowane, czyli nie ze szklani / donicy nawet w nieogrzewanym pomieszczeniu dla bezpieczeństwa. Jak się nieco ociepli opryskać, choć po początku stycznia z dużym plusem może już być problem z kędzierzawką. Po zeszłorocznym ociepleniu pomimo std terminów miałem z nią problem i dopatruje się braku oprysku właśnie na początku roku
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2027
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

W tym sezonie udało mi się wykonać oprysk 2 stycznia przy +18 st.C. Wkrótce, gdy temperatura wzrośnie ponownie ponad +6 st. C wykonam kolejny oprysk.
Zdjęcia brzoskwiń i nektaryn z ubiegłego tygodnia.

ObrazekObrazekObrazekObrazek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9163
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Z ciekawości zrobię zdjęcie swoim dla porównania fazy rozwoju . U mnie takich tropików nie mam .
Mam nowy pomysł , ciekawa jestem opini . Pytanie , czy opylanie brzoskwini diatomitem może być
skuteczną ochroną przed kędzierzawką ? W opisach diatomitu jest ochrona roślin przed szkodnikami i
chorobami .
Krasny
500p
500p
Posty: 564
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Diatomit świetnie się sprawdza w ochronie przed pasożytami kur. Moja mama stosuje i ptaszyńca nie ma nawet śladu. Tylko człowiek wychodzi z kurnika po takiej akcji biały jak młynarz :D Ale czy będzie działać na grzyby to mam wątpliwości. Ziemia okrzemkowa nie ma chyba żadnych właściwości chemicznych. Jej skuteczność opiera się na właściwościach mechanicznych.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9163
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Na kurach i kapuście mam już przetestowane , trochę na ogórkach .Kupiłam sprzęt do opylania , mała rzecz a cieszy . :)
Wypróbuję na innych roślinach .
chris18404
200p
200p
Posty: 233
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Jaki najlepszy oprysk brzoskwiń na kędzierzawość?
Awatar użytkownika
PITer890
100p
100p
Posty: 127
Od: 7 sty 2023, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralne Podkarpacie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Pamiętam, że jakiś czas temu trafiłem na YT na filmik, w którym ktoś opowiadał (a nawet nie tylko opowiadał, a pokazywał efekty, co było absolutnie przekonujące) o opryskach drzewek brzoskwiniowych p/kędzierzawości octem spirytusowym.
Ktoś tego próbował poza autorem pomysłu?
Moja nektaryna Harco - w tym roku stuknie jej 3 lata, a kupiłem ją jako 2-latkę, corocznie mocno przechorowuje i jeszcze nie pozwoliła skosztować ani pół sztuki owocu, mimo stosowania profilaktyki miedzią. Co ciekawe - tak samo traktowane brzoskwinie spokojnie dają radę, mimo, że rosną w bezpośrednim sąsiedztwie, a właśnie ta nektaryna jest jakoś szczególnie podatna na tego grzyba.
Mam ochotę zweryfikować skuteczność takiego oprysku octem. Gdyby ktoś przerobił już ten temat - byłbym wdzięczny za jakąkolwiek wiedzę.
Oczywiście pozostaje alternatywa w postaci dodyny, na którą już się jakoś nastawiłem lub zastosowanie jednego i drugiego - rzecz jasna w 2 odrębnych zabiegach, mam nadzieję, że w fazie zimowania nie zrobię jej tym śmiertelnej krzywdy...
P.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2027
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Jutro ma być deszczowo, zatem postaram się skorzystać z pogody i temperatury +12/+13 st. C i dzisiaj wykonać drugi oprysk lecytyną na brzoskwiniach i nektarynach.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”