Pieczarki - uprawa amatorska

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5135
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pieczarki - UPRAWA amatorska

Post »

Pewnie chodzi ,że grzybnia nierówno się rozrasta i żeby reszta podeszła do góry i aby za głęboko w innych miejscach po szoku nie zawiązywały , ale jeśli już prawie wszędzie widać grzybnię to należy wykonać szok termiczny .
adasko79
50p
50p
Posty: 51
Od: 30 maja 2010, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Pieczarki - UPRAWA amatorska

Post »

ekofarmer o na święta pierwsze grzybki będą jak ktoś pisał lekko woda zraszaj aby na całości równo przerosło i abys miał ich więcej przy pierwszych zbiorach
ekofarmer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 gru 2010, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - UPRAWA amatorska

Post »

Czyli zrozumiałem, że tak powinno być, tak jak na tych fotkach które wrzuciłem, tak ? Jeszcze całość nie jest biała tylko po bokach. Przysypać te białe miejsca jeszcze torfem, czy zostawić tak jak jest. Wilgotność jest odpowiednia, zraszam tak, aby się błoto nie zrobiło i aby nie było za sucho. Wykonywać już szok termiczny, czy jeszcze zaczekać ? Przysypać te miejsca torfem ? Bo ja to już przysypywałem torfem jak dostałem, to białe wyrosło ponad torf. Aha co do tych boczniaków. Też już prawie całość przerosło, pokazują się gdzie nie gdzie takie białe kulki, chyba się już zawiązują. Temp i przy pieczarce i boczniakach jak na razie to ok 23-24 stopnie, bo trzymam w mieszkaniu, potem zniosę do piwnicy gdzie jest ok 13 stopni. Czy tą folię z boczniaka należy zdjąć, czy zostawić tylko ponacinać tam gdzie są zawiązki ?
Tutaj zdjęcia i boczniaka i pieczarki z góry przepraszam za słabą jakość, lecz nie mam lepszego aparatu:

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5135
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pieczarki - UPRAWA amatorska

Post »

Chyba już powinieneś obniżyć temperaturę , dla boczniaka jest potrzebne jakieś światło, pieczarka może mieć ciemno,już Ci pisałem że boczniaka tylko ponacinać,czy zrobić dziurki ,to wówczas będzie zawiązywać.
toniutoniu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 31 gru 2010, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: węgierka-podkarpacie

Re: Pieczarki - UPRAWA amatorska

Post »

czy mógłby mi ktoś wyjaśnić co znaczy przeczesywanie grzybni pieczarek
Awatar użytkownika
lilianna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 1 sty 2011, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Pieczarki - UPRAWA amatorska

Post »

Chhciałabym wiedzieć czy bada się wilgotnośc ziemi podczas uprawy pieczarek czy wilgotność powietrza ? :roll:
Nie muszę być idealna,wystarczy,że jestem wyjatkowa
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5135
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pieczarki - UPRAWA amatorska

Post »

Okrywę można sprawdzić w prosty sposób,biorąc w garść torf i ściskając powinna kropla wody wycisnąć się z niej ,wtedy powinna być prawidłowa wilgotność. A wilgotność powietrza jak najwyższa, nawet można posadzkę polać wodą.Przeczesując grzybnię ,delikatnie ją rozrywamy wtedy ,gdy jest mocno zrośnięta, praktycznie powodujemy, że będzie więcej zawiązywać owocników, (tak jakby glebogryzarką pociąć perz i wówczas on jeszcze bardziej rośnie).
x_a-n
---
Posty: 434
Od: 15 mar 2010, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - UPRAWA amatorska

Post »

Po miesiącu oczekiwania pierwsze zbiory

Obrazek
Awatar użytkownika
lilianna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 1 sty 2011, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Pieczarki - UPRAWA amatorska

Post »

Czy jest może jakiś aparat do mierzenia wilgotności ziemi,? czy higrometr nadaje sie do tego ?
Nie muszę być idealna,wystarczy,że jestem wyjatkowa
ekofarmer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 gru 2010, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - UPRAWA amatorska

Post »

Ja mam termometr, który mierzy też wilgotność, po prostu na górze wskazuje temperaturę powietrza, a na dole jest wilgotność powietrza, no i na samej górze godzina jeszcze :wink:
Aha jeszcze ma taką opcję że pokazuje w wilgotności i temperaturze strzałkę, czy jest ona stała, gwałtownie spada lub rośnie. Nie pamiętam zbytnio za ile to kupiłem, ale coś koło 40zł chyba dałem.
Proszę tak to wygląda:

Obrazek

Wpisz sobie na allegro higrometr lub termohigrometr i powinno być. Lecz sądzę że jest to zbędne do uprawy takich grzybów jak pieczarki, ja miałem to jako pozostałość z mojego zainteresowania jakim była dawniej terrarystyka (hodowałem węża) ale kupować tylko po to aby zobaczyć wilgotność u pieczarki to jest zbędne. Ważne aby nie było błota, ani za sucho i będą rosły, przynajmniej u mnie tak jest :D
Aha jeszcze jedno, nie sprawdza się wilgotności ziemi, tylko powietrza, tak sądzę poprawcie mnie jeśli się mylę, ale o wilgotności ziemi to nie słyszałem żeby była aparatura do jej sprawdzania.
Awatar użytkownika
lilianna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 1 sty 2011, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Pieczarki - UPRAWA amatorska

Post »

Wielkie dzięki... po prostu pytam (kto pyta nie błądzi). Dopiero zaczynam przygodę z pieczarkami więc pytania się rodzą w miare ''dojrzewania'' pieczarek ;). Baba ciekawska jest.
Nie muszę być idealna,wystarczy,że jestem wyjatkowa
dorot
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 2 wrz 2010, o 08:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Pieczarki - UPRAWA amatorska

Post »

Wiecie co się dowiedziałam!!!! Kostki po zbiorze można przewrócić na drugą stronę i zacząć uprawę jeszcze raz. Zrobiłam tak i już jestem po kolejnej pierwszej fazie. pieczarek było trochę mniej niż za pierwszym razem ale były ;:138 Powodzenia
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5135
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pieczarki - UPRAWA amatorska

Post »

Pieczarki owocują rzutami, jeśli się odczeka to za kilka dni znów zaczną zawiązywać,więc nie trzeba odwracać podłoża,bo wówczas potrzebna dodatkowa okrywa i znów potrzebny czas do przerośnięcia grzybnią okrywy.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”