MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach CZ.II

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

W niedziele zakwitła mi pierwsza śliwa japońska. Reszta jeszcze czeka, a mówimy o środkowej Polsce, a nie o Mazurach.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
SlaWasII
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 20 mar 2012, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Malownicza wieś Słocina, co to już jej ni ma...

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

phrix pisze:SlaWasII tutaj więcej do poczytania: http://chronmy.pszczoly.pl/nasze-cele/
Poczytałem, puściłem dalej na Facebooku. Dziękuję!
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

elo wszystkim .....
mam problem nie znam niemieckiego a chciałabym to poczytać jest gdzieś możliwość przetłumaczenia tego??
jest wiele ciekwaych rzeczy które warto przeczytać

http://www.highgroveshop.com/cpimages/p ... R00262.jpg
Sporo pomysłów jest także pod tym adresem: http://www.tierundnatur.de/wildbienen/wbschutz.htm (trzeba klikać w zielone strzałki)
:)
11krzych

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

kidaa21 pisze:elo wszystkim .....
mam problem nie znam niemieckiego a chciałabym to poczytać jest gdzieś możliwość przetłumaczenia tego??
O google-translate nie słyszała?

http://translate.googleusercontent.com/ ... KZcq7sNQrA
Awatar użytkownika
tax-us
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 20 sie 2010, o 23:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała okolice

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Problem masowego ginięcia pszczół powoli się wyjaśnia, szkoda, że jak na razie nic z tego nie wynika.
Pozytywne jest to, że zauważa się w końcu, iż zjawisko nie dotyczy tylko pszczoły miodnej ale i tych dzikich, http://www.polityka.pl/nauka/natura/152 ... -glod.read
Ale czy ktoś wygra z --nazwa zastrzeżona1-- i kompan(i)ami :?: :?: :?:
phrix pisze:SlaWasII tutaj więcej do poczytania: http://chronmy.pszczoly.pl/nasze-cele/

Problem jest ogromny a duża wina leży po stronie działkowiczów, miłośników pięknej trawy itp. prawda jest taka że sadownicy od pewnego czasu doceniają pszczoły i stosują opryski w odpowiednich wyznaczonych terminach. Moim zdaniem środki takiej jak Roundup powinny być wycofane z sprzedaży detalicznej - społeczeństwo nie dorosło do ich stosowania.
Święta prawda, kto stosuje okresy karencji dla pszczół? sadownicy - być może w sporej części, ale: rolnicy - prawie żaden, ogrodnicy -mało który :twisted:
Najsmutniejsze jest to, że to my trujemy owady a potem zakładamy domki, żeby u nas zamieszkały ;:124 :evil:


Z innej beczki:
Suppa pisze:...od wczoraj wygryzają się samice, a dziś już kwitną czereśnie. Potwierdziła się moja wcześniejsza teza 8-)
Potwierdzam teorie ;:63 , 3 dni temu zakwitły czereśnie, dzisiaj zauważyłem pierwszą samicę :)

kidaa21 pisze:witajcie
chciałam sie zapytać kogoś z Was doświadczonych czy znacie sie na osach....bo mnie w jednej z rurek zagniezdziła sie osa , nie znam sie za bardzo na gatunkach ale wydaje mi się ze to ALLANTUS SCROPHULARIAE jest mała nie ma przewężenia w "pasie" nie ma dużo zółtych pasów, udało mi sie ją nagrać na filmiku akurat nagrywałam wygryzanie sie pszczółek z kokonów, może chciałby mi ktoś z doświadczonych obejżec i potwierdzic?
jedną rurkę mam już zalepioną ziemią ...czy to już murarka tak szybko założyła gniazdo??
Allantus Scrophulariae to nie jest osa i nie mogła się zagnieździć w rurce bo ... w ogóle się nie gnieździ :)
Jeżeli nie ma "osiej tali" to najprawdopodobniej któraś z pilarzowatych, identyfikacja do gatunku baaaardzo trudna :evil: .
Pozdrawiam Krzysztof
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

11krzych .....a no nie słyszała Ja :) dzięki
:)
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Krzysztofie !
Obserwuje posiadaczy ogrodów owocowo - warzywnych, miejskich - przydomowych i rolników.
Chyba największy problem ze złym, zabójczym dla pszczół i wszelkich owadów stosowaniem oprysków mają rolnicy. Oni zawsze wszystkie prace polowe wykonują w godzinach przedpołudniowych, czyli w czasie największego oblotu pszczół. Potrafią nawet rzepak w czasie kwitnienia opryskiwać do południa. Posiadacze działek warzywno - owocowych stosują opryski z coraz większą świadomością. Już przestali się posługiwać argumentem " że pani w sklepie tak powiedziała ". Szukają sami informacji. Czytają przed zastosowaniem preparatu i najważniejsze, nie słuchają rolników z radami typu " lej pan dwa razy więcej i będzie dobrze ".
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

11krzych tylko to takie tłumaczenie troche kiepskawe , ale lepsze to niż nic
:)
Awatar użytkownika
SlaWasII
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 20 mar 2012, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Malownicza wieś Słocina, co to już jej ni ma...

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

"Jeśli kilka kobiety tego samego typu to zrobić w tym samym miejscu, żeby nie współpracować" :wink:
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

nipaniemajet ;:219
:)
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2019
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Uroki tłumaczy :wink:

Ale dziś przygrzało.. Wygryzło się mnóstwo murarek, zostało już niewiele pełnych kokonów. Dziś też samice rozpoczęły obloty i zabudowę rurek :)
Tylko jedna rzecz mnie nurtuje - mam wrażenie, że część samic uciekła albo gdzieś zniknęły.. widać ich stosunkowo niewiele jak na ilość opustoszałych kokonów :roll:
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

u mnie zaczeło sie na dobre...zrobiłam experyment chcąc policzyć ile jest samic zaznaczałam lekko flamastrem rurki do których wchodziły iiiiii przynam sie ze tez za bardzo zadowolona nie jestem bo jest ich tylko 20 :/ :? plus jedna jakas pszczolinka...ech no cóż lepsze to niż nic
:)
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2019
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Tak się wydaje, że tylko, ale: teoretycznie każda z nich zaklei 3 rurki, licząc po średnio 7 kokonów w rurce - to za rok możesz mieć całkiem sporą hodowlę :wink:
To chyba nie pszczolinka, one mieszkają w otworach w ziemi :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”