Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

Dla ozdoby zostaw, powinna Ci przeżyć pół roku co najmniej :)
wegetarianka
200p
200p
Posty: 233
Od: 19 wrz 2010, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

Aria, pewnie, że warto dbać o jak najlepsze zachowanie cech odmiany, zapylać zgodnie z zasadami sztuki, wybierać nasiona tylko z najsilniejszych owoców i najlepiej oddających cechy odmiany, nie byłoby niespodzianek, jakie zdarzają się po wysianiu zakupionych nasion;
odmiany, które były utrwalane przez lata przez tych, którzy dbali o zachowanie ich czystości, zyskują nie tylko na nazwie, poprzez dodanie do niej imienia i nazwiska utrwalającego (czyszczącego), ale również na wartości i popularności- wiele odmian, tak utrwalanych- przez lata- jest ciężko dostać, tak są rozchwytywane i nie ma co się dziwić.
Jeśli chodzi o sarenki, na moim poletku spacerowały, po każdym deszczu widoczne były ślady, ale dyń nie tknęły i krzywdy im nie zrobiły :)
wegetarianka
200p
200p
Posty: 233
Od: 19 wrz 2010, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

Tula, pytanie do Ciebie :) Co funkcjonuje u Was tak naprawdę pod pojęciem "polenta con la zucca" i nie chodzi mi o wersję kuku z dynią, a o grykę: mąkę lub kaszę, znasz to?
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

Kochana, pojęcia nie mam co to. Ja polentę znam tylko kukurydzianą i ta jest obrzydliwa. Ale syn szwagra jest kucharzem, takim po szkołach kucharskich to powinien wiedzieć. Zaraz do niego napiszę.
Poziomki uzyskujemy przez przewracanie pionków.
wegetarianka
200p
200p
Posty: 233
Od: 19 wrz 2010, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

U mnie polentę kukurydzianą jedzą, jak się dobrze przyprawi, to nie jest zła, potem odsmażam na patelni, wychodzą takie chrupkie paluszki :) Chociaż znajoma mówiła, że będąc we Włoszech, zamówiła w knajpie i ta była paskudna ;) ale mnie gryczana zainteresowała, z dynią właśnie, jak się czegoś dowiesz, daj znać.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2121
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

A to nie jest polenta w tym sensie ze potrawka? Wtedy by była potrawka z dyni albo tykwy.. ewentualnie z suszonej dyni może, to by mogło wyglądać jak kasza.
wegetarianka
200p
200p
Posty: 233
Od: 19 wrz 2010, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

Nie czekając na odp zrobiłam w myśl zasady "muszę, bo się uduszę" ;:65
Jadalne! I dobre,takie bezglutenowe kluski :D Raczej nie do mleka, choć jeszcze nie wiem jak spożytkuję, zastyga na jutro.
Loeb, suszyłaś dynie? :)
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2121
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

Tak, ale to tylko żeby sprawdzić jak schną, czy się da. Jeden z moich psów bardzo lubi więc miał "czipsy". W tym sezonie zamierzam odstawić pełne testy;) Ponoć niektóre odmiany po wysuszeniu zmieniają smak, i mają inny niż na świeżo ale nadal są smaczne, tradycyjnie z takich suszonych robiono np zupę albo potrawkę. Więc zobaczymy.. Jakby to wyszło smaczne mi by bardzo pasowało, bo pół domu mi w tej chwili nadal dynie zawalają;)
wegetarianka
200p
200p
Posty: 233
Od: 19 wrz 2010, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

Loeb, jadalne, ale do dalszej obróbki, tak jak i inne polenty, upiekę albo usmażę, do tego sos lub pesto :) Do zwykłego pokrojenia i zalania mlekiem lub rosołem za mało satysfakcjonujące :)
Jak suszyłaś dynie? W suszarce? Ciekawa jestem, suszenie zmienia też wartość odżywczą, ja bardzo lubię suszki :)
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2121
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

W suszarce, wyszła dziwna. Tradycyjnie susza dynie z rodzaju pepo, więc suszyłam cukinię :) Ale ponoć niektóre z innych tez się nadają, głównie w postaci niedojrzałej, chociaż mam taką książkę o suszeniu i tam jest przepis na suszenie dojrzałej.. w sumie fajnie że mi się przypomniało, miałam parę rzeczy wypróbować a akurat mam rozkrojoną jakąś o niewyraźnym smaku własnym. Mnie strasznie kusi perspektywa własnych zupek ekspresowych, jakby mi się udało zmontować taki "gorący kubek" z dyni, to byłoby super:)
pafcio
50p
50p
Posty: 98
Od: 20 sty 2012, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bieniewice k. Warszawy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

Witam:)
To ja trochę z innej beczki:)
Mam pytanie odnośnie terminu wysiewu dyń o względnie długim okresie wegetacji: 120-150 dni: siać już czy jeszcze nie? A jeżeli jeszcze nie to kiedy:)
Z góry dzięki za odp.
Pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3131
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

Za wcześnie. Posiej dynie w połowie kwietnia do doniczek w szklarni lub w domu a potem 20maja wysadź do gruntu. Jaką odmianę chcesz uprawiać?
Tu możesz pomóc poszkodowanym w powodzi - viewtopic.php?t=127991

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
pafcio
50p
50p
Posty: 98
Od: 20 sty 2012, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bieniewice k. Warszawy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

najdłuższy okres wegetacji ma Musquee du Maroc (140 dni) a oprócz niej to w sumie ok 15 gatunków:)
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”