Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
TYC8338391
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 26 kwie 2015, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Witam

Drugi post i drugi problem. Tym razem morela. Duże rany trochę puszczała z nich soków w tamtym roku, zabezpieczona farbą zmieszaną z miedzianem i środkiem przeciw rakowi bakteryjnemu ( nazwy niestety teraz nie pamiętam ). Dwa lata temu miała ogrom owoców w tamtym roku bardzo kiepsko teraz też jakoś marnie kwitła, kilka gałęzi bez kwiatów, kilka usycha. Mam nadzieję jednak że uda się ją uratować.

Obrazek
Obrazek


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Typowa wieloletnia zgorzel bakteryjna.
Brzegi rany tym mazidłem co posiadasz możesz sumiennie malować z dwa razy do roku. Jeśli pojawiać będą się wycieki gumy to maluj roztworem miedzianu w wodzie.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 387
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Witam
Mam morelę około 12 letnią, wymiary oceniam naokoło 7x7m (wys x szer), 5 konarów, na wiosnę pięknie zakwitła, ale niestety kwiaty po przekwitnięciu obumarły, liście wypuściła tylko na jednym z mniejszych konarów, na nim zostały również zawiązki owoców. Dwa konary pod korą brązowe, reszta nie widzę by coś z korą się działo, na korze widać taką jakby galaretkę miejscami, gałęzie częściowo suche.
Zima nie była zbyt sroga, nie widzę żadnego grzyba. Jeden z dużych konarów został ucięty zeszłej wiosny, rana się dobrze goiła i jeszcze jesienią drzewo wyglądało na zdrowe. Czy to jakaś choroba, czy to przez przycięcie? Dziwna sprawa, ale chyba już raczej po drzewie :/
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Może rak?
Pozdrawiam Paweł
Ewao4
500p
500p
Posty: 842
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Oto moja morela Zaleszczycka kupiona ok.miesiąca temu w jednym z centrów ogrodniczych w Lublinie.Miała trzy pędy ,które podcięłam na tej samej wysokości.Gdy pojawiły się listki okazało się,że te dwa pędy na przewodniku są martwe a tylko jedna boczna gałązka puściła liście.Wycięłam te dwa uschnięte pędy a zostawiłam boczny żywy.Zastanawiam się,czy uciąć jeszcze ten uschnięty przewodnik i co z tymi listkami co rosną od samego dołu drzewka??
Obrazek
Pozdrawiam Ewa
grapes
200p
200p
Posty: 280
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

U mnie wygląda na to że musze sobie darować drzewka moreli. Zdaje się padła early orange. Pierwszego roku wypuściła z przewodnika tylko od połowy w dół, część gałązek na dole oberwałem, zostawiłem kilka jak najwyżej. W tym roku nie puściła ani z przewodnika ani z tych gałązek także chyba morela jest do wyrzucenia bo jest cała ciemna nie ma oznak życia. Podobnie z już rozgałęzioną 2 letnią somo wypuściła kilka drobniutkich listków które nie zdążyły się rozwinąć i jakby zmarzły, skuliły się. Nie ma nic zielonego. Nie wiem czy nie przyczyniła się również bez śniezna zima a być może kret bo w zeszłym roku jak podlewałem zrobiła się pod nią dziura która musiałem zasypywać.

nie wiem czy jeszcze czekać czy już raczej nic z nich nie będzie?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Weź nóż i sprawdź czy po korą jest zielone łyko. Jeśli do nasady jest ciemne to można już wyrzucić drzewka.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
kubaborowy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 6 lip 2009, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Grapes trochę mnie zmartwiłeś u mnie górny śląsk jest to samo morele w całe nie chcą rosnąć 2-3 lata i po drzewku, odmiana early orange całkowita klapa natomiast myślałem że ta somo polska odmiana może się nada ale ty z autopsji piszesz że sprawy maja się tak samo.Dziwna sprawa po kuzyn z Lublina pisze ze u niego morele rosną a klimat niby ostrzejszy może one potrzebują nieco mroźniejszych zim aby wszystkie formy przetrwalnikowo grzybów przemarzły.Ale to tylko moje przypuszczenie.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
kitcar
100p
100p
Posty: 134
Od: 3 sie 2014, o 16:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Jak pisałem wczesniej morela mi do tego roku zrzucała zawiązki owoców.Wczesną wiosna została "utopiona" w miedzianie oraz przed kwitnieniem rozsypałem pod korona obornik granulowany.W efekcie tych zabiegów mam jak na foto:

Obrazek
Czy mam wyciąć to wszystko na równi z trawnikiem?Jeśli tak to kiedy.
Obrazek Obrazek
Co robić z takimi wyciekami?
Obrazek
Owoce już prawie wielkości liści.
Pozdrawiam Paweł
W niebie mnie nie chcą,w piekle boją się że nim zawładnę.
Dlatego jestem na tym forum.
grapes
200p
200p
Posty: 280
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

ERNRUD pisze:Weź nóż i sprawdź czy po korą jest zielone łyko. Jeśli do nasady jest ciemne to można już wyrzucić drzewka.
Sprawdzę, jak tylko będę w okolicy. Co do somo to chyba nie jest całkowicie martwa bo jakieś pączki maluteńkie nierozwinięte listki są niestety nie są one zielone. W zeszłym roku po zimie miała listki ale niektóre gałązki jej pousychały przy końcówkach.
grapes
200p
200p
Posty: 280
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

kubaborowy pisze:Grapes trochę mnie zmartwiłeś u mnie górny śląsk jest to samo morele w całe nie chcą rosnąć 2-3 lata i po drzewku, odmiana early orange całkowita klapa natomiast myślałem że ta somo polska odmiana może się nada ale ty z autopsji piszesz że sprawy maja się tak samo.Dziwna sprawa po kuzyn z Lublina pisze ze u niego morele rosną a klimat niby ostrzejszy może one potrzebują nieco mroźniejszych zim aby wszystkie formy przetrwalnikowo grzybów przemarzły.Ale to tylko moje przypuszczenie.
pozdrawiam
Myślę ze wiele zależy od miejsca, u mnie wegetacja jest krótsza ok 1 mieś niż w centrum, gleba piaszczysta, mało opadów, w pobliżu rzeczka i być może zastoisko mrozowe bo miejsce jest w pobliżu jej terenu zalewowego czyli takiej niecki. Teren specyficzny. Wiem że kiedyś w miejscu moreli early orange rosły gruszki i też padły. Ja już raczej nie będę bawił sie w morele chyba ze mi z pestki wyrośnie :)
kubaborowy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 6 lip 2009, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Dzięki Grapes za cenne informacje może ta somo się uchowa, spróbuję z ta odmianą ostatni raz a jak się nie uda to tak jak Ty będę musiał odpuścić sobie uprawę moreli , wiele osób w moich okolicach tak już zrobiło po licznych nieudanych eksperymentach z tym gatunkiem drzewa.
Zdun Darek B
50p
50p
Posty: 58
Od: 16 maja 2015, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żabia Wola k. Warszawy
Kontakt:

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Niestety morel są bardzo delikatne i stanowisko ma tu ogromne znaczenie .
Warto jednak czasami zaryzykować i poczekać na smaczny efekt , w tym roku dosadziłem jeszcze dwie ..;:224
Tak po prostu lubię to co robię , wielu docenia to co już zrobiłem , tym bardziej mam motywację do następnych działań.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”