Kret, karczownik, nornica czy... - 3 cz.(2011.11 -

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2809
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kret, nornica czy... - 3 cz.(2011.11 -

Post »

Dziś miałam niezły ubaw, pod nosem spacerował sobie kret ;:306
Zbierając porzeczki - patrzę coś ciemnego przemyka mi pod nogami. A że mam dziś dobry dzień to szybko sięgałam po komórkę obserwując jak sobie spaceruje i gdzie zrobi kopiec. Cwaniak przeszedł się wzdłuż gałęzi, potem deski i zniknął pod płotem ;:oj Pod płotem miał dziurę bez kopca. A ja już kombinowałam czy go łapać i wynieść ;:306

Obrazek Obrazek
anqaw
200p
200p
Posty: 224
Od: 7 maja 2015, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kret, nornica czy... - 3 cz.(2011.11 -

Post »

Mi podkopał kukurydzę, niby nie schnie ale ostrzeżenie ma bo zobaczymy co dalej z kukurydzą.
Evy_
100p
100p
Posty: 169
Od: 30 sty 2011, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kret, nornica czy... - 3 cz.(2011.11 -

Post »

Jolek widocznie wyczuł co się święci i zwiał :;230
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2809
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kret, nornica czy... - 3 cz.(2011.11 -

Post »

On dobrze wyczuł, ze dziś mam dobry dzień ;:138 Tak by nie miał odwagi pokazać mi się na oczy.
Szedł spokojnie chybocząc się śmiesznie na boki obwąchując gałąź. Miałam wrażenie , że wie gdzie idzie, jak by swoją ścieżką. Na warzywniku nie zalewam i nie zakopuję dużych dziur w ziemi bo w nich siedzą ropuszki, no, ale żeby kret miał otwory bez kopca ;:oj Wiem, że jest też kret pod kompostownikiem.
Z drugiej strony to zastanawiałam się czy on nie jest chory jak tak sobie bezstresowo spacerował chyba , że się czegoś ,,naćpał" bo myszy tak łażą jak się nażrą nasion pewnej rośliny.
Awatar użytkownika
Johna
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 wrz 2013, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kret, nornica czy... - 3 cz.(2011.11 -

Post »

U mnie kret porobił sobie korytarze pod płytą, która leżała na płasko koło kompostownika. I dopóki ograniczał swoją działalność tylko do tego rejonu nic nie robiłam. Ale jak dwa tygodnie temu podkopał mi pod drzewkami owocowymi to wyciągnęłam oręż i go przegoniłam. Płytę mąż zabrał, korytarze zasypane, sad i okolice kompostownika spryskane płynem odstraszającym, syn przejechał ze dwa razy kosiarką i poszedł kret w siną dal czyli na sąsiednią działkę/ugór. I oby nie wracał.
Pozdrawiam Asia
Evy_
100p
100p
Posty: 169
Od: 30 sty 2011, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kret, nornica czy... - 3 cz.(2011.11 -

Post »

Kosiarką można go odgonić. To dlatego "mój" się wyprowadził :;230 ;:215 Niech idzie za płot tam może kopać do woli, bo jest łąka :D
Awatar użytkownika
Johna
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 wrz 2013, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kret, nornica czy... - 3 cz.(2011.11 -

Post »

Krety nie przepadają za hałasem - częste koszenie powoduje że zmieniają teren działania na bardziej spokojny.
Pozdrawiam Asia
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Kret, nornica czy... - 3 cz.(2011.11 -

Post »

U mnie w tym roku plaga nornic. France takie szkody wyrządzają,że człowiek ma ochotę zrównać cały ogród z ziemią i całkowicie zrezygnować z ogrodnictwa. Krety pojawiają się u mnie sporadycznie ale w tym roku wyjątkowo dużo miałem i skutecznie je zlikwidował - diffenor,który jest drogim ale naprawdę skutecznym preparatem na nornice również ale w ich przypadku to niestety efekt krótkotrwały bo nie mija dużo czasu zanim nadejdą nowe (działkę mam przy lesie). Ostatnio wpadłem na pomysł,który jak się na zagranicznych forach dowiedziałem wielu ludzi już stosowało ponoć z dobrymi efektami aby stworzyć im niegościnne warunki tak aby nie chciały się osiedlać.A dokonać mam zamiar tego poprzez przemieszanie wierzchniej 10cm warstwy ziemi z kruszywem o chropowatej strukturze i ostrych krawędziach w proporcji mniej więcej 1:10 z ziemią.Najlepsza byłaby lawa albo pumeks ale niestety to bardzo kosztowne więc mam zamiar zastosować tańszy odpowiednik pumeksu też dość chropowaty - perlit i do tego trochę lawy i może też pumeksu.Dobry również dla samych roślin jest też zeolit ale tani nie jest.Granulacją myślę,że odpowiednia będzie 1-5mm. Wszystkie te kruszywa stanowią również bardzo dobry dodatek do ziemi bo są bardzo porowate magazynując wodę,składniki pokarmowe i dostarczając korzeniom,które chętnie się tego czepiają powietrze. Ciekawy jestem czy to skutecznie zniechęci te paskudne cholerstwa do osiedlania się.
Awatar użytkownika
jagoda1
200p
200p
Posty: 299
Od: 9 mar 2012, o 23:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Moszczenica k/Strykowa

Re: Kret, nornica czy... - 3 cz.(2011.11 -

Post »

Kochani działkowicze. Przez przypadek przygarnęliśmy do domu zabłąkaną kotkę ,która pomimo poszukiwań nie znalazła swoich poprzednich właścicieli. Przez 2 tygodnie była kotem domowym ,po czym powoli zaczęliśmy wypuszczać ją do ogrodu.W pewnym momencie załatwiając swoje fizjologiczne potrzeby zrobiła to rozgrzebując dwa krecie kopce (których w ogrodzie mieliśmy całą masę ,ciągle pojawiały się nowe ) ,po czym zagrzebała je starannie. Od tamtej pory ,a minęły już trzy tygodnie nie ma żadnego nowego kopca. Stare są już rozgrabione a krety się rozpłynęły. Są jeszcze nornice ale spróbuję zrobić z nimi to samo co kotka - wykorzystam zawartość kociej kuwety.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2809
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kret, nornica czy... - 3 cz.(2011.11 -

Post »

Wg mnie to kotka zrobiła porządek z kretami, wyłapując je :D Kreta, zapachy na długo nie działają niezniechęcająco .
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2809
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kret, nornica czy... - 3 cz.(2011.11 -

Post »

Parę dni temu złapałam dziamdziaka zalewając norę gnojówką jak kopał. Widać nie pasował mu zapach bo szybko gramolił się na powierzchnie. Widać po rozmiarze , że jeszcze młody, nie doświadczony. Nie nauczyły go stare krety aby ludzie posiadłości omijał bo kopał się przy samych schodach przy domu.Wyniesiony został daleko w dolinę na ugory i wpuszczony do dziury. Widać mu się spodobało bo wczoraj spacerując odwiedziłam nowego zasiedleńca i był już mały kopiec ;:333
Pozostał jeszcze jeden któremu darowałam wolność ;:223 Odwdzięcza się teraz ryciem na grządkach ;:145
Dziś sprawdzając jego poczynania znalazłam też małą niespodziankę. Jakim cudem nie wiem bo dookoła płotek betonowy na ok 70 cm wysoki. Jednak ucieszyłam się na ten widok w kuwecie z wodą dla dzikich ptaków.

Obrazek Obrazek
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kret, nornica czy... - 3 cz.(2011.11 -

Post »

Przy okazji warto przypomnieć, by w najbliższych dniach (chociaż nie tylko !) zostawić w płaskich pojemnikach, podstawkach itp. nieco wody dla wszystkich żywotnych z okolicy
Awatar użytkownika
jagoda1
200p
200p
Posty: 299
Od: 9 mar 2012, o 23:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Moszczenica k/Strykowa

Re: Kret, nornica czy... - 3 cz.(2011.11 -

Post »

"Zapach " kocich odchodów wypłoszył kreta z trawnika ( kot go nie złapał na 100%). Łobuz przeniósł się na drugą stronę domu.Kotka woli łapać i przynosić młode myszki i nornice.Muszę wsypać piasek z kociej kuwety do nowych kopców.

Obrazek

A tu "zanieczyszcza " krecie kopce. Obserwowałam ją więc mam pewność na 100% ,że to pomogło.

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”