MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach CZ.II

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

no oso podobne coś :) połowe mniejsza osa z tym że prążków żółtych ma mniej i mniejsze
:)
halfoat
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 maja 2007, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

U mnie coś mało, gorzej niż w zeszłym roku. Mam nadzieję, że jeszcze się rozkręcą.
Przygotowałem sporo rurek z trzciny, ale wcale nie tak łatwo o odpowiednie średnice, większość jednak za cienka (chyba). Ostatnio przypomniałem sobie o baldaszkowatych, mają puste w środku łodygi i dziś naciąłem trochę rurek. Tu przynajmniej nie ma kłopotu ze średnicami, trafiają się nawet i 20mm rury. Ciekawe jak pszczółkom spodoba się takie lokum.
Awatar użytkownika
bodzia3012
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5400
Od: 10 wrz 2009, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

U mnie dzisiaj pracowały super, widać po pyłku tym z rurek jak czyściły :D aż miło było patrzeć :D
jutro muszę przejrzeć kokony czy są już wszystkie puste
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2019
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

20 mm to za dużo, takie lubią zdaje się Miesierki. Chociaż u mnie jest wiele gigantycznych samic jak na murarki, zasiedlają rurki o średnicy około 1cm :)
Mam ciekawe spostrzeżenia: póki co największym powodzeniem cieszą się rurki schowane w głębi domku, krótsze a tych wystających nie zasiedlają. Może to się później zmieni.
Drugie to dbałość o porządek w mieszkaniu :) Mam trzcinowe rurki z taką puszystą powłoczką na wewnętrznych ściankach, zastanawiałem się czy to usuwać i czy to nie będzie przeszkadzało pszczołom. Okazało się, że same się tego pozbywają wypychając śmieci na zewnątrz :)
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
yareka
50p
50p
Posty: 87
Od: 26 lip 2010, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

I u mnie zaczął się ruch, kilkanaście cały czas widać przy rurkach ;)
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

SUPPA raczej jak możesz usuwaj, ze względu na to że czas włożony na oczyszczanie przez pszczoły zajeły by się prędzej zbieraniem pyłku

HALFOAT proponowałabym tobie zamiast trzciny którą ciężko znaleść postawić też na bambus, można używać wielokrotnie , jedyny minus ze nie można wyciągać kokonów i za bardzo kontrolować jeśli by coś sie działo...ja mam głównie bambus, krótko po wygryznieniu się samic oczysciłam i ugotowałam w wodzie :) w tej chwili juz 25 samic uwija sie przy rurkach nawet z tamtego roku, zajmują te nawet 1,5 cm otwony jak i takie przez które wejscia ledwo sie wiskają , choć mają pod dostatkiem 7-8 mm
:)
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

ehh klawiatura mi siada ...
:)
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Obrazek Obrazek

W sobotę założyłem siatkę kupioną w "Bi....ce". Jasnota biała już kwitnie. Postawiłem też drugi ulik, trochę dalej, ale nie będę robił izolatora. Zrobiłem w nim również "dobudówkę" i wpuściłem trzmiela. Po 5 dniach usunę "dobudówkę" I zobaczę czy będzie wracał na noc do ulika i założy gniazdo.
W tym roku wydaje mi się, że jakby trzmieli było więcej w ogrodzie, a może bardziej je w tym roku zauważam.
wodnik
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

U mnie pierwsze rurki są już zalepione :) a murarki latają aż miło :)
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

WITIA nie ma to jak być zakręconym :)
mam do was pytanko otóż chcę założyć "gniazdo" z gliny dla innych pszczół i nie mam pojęcia jak to zrobić
czy do gliny dodawac słomę?? co jaką odległość należy robić dziury bo gdzies czytałam że one sobie poszerzają jamki w glinie? gdzie moge znalesc ew. jakies info?
:)
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2019
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

U mnie też ruch jak w ulu, kilka rurek już zaklejone :)

kidaa21 - trzeba ukopać gliny, rozrobić ją z wodą aby była plastyczna, dodać sieczki ze słomy lub trzciny itp, wszystko razem urobić i najlepiej wpakować do jakiejś formy, np dużej skrzynki :) Sieczka zapobiega pękaniu konstrukcji. Sporo z tym roboty.. i lepiej ją lepić od razu na miejscu, bo to bardzo ciężka konstrukcja.
Otwory trzeba powiercić jak przeschnie co kilka cm, różnej średnicy - od 5 - 12 mm, nie muszą być głębokie, wystarczy kilka cm.

Te informacje mam wynotowane z naszego forum, w necie to tylko na tej niemieckiej stronie o tym czytałem.
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

no ok ....a co jeśli zadomowi sie u mnie np BOLICA KOLCONOGA ??z tego co wiem ona rozgałęzia swoje gniazdo....?
w przyszłym roku będę musiała po częsci "pozbyć sie" swojej hodowli.....teraz u mnie jest 28 murarek które zalepią 84 rurki to bedzie 784 kokony to będę miała około 392 samice które beda potrzebowały 1176 rurek !!!! do tego jeszcze miesierki które pojawią sie za miesiąc :/
:)
11krzych

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

sparks25 pisze:U mnie pierwsze rurki są już zalepione :) a murarki latają aż miło :)
U mnie też już kilka pozalepianych, ale nic dziwnego bo mamy z tego samego gniazda, to i tak samo pracowite.
Jak ktoś ma problemy z trzciną, to zapewniam, że do rdestu też się ładują. I niech nikt nie mówi, że nie ma rdestu w okolicy, bo rdestu nie ma tylko w Arktyce.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”