Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
caterina
200p
200p
Posty: 297
Od: 11 cze 2009, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

Pafcio, zdecydowanie jest za wcześnie na sianie dyni. Siejąc teraz otrzymasz krzak, który po pierwsze będzie się męczył w doniczce a po drugie prędzej czy później się złamie.
Forumowiczka Kasia...;)
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

Bardzo ważna uwaga dla tych, którzy po raz pierwszy będą podkiełkowywać na ligninie, wacie czy co to tam mają. Nasiona Dyń olbrzymich (cucurbita maxima), tykw i innych - dosyć długo kiełkują "w takim środowisku". Nawet do półtora tygodnia. Co nie tyczy się małych pestek (kiełkują nawet po dwóch dniach). Wystarczy je po dwóch dniach (gdy łupina jest już na tyle miękka i nasiąknięta wodą) ścisnąć o tak: Obrazek - z boku i odstawić z powrotem do pojemnika. Kiełek pokarze się na następny dzień lub za dwa dni. Wystarczy taki 2mm i można sadzić do ziemi. I w ten sposób kiełkowanie można przyśpieszyć nawet o tydzień.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

patasko pisze:I w ten sposób kiełkowanie można przyśpieszyć nawet o tydzień.
Jest jeszcze inny pożytek z tego. Przed wsadzeniem do ziemi widać , które nasiono jest dobre

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

forumowicz pisze: Jest jeszcze inny pożytek z tego. Przed wsadzeniem do ziemi widać , które nasiono jest dobre
Dokładnie, można zaoszczędzić sporo miejsca na parapecie :lol:
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

A jak jest z pikowaniem dyń? Bo pomidorki wpierw sadzimy do mniejszych pojemnikow a potem pikujemy do większych. Czy dynie też tak można robić, czy dynie trzeba jednak od razu do dużych pojemników wrzucać?
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

treborx, dyniowatych się nie pikuje! Dynie nie tolerują za bardzo przesadzania. Gdy uszkodzi się korzonki to dynia musi to odchorować przez kilka dni. Najlepiej siać od razu do dużych pojemników i przesadzić po przymrozkach do gruntu.
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

Ok, dzięki. Miałem w planach siać wpierw do wielodoniczek i dopiero jak się coś pokaze to przerzucić do właściwej doniczki - wiadomo, nie zawsze wykiełkuje, a ja stodoły do dyspozycji nie mam tylko parapet :)
No ale w takim razie, będę musiał postarać się o miejsce i dokupić ziemi. Dzięki za info. :)
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

treborx możesz zaoszczędzić miejsca na parapecie podkiełkowując nasionka na ligninie. Nie będziesz miał pustych doniczek :roll: Wyżej napisałem co nieco na ten temat.
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

No właśnie czytałem o tym sposobie.
Nie rozumiem/ nie wiem jednak jak to potem z tej ligliny wkładać w ziemie. Na jakim etapie kiełkowania i jak? Razem z pestką? Ile w ziemię to wsadzić?
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

treborx, czekaj tak długo aż wykiełkuje. Jak zauważysz, że kiełek ma 2-5mm to wyjmujesz nasionko z ligniny i wkładasz na 2-4 cm do ziemi. Całe z łupiną tak jak było :)
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

wegetarianka pisze:Tula, pytanie do Ciebie :) Co funkcjonuje u Was tak naprawdę pod pojęciem "polenta con la zucca" i nie chodzi mi o wersję kuku z dynią, a o grykę: mąkę lub kaszę, znasz to?
No to mam odpowiedź od kucharza. Ale niestety nie taką, jaką byś chciała. Wg niego to jest rodzaj kremu, jaki się otrzymuje z dyni odparowanej w piekarniku w 180 stopniach i potem zmiksowanej. Następnie się ją gotuje do zgęstnienia dodając śmietanę (słodką) i ewentualnie mazeinę lub mąkę ziemniaczaną. Tyle się dowiedziałam.
Poziomki uzyskujemy przez przewracanie pionków.
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

I normalnie to przysypać ziemią? Biedny kiełek.... ;)
A pestkę wówczas położyć w ziemi czubkiem/kiełkiem do góry, czy poziomo?
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2121
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

Czyli jednak polenta to określenie konsystencji potrawy. Też ciekawe, wygląda na to że wychodzi z tego coś ala placek jakby to rozlać, który można pociąć. Może i usmażyć.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”