Groszek pachnący ( Lathyrus odoratus )wymagania,uprawa

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1048
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Groszek pachnący ( Lathyrus odoratus L. )

Post »

Pierwszy raz wysiałam wczoraj groszek pachnący... Za późno trafiłam na wątek, więc póki co wysiany jest do doniczek, a potem przesadzę do skrzynki ;) zobaczymy co z tego wyjdzie ;)
Beata1971
50p
50p
Posty: 91
Od: 6 cze 2011, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry - Śląsk

Re: Groszek pachnący ( Lathyrus odoratus L. )

Post »

Mój również w doniczce, jest spory, około 20 cm. Wysadzę potem do gruntu, zobaczę, czy będzie rósł, mam nadzieję, że będzie.
W tamtym roku wsiałam prosto do gruntu i groszku nie miałam, jakoś źle mi kiełkował.
Pozdrawiam z Tarnowskich Gór
Awatar użytkownika
Destiny
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 9 mar 2012, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Groszek pachnący ( Lathyrus odoratus L. )

Post »

ja też mam w doniczkach nie będę go podszczypywała to może aż nazbyt się nie rozrośnie i pójdzie na zewnętrzny parapet, a reszta bo mam ich kilka do ogrodu :)
AneczkaP
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 29 lut 2012, o 11:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Groszek pachnący ( Lathyrus odoratus L. )

Post »

Witam Kochani to mój groszek:

Obrazek

rośnie jak szalony, ma około 40 cm, mieszkam na Suwalszczyźnie i u Nas w tej chwili jest jeszcze -5 w nocy i nad ranem.
Planuję wsadzić go do dużych donic na podwórku po świętach, podpowiedzcie czy takim sporym już roślinkom nie zaszkodzą przymrozki? (siewkom wiem, że nie straszne przymrozki)... Dzięki za odp.
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Groszek pachnący ( Lathyrus odoratus L. )

Post »

Obawiam się, że taki groszek rosnący do tej pory w cieple może nie być wystarczająco zahartowany. Ale niech się inni wypowiedzą, bo ja do tej pory nie uprawiałem groszku z rozsady.
AneczkaP
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 29 lut 2012, o 11:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Groszek pachnący ( Lathyrus odoratus L. )

Post »

No właśnie... ;:223

W tamtym roku założyłam swój pierwszy ogród, i na początku marca tak bardzo chciało mi się posiać jakieś roślinki, że się chyba pospieszyłam trochę z tym groszkiem :oops:

Ale mam go duży zapas i będę siała też prosto do donic na podwórku - po świętach, chciałam żeby część była już większa a inne żeby dopiero wychodziły, bo mam do zakrycia brzydką ścianę...

Proszę w takim razie o inne rady, po świętach mają być już temperatury dodatnie więc może będę po trochu wynosić na podwórko żeby zahartować, a do ziemi wsadzę w drugiej połowie kwietna.
Dobry pomysł???
Awatar użytkownika
tygi11
200p
200p
Posty: 214
Od: 11 lut 2012, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Groszek pachnący ( Lathyrus odoratus L. )

Post »

Aniu zacznij go po prostu hartowac. Wystawiaj na cały dzień roślinki na balkon, taras czy co tam masz a na noc zabieraj do domu. Ja tak hartowałam ok 1,5 tygodnia, kilka dni zostawiłam na całą noc i później przesadziłam na ogród. U nas już takich przymrozków nie ma, czasem -2C ale groszek sprawuje się bez zarzutu :) Bynajmniej nie padł :;230
Mój ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=52851" onclick="window.open(this.href);return false;
Pozdrawiam Ola
AneczkaP
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 29 lut 2012, o 11:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Groszek pachnący ( Lathyrus odoratus L. )

Post »

Super, dzięki za podpowiedź tak właśnie zrobię... ;:138
Awatar użytkownika
Shan-lee
100p
100p
Posty: 157
Od: 6 mar 2012, o 22:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Groszek pachnący ( Lathyrus odoratus L. )

Post »

Moje groszki mają dopiero ok 5cm. Szczerze mówiąc mam nadzieję że to groszek bo zaginęła mi etykieta :D Ale tak się doliczyłam że to powinien być groszek :;230
ziemia_120
100p
100p
Posty: 113
Od: 19 mar 2012, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Groszek pachnący ( Lathyrus odoratus L. )

Post »

Witam,
mam pytanie do sosna1 - obejrzałam zdjęcia Twojego groszku przy/na płocie z zeszłego roku - przepiękny! I z tego co piszesz, również najpierw hodowany w domu z pojemniczkach i przesadzany do ogrodu. Mam pytanie - jak gęsto był wsadzany przy tym płocie - co ile cm była wysadzana sadzoneczka? Zależy mi na podobnym efekcie co u Ciebie - tzn. chcę mieć sezonowy jednoroczny żywopłot. Posiałam sporo nasionek w domu, teraz mają około 20-25 cm - jeszcze ich nie podpierałam, bo się trzymają, ale już zaraz będę musiała dać podpórki. Trochę z przerażeniem myślę o tym, że jeśli pogoda dalej będzie taka jak jest i ocieplenie przyjdzie dosyć późno, to nie wiem, kiedy będę mogła wysadzić te sadzonki do ogrodu... :( (o hartowaniu pamiętam!). No ale za oknem sypie drobny śnieg i wszystko pokryte jest śniegiem.... Co tu mówić o hartowaniu, jak temperatura w Gdyni to ok. -1 C...
Pozdrawiam miłośników groszku pachnącego!
ziemia_120
Pozdrawiam!
Gosia ziemia_120
Ogród Wschodzącego Słońca
ziemia_120
100p
100p
Posty: 113
Od: 19 mar 2012, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Groszek pachnący ( Lathyrus odoratus L. )

Post »

Pokazuję wam naszą "wiosenną zimę" w Gdyni...
(pierwszy raz dodaję zdjęcia, więc mam nadzieję, że wyjdzie...)

Obrazek
By ziemia_120 at 2012-04-04

Obrazek
By ziemia_120 at 2012-04-04

Obrazek
By ziemia_120 at 2012-04-04
Pozdrawiam!
Gosia ziemia_120
Ogród Wschodzącego Słońca
AneczkaP
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 29 lut 2012, o 11:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Groszek pachnący ( Lathyrus odoratus L. )

Post »

Wow widzę, że Suwalszczyzna nie jest tym razem Biegunem zimna - chociaż raz...

Ja musiałam do 30 cm patyczków do szaszłyków doklejać drugi bo za krótkie się zrobiły :roll:

Ja dziś wyniosę groszki do sieni jest tam od +8 do +15 stopni więc myślę, że będzie im tam dobrze, bo w domu 20-23 stopnie to jednak bardzo ciepło... no i w miarę możliwości pogodowych będę wynosić na zewnątrz...

Dołączam się do pytania ziemi_120, ja groszki będę wsadzać do donic o długości 90 cm więc też proszę o radę jak gęsto je sadzić żeby uzyskać taką piękną groszkową ścianę?
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Groszek pachnący ( Lathyrus odoratus L. )

Post »

Podziwiam Wasze groszki. Jednak nie zdecydowałbym się na wcześniejsze ich pędzenie w domu.
Co roku sieję pod płotem w połowie kwietnia. Już pod koniec maja kwitną, a pod koniec czerwca brakuje im płotu :wink: .
Zauważyłem też mnóstwo samosiejek, które już mają 10-15 cm (to efekt ciepłego marca). Dzisiaj pod śniegiem, ale już niedługo:

Obrazek

Pozdrawiam
Adam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”