Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE cz.1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

Zgodnie z obietnicą przedstawiam różnicę pomiędzy Barenbrug Exclusor, a Gold Grass
Trawa jest mało atrakcyjna, przechodzi zabiegi reanimacyjne, ale da się zaobserwować
duże różnice w kolorze Exclusora i "Złotej Trawy".

Zdjęcie 1 - wysiew pokazowy Gold Gras w reanimowanym Exclusorze.

Obrazek

Zdjęcie 2 - różnica kolorów, strzałka wskazuje Gold Grass

Obrazek
bogrody
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 28 paź 2011, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

a nie jest zbyt mloda moje dosiewki tez mialy inny kolor od tej starszej z przodu domu choc to te same nasiona a teraz to sie wyrownalo
PrzemasG
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 8 lip 2011, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Trawnik od zera

Post »

ogrod2000 pisze:Zgodnie z obietnicą przedstawiam różnicę pomiędzy Barenbrug Exclusor, a Gold Grass
Trawa jest mało atrakcyjna, przechodzi zabiegi reanimacyjne, ale da się zaobserwować
duże różnice w kolorze Exclusora i "Złotej Trawy".
Czyli jak widzę brać Gold Grassa:) Dzięki, zaraz zamówię.
Pozdrawiam
PrzemasG
miron3333
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 31 maja 2012, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

[quote="ogrod2000"]Zgodnie z obietnicą przedstawiam różnicę pomiędzy Barenbrug Exclusor, a Gold Grass
Trawa jest mało atrakcyjna, przechodzi zabiegi reanimacyjne, ale da się zaobserwować
duże różnice w kolorze Exclusora i "Złotej Trawy".

Tzn. że jednak polecasz Gold Grassa ? Bo już sam nie wiem co myśleć, a właśnie jestem przed decyzją o zakupie trawy.
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

Proste pytanie, dopowiedz bardzo trudna.

Mieszanek jest dużo różnych, każdy coś dla siebie wybierze.
Z tych, które wysiewałem doskonale wygląda Barenbrug Exclusor(B.EX).
Ma on, dużo zalet, ale i typową wadę dla życicy.
Wiosną zwłaszcza na glebach ciężkich potrafi sporo wymarznąć młodej trawy.
Przywrócenie B.EX jest stosunkowo proste i nie wymaga szczególnie trudnych zabiegów.
Problem w tym,że przy kolejnych spadkach temp., sytuacja wioną może się powtarzać i to jest jego największa wada.

Z mieszanek z klasy wyższej, do której bez wątpienia aspiruje Gold Grass można dołączyć jeszcze inne ciekawe, ale trudno dostępne, dlatego ograniczam się do tych dostępnych.
Gold Grass wysiałem w zeszłym roku i wyglądał doskonale, choć to zupełnie inny rodzaj mieszanki niż B.EX.
Oparty na pochodnych gatunkach kostrzew, bo i wiechliny należą do tego samego rzędu.
Mając na uwadze, że minął, jeden sezon, od chwili mojej przygody z GoldGrass(GG),
Nie wyrażę swojej opinii, że jest to mieszanka godna polecenia. Taki sąd ostateczny można wydać po minimum 3 sezonach. Wówczas pierwsze wysiewy osiągną swoją pełnie wdzięku.
Mam pewne wątpliwości i tu na pewno powinna się pojawić opinia producenta, który wiem,że bacznie czyta posty, by zabrał głos i odpowiedział czy wysoka procentowa zawartość mietlicy nie zdominuje pozostałych gatunków traw w mieszance? Mietlica jest silnie inwazyjna, rozmnaża się przez wiatr i kłącza podobnie do perzu, niema wymagań co do gleby, a na obficie podlewanym trawniku rozrasta się szybciej od pozostałych gatunków. Słabo odrasta po koszeniu.
Dlatego aby rozwiać moje wątpliwości co do GG należy poczekać jeszcze do jesieni 2013
To pytanie już zadałem producentowi, niestety nie otrzymałem odpowiedzi.
Być może jestem zbyt małą firmą by producent z Zachodniopomorskiego chciał podjąć dialog.
A myślę, że było by to korzystne dla wszystkich storn bo własnie to my małe firmy jesteśmy najlepszym recenzentem i promotorem produktu. Mimo to obserwując sprzedaż GG na znanym portalu, widać, że prowadzone tu dyskusje owocują nie małą sprzedażą produktów ZFN.
Zatem Panie Wojciechu zapraszam do dyskusji, na pewno skorzystamy z Pańskiej Wiedzy i Doświadczenia.
Na dzień dzisiejszy, pomijając wpadkę z nieprawidłowo oznaczonym jednym workiem GG, trawa wygląda niecodziennie i zgodzić się muszę ze słowami producenta, że jest to skład unikatowy, bardzo odważny. Obecnie testom poddawana jest mieszanka od Pana Wojciecha o nazwie handlowej "Cień", na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć tylko tyle, że kiełkowalność jest bardzo dobra (pół cień) wzrost umiarkowany. Wytrzymałość trawy na mrozy wyjdzie w przyszłym roku,
liczę, że będzie to mieszanka godna polecenia na miejsca zacienione. Tu też ciśnie się na usta pytanie, czy konieczne jest dla tej mieszanki silne piaskowanie gruntu? Jak poradzą sobie kostrzewy na podłożu gliniastym, które dominuje w ogródkach przydomowych?

Jeszcze jedna uwaga dla zdecydowanych na GG - należy stosować się do zaleceń producenta, wysiewać 50-60 m2 z 1 kg materiału siewnego, trawa silnie zagęszcza się. Standardowo wysiałem GG czyli 40gr/m2 i jest to stanowczo za dużo. Siewnik należy ustawić na 15-20gr/m2.

Panie Wojciechu a co by Pan powiedział na zmniejszenie do 5% wiechliny, a zwiększyć na to konto
kostrzewę czerwoną nawet w obecnej odmianie murawowej?
miron3333
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 31 maja 2012, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

Ogrod2000: no dobrze, wszystko rozumiem, ale jakie są te inne mieszanki, które polecasz ?
Ze swej strony także zrobiłem analizę rynku i moim zdaniem warte uwagi są:
1. polski trawnik gazon (tańszy Barenbrug),
2. eurograss ornamental,
3. Agro-Land Diana.
To chyba nie są złe typy ?
dorotam
50p
50p
Posty: 77
Od: 23 wrz 2010, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Trawnik od zera

Post »

A co o tej sądzicie ?

wiechlina łąkowa BROOKLAWN - 10%
życica trwała BOKSER - 30%
życica trwała EVENING SHADE - 10%
kostrzewa czerwona WILMA - 25%
kostrzewa czerwona RAISA - 25%

KALNAS WIMBLEDON
Dorota
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

miron3333 pisze:Ogrod2000: no dobrze, wszystko rozumiem, ale jakie są te inne mieszanki, które polecasz ?
Ze swej strony także zrobiłem analizę rynku i moim zdaniem warte uwagi są:
1. polski trawnik gazon (tańszy Barenbrug),
2. eurograss ornamental,
3. Agro-Land Diana.
To chyba nie są złe typy ?
1. nie znam
2. jest kilka różnych, zupełnie różniących się od siebie, seria 2X0 jest ciekawa
3. nie znam
miron3333
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 31 maja 2012, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

Eurograss ornamental który mnie interesuje ma skład następujący:
1. 10% Życica trwala Vesuvius,
2. 20% Kostrzewa czerwona .trich. Liprosa/Libano,
3. 20% Kostrzewa czerwona kęp.Olivia,
4. 10% Kostrzewa czerwona kęp. Lucinda/Excellence/Raisa,
5. 20% Wiechlina łąkowa Limerick/Parsifal,
6. 20% Wiechlina łąkowa Limousine
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

W Gold Grass'ie występuje duża ilość HIGHLAND'a ta delikatna mietlica wymaga specjalnego traktowania. Wiec aby uzyskać odpowiednią wegetatywność w sezonie potrzeba specjalnego nawozu.
I tu mam pewien problem, w zasadzie z dostępnych w sklepach nawozów nic nie znalazłem.
Najbliższy nawóz właściwemu jest AMOFOSKA NPKMg, wzbogacona dodatkowo w azot, np jakiś saletrzak. Są nawozy dedykowane, ale cena powala z nóg 300zł(netto) za 25kg, jest nie do przyjęcia
Może, ktoś zna nawóz NPK w okolicach 12-10-25 + składniki?
Mam na myśli nawozy w granulacie, bo fertygacyjnych znam kilka(np Plonvit Kali).
PrzemasG
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 8 lip 2011, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Trawnik od zera

Post »

Polifoska V (11-8-20)
PrzemasG
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

Odrobię za mało K, przedział raczej w górę 25-30 może nawet 35.

Plonvit Kali ma 11:12:38
PrzemasG
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 8 lip 2011, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Trawnik od zera

Post »

To aż tyle potasu potrzebuje ta trawa? Tak sądzisz? Własnie zamówiłem GoldGrass więc jestem żywotnie zainteresowany nawożeniem.
PrzemasG
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”