Plamy na liściach

ODPOWIEDZ
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2403
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Gratuluję kwitnienia... opieka, widać była z Twojej strony właściwa!.
Też lubię te kwiaty.

Ale, ale... :lol: prawdy w takim stwierdzeniu nie ma wcale..
presik pisze:a Ty Jovanka już spisywałaś go na straty :heja]
Jedyna moja wypowiedź konsultacyjna jest tutaj -TUTAJ

I brzmi wprost przeciwnie;

Co pewne ... staram się oceniać szanse i sytuację realnie bez emocji, które towarzyszą zazwyczaj posiadaczowi.
-nie roztaczam czarnych wizji ... bo kłóciłoby się potężnie z moja wiedzą i ogólnie.... z intencją dokonywania wskazań dla pytających oraz udzielania porad.

Nie często, mamy przypadki beznadziejne; i na szczęście... bo omija mnie raczej konieczność stwierdzenia: spisać na straty, wyrzucić.
W trudnych przypadkach wskazuję , ze warto walczyć ...póki coś zielonego jeszcze drzemie w roślinie.

A Dendrobium ...(nie bez przyczyny) ma inną polska nazwę drzewoporzec....
Jak żaden inny storczyk, wykazuje żywotność nawet w stanie zasuszonego patyka...



W sprawie... dolistnego nawożenia nie podejmowałam dyskusji - ta forma pomocy storczykowi jest wielce problematyczna, na zasadzie: nie wszystkie nawozy, nie wszędzie i nie dla wszystkich działają. I to jest sprawdzone, zbadane .W storczykach efekt bywa znikomy, podobnie jak znikome mają potrzeby storczyki w nawożeniu.
Innych czynników wystarczająco jest wiele aby zdecydowały o powodzeniu upraw.


Powodzenia życzę dla dalszych planów,
JOVANKA
Betty_00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 lis 2012, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Plamy na liściach storczyka

Post »

Witam

Dzisiaj zauważyłam na swoim storczyki dziwne żółte plamy z delikatnymi brązowymi kropkami, co to może być? Na razie tylko na jednym liściu i mam wrażenie, że się powiększa, bo jeszcze kilka dni temu nie zwróciłam uwagi, więc musiało być to mniejsze. Poza tym storczyk wydaje się zdrowy, ma jędrne liście, ładne korzenie, aktualnie zrobił przedłużenie z kilkoma pączkami i prawdopodobnie wychodzi mu nowy pęd.
Aha i czy to może być zaraźliwe? Na oknie prócz niego stoi aż 12 storczyków (jak na razie w 100% zdrowych).

Obrazek
Awatar użytkownika
daria89
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 9 lis 2012, o 17:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Witam.
Mam pytanko odnośnie doniczek dla storczyków.
Swoje trzymam w doniczkach ceramicznych bordowych. Rosną w miarę ok, ale mogłyby lepiej;).
Babcia podarowanego ode mnie storczyka trzyma w doniczce pomarańczowej ale plastikowej, rośnie jej super.
Czy storczyki powinny byc hodowane w doniczkach przepuszczających światło?
Pozdrawiam Daria
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Jest to wskazane, gdyż korzenie także biorą udział w fotosyntezie. Hodowla storczyków w doniczkach ceramicznych lub innych barwnych, tez jest możliwa, ale raczej dla bardziej doświadczonego hodowcy, z racji na fakt iż nie widać korzeni i można przelać roślinę. Jeśli ktoś już jednak zna na tyle dobrze swoje kwiaty, iż jest w stanie oszacować czas podlewania np. na podstawie samej ciężkości doniczki to można próbować :)

Mi też się podobają takie ciężkie ceramiczne gładkie doniczki/osłonki, ale póki co nie mam odwagi im takowych zapewnić :) Siostra ma ceramiczne osłonki i kwiaty rosną ślicznie, ale nie pozbywała się tych naturalnych bezbarwnych więc ma wgląd w korzenie. Teściowa natomiast przesadzała swoje do plastikowych barwnych i tez rosną genialnie, mimo iż ciężko powiedzieć jak się mają korzenie..

Decyzja zależy od Ciebie i od tego na ile pewnie czujesz się z tymi kwiatami :) Bezpieczniejsze są chyba osłonki, bo zawsze można zajrzeć, co się dzieje w środku a ewentualnie szybko wyciągnąć i trzymać tak jak jest :) Pamiętaj jednak aby osłonka była większa, aby storczyk miał trochę luzu bo korzenie potrzebują dostępu powietrza.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
daria89
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 9 lis 2012, o 17:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

W moich bordowych osłonkach mam wgląd do korzeni ponieważ nie usuwam doniczek sklepowych. Zresztą to jest chyba niewskazane, bo przecież ceramiczne doniczki do storczyków nie mają dziurek w podstawie.
Dziękuję Ci za sugestię, na razie się ciągle uczę, a kto pyta nie błądzi:).
Wsadzę je na jakiś czas do doniczki bezbarwnej i zobaczę czy im się polepszy:)
Pozdrawiam
Daria
Pozdrawiam Daria
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Szczerze mówiąc nie mam dużego doświadczenia w tej kwestii, więc może ktoś jeszcze coś doradzi :) Napisałaś, ze trzymasz w bordowych doniczkach a nie osłonkach, dlatego zasugerowałam się, ze usunęłaś oryginalną doniczkę :) Ja od siebie mogę napisać tyle, że swego czasu trzymałam storczyka w osłonce kremowo białej plastikowej, ale podłoże mi dłużej przesychało i ogólnie storczyk średnio sobie radził, ale może na skutek tego, ze był to mój pierwszy storczyk ;) Teraz trzymam wszystkie w tych naturalnych przezroczystych doniczkach i widzę jak pięknie wydłużają im się korzenie, więc chyba im to służy :) Pewnie wszystko zależy tez od warunków panujących w mieszkaniu i tego typu rzeczy ;)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 854
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Storczyk-plamy

Post »

Witaj Betty,

Niestety wygląda mi to na chorobę wirusową (nie z doświadczenia, ale z oczytania). Jak najszybciej odseparuj storczyka od innych i poczytaj na ten temat używając wyszukiwarki i określając dział orchidarium. Z tego, co wyczytałam, ciężko jest wyleczyć taką chorobę, bo trzeba by znać nazwę wirusa, by z nim skutecznie walczyć :?
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2403
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk-plamy

Post »

Wirusa nie leczy się; dla rośliny to przeważnie jest wyrok.
Ale ... aby potwierdzić jego obecność, musi być badanie laboratoryjne.
To zbyt ciężka choroba i zagrożenie dla reszty roślin.I wcale nie występuje często w naszych kolekcjach.

Tak więc nie straszmy się wirusem ,bo nic to nie da...
Trzeba podjąć próbę ratowania.
Oczywiście, w pierwszej kolejności trzeba odizolować pacjenta od pozostałych storczyków i prace wykonywać sterylnie.

Chorą część liścia należy usunąć do marginesu zielonej tkanki.Zdezynfekować osuszyć i zastosować
łączenie środków ochrony .

JOVANKA
.
Betty_00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 lis 2012, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyk-plamy

Post »

dziękuje za odzew :)

Chorej części już nie ma i storczyk zmienił okno. Będę obserwować dalej. Boję się tylko ,że inne zdążyły się już zarazić ;:185
słabo mi się robi jak o tym pomyślę ;:202
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 854
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Storczyk-plamy

Post »

Trzymam kciuki i mam nadzieję, że nie zdążył narobić szkód wśród innych :roll:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Betty_00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 lis 2012, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyk-plamy

Post »

Tak , więc postanowiłam obciąć chorą część liścia, 6 dni temu dokładnie obcięłam , zdezynfekowałam i tak dalej
i hmm jest ok, dalej za uciętym żadna choroba się nie posuwa, liść twardy, pozostałe takie jak zawsze. Wygląda storczyk jak zwykle, tylko obcięty liść robi z niego wizualnie kalekę xd

a może jeszcze z wcześnie się chwale? w końcu 6 dni...
dalej czekam ;:173


edit:
w innych storczykach zero złowrogich zmian :D na razie...
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyk-plamy

Post »

Witam.

Wspominałam w innym wątku o podejrzanych plamach na storczyku Phalaenopsis. Został on przeze mnie zakupiony wczoraj w tesco, choć zazwyczaj wolę bardziej zaufane źródła :/ No ale sami wiecie, cena 19,90 zł kusiła.. W markecie wyglądał na okaz zdrowia, piękne korzenie, jędrne liście. Dopiero po odpakowaniu go z folii ujrzałam plamy na dwóch liściach, które nieco mnie przybiły. Plamy są podobne do tych, jakie zaobserwowała Betty_00. Zasugerowano jej, ze może to być choroba bakteryjna, dlatego mój zachwyt i radość nad storczykiem nie trwały długo... Obiecałam zrobić bardziej dokładne zdjęcia w świetle dziennym, choć nie wiem na ile mi się to udało..

Z oczywistych względów, nie jestem w stanie stwierdzić na jakie czynniki narażony był storczyk, ani jak wyglądała jego pielęgnacja przed zakupieniem go przeze mnie, dlatego wciąż łudzę się, że na taki stan liści może wpływać kilka czynników, poza choroba bakteryjną. Storczyk wykazuje zmiany na dwóch liściach, nie są one inne w dotyku, nie są wydrążone, nie mają żadnych obwódek. Od takie plamy, zwłaszcza widoczne pod światłem.

Zapobiegawczo nie stawiałam go koło innych storczyków, choć znajduje się w tym samym pomieszczeniu. Stoi 2 metry od okna, bo chciałam go poobserwować, jednak obawiam się, że może mu zacząć doskwierać brak światła, mam okno wschodnie i nie za wiele go u mnie, zwłaszcza o tej porze roku. nie chciałam obcinać liści, bo uznaję to za konieczność, z reszta nie mam takiej wiedzy aby móc o tym sama zdecydować, stąd liczę na pomoc.

Czy rzeczywiście mogło go przemrozić lub może być to niedobór lub nadmiar jakiegoś składnika/czynnika w ich pielęgnacji?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zmienione są dwa liście po przeciwnych dla siebie stronach

Obrazek Obrazek

Czy profilaktycznie powinnam go namoczyć w topsinie? Tylko taki środek mam pod ręką? A może zakupić miedzian? Czy moczyć pomimo tego, iż storczyk był niedawno moczony, na co wskazuje stan jego podłoża, czy dopiero po przeschnięciu? ( w moich warunkach trwa to 3 tyg, więc czy po 3 tyg nie będzie za późno?)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2403
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk-plamy

Post »

Witaj...
dziękuję : można zobaczyć więcej...
Ponieważ jest to nowy zakup, wszystkie możliwości trzeba brać pod uwagę.;przy tych plusowych temperaturach ale niskich i w ciemnościach , może nastąpić zahamowanie procesów i widoczna zmiana chlorofilu ..
A takie zaburzenie jak na zdjęciach wskazują na możliwe zaburzenia fizjologiczne rośliny.Tak oceniam.

Skala szkód... zawsze jest pochodną czasu drastycznych warunków.
Jak długo storczyk "szedł" od producenta do Ciebie , nikt nie określi.
O niedokarmieniu mowy nie ma ;już producenci odpowiednio pompują roślinę przed sprzedażą.

No cóż...
roślina musi przejść naturalny czas aklimatyzacji/nawet 2 tygodnie/.Nie ma potrzeby jej zasilać nawozami /2-m-ce/.Rośliny nie należy zamgławiać.Pomyśleć jak udostępnić mu ruch powietrza.
Natomiast, odsunięcie od okna powinno być skompensowane oświetleniem lokalnym /lampa/

Dla "spokojności"... a,szczególnie w okolicach plamy brzegowej zastosować trzeba śr.p/grzybowy -może być Topsin.
A dodatkowo zastosować miedzian jako łączną ochronę .
Trudno zaliczać wszystkie infekcje jako bakteriozy ;zazwyczaj mamy zjawisko również połączone i grzyby sa tymi chętnymi do ataku w sprzyjających warunkach i...towarzyszą..

W tym przypadku nie jest to bakterioza ; tak oceniam.Ale przy braku pomocy i ochrony, może się zawsze rozwinąć w zjadliwą postać..
Miejmy nadzieje ,ze sytuacja się ustabilizuje.

Tak więc,---> wprowadzamy w spokojny okres storczyka--->;zabezpieczamy śr.ochrony .

Kwitnie, więc to czas ,kiedy trzeba nacieszyć sie kwiatami.

Życzę zadowolenia ze storczyka, mimo dostrzeganych wad
pozdrawiam JOVANKA
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”