Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
georginja
500p
500p
Posty: 892
Od: 4 paź 2012, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Madziu napisałam ci na PW. Takie piękności tu pokazali że moim daleko, ale i tak mnie cieszą.
Rob's Sarsparilla
Obrazek

Mroźna Wiśnia

Obrazek

;:3
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 26&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje nadwyżki- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=154" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
magda5156
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 23 lut 2014, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Georginjo, ja niestety nie mogę jeszcze pisać na PW, ale przeczytałam wiadomość od Ciebie i bardzo dziękuję za odpowiedź. ;:180 Masz bardzo ładne fiołeczki, szczególnie podoba mi się Mroźna Wiśnia. Ja mam tylko jednego kwitnącego kundelka (właśnie kończy kwitnienie) i dzieciaczki drugiego. Wszystkie fiołki, które tutaj pokazujecie bardzo mi się podobają, ale chyba na razie sobie odpuszczę, bo większość osób ma odmianowe, a mnie na nie nie stać, bo pewnie drogie są. :oops:
Awatar użytkownika
tanyia
50p
50p
Posty: 58
Od: 19 mar 2014, o 00:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Jak długo po wsadzeniu listków w ziemię powinny pojawić się korzonki i czy w tym roku doczekam się z listków kwiatków, czy zakwitną dopiero na następny rok?
Pozdrawiam Ania
Awatar użytkownika
Gracjella
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1422
Od: 16 kwie 2014, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Petite Blarney należy chyba do bardziej wybrednych odmian.Trwało ze dwa lata zanim się polubiłyśmy.
Jednakże, przy większej ilości takich problemów, powinno się przeanalizować sposób uprawy.Zwykle do podstawowych błędów należy zbyt duża ilość wody.A może należy rozlużnić podłoże?
Jeżeli chodzi o czas uzyskiwania młodych sadzonek, to nie ma na to reguły.Wszystko zależy od kondycji i wieku liścia.Te z najniższego piętra (czyli najstarsze) niechętnie wydają sadzonki Czasami trwa to nawet pół roku :(.
Najlepiej, gdy mamy liście z piętra spod kwiatka.Nie tylko szybko doczekamy się maluchów ale, jest prawie 100% prawdopodobieństwo, że pozyskana rozetka powieli kwitnienie i nie okaże się sportem.

Magda -

Nie ma ustalonych reguł postępowania.Wszystko zależy od osoby sprzedającej.
Ze swej strony mogę powiedzieć...
Zmoderowano wątek ,prosze nie stsosować odpowiedzi dla każdego uzytkownika w oddzielnym poście,
nie stsosować tak ogromnej ilości cytatów a o wymianie proszę rozmawiać na PW lub w naszej sekcji OFERTY.
Zapraszam tam./KaRo :wink:


---18 kwi 2014, o 18:07---
mycha_paulina pisze:
Mam jeszcze jedno pytanie- czy listki wsadzone do wody potrzebują przykrycia folią czy nie trzeba im nic prócz wody i światła?
Są różne "szkoły" pozyskiwania nowych sadzonek.
A każda z nich jest dobra jeżeli prowadzi do celu.Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej pozyskuję sadzonki z listka (obojętnie czy z ogonkiem czy bez), włożonego do podłoża.
Robię to w ten sposób, że do małego pojemniczka sadzę listek.Następnie wkładam pojemniczek do drugiego bez dziurki i stawiam na keramzycie w przykrytym pudle.Keramzyt zalewam wodą.Codziennie wietrzę.Jest to bardzo istotne w przypadku fiołków.
W ten sposób pozyskiwane sadzonki też potrafią dawać więcej przyrostów.Wszystko zależy od odmiany i siły liścia.Najwięcej maluchów wydają kundelki.
Natomiast listki ukorzeniane w wodzie nie potrzebują dodatkowej osłony :)
Zapraszam do moich wątków:
Kwiaty w sercu; Kwiaty w sercu II Sprzedam, wymienię nadwyżki
Jeśli w Twoim ser­cu wy­rośnie kwiat- świat wokół Ciebie sta­je się ogrodem.
Awatar użytkownika
gardeniaa
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 712
Od: 25 maja 2008, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Ja mam zupełnie inne zdanie o Petite Blarney :wink:
Dla mnie to jedyna miniaturka, która nie sprawia problemów, ani w uprawie, ani w rozmnażaniu.
I co najważniejsze kwitnie jak opętana :D

Moje maleństwo
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gracjella, Twój ??-???-????? jest godny pozazdroszczenia :D cudnie się wybarwił ;:108
Ma tak od pierwszych kwiatów?
Mój jest zapączkowany i właśnie się zastanawiam czy od razu zakwitnie prawidłowo, czy te kolory pojawią się dopiero z czasem.
Awatar użytkownika
georginja
500p
500p
Posty: 892
Od: 4 paź 2012, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Zmoderowano wpis o wymianie listkami.
Zapraszam do sekcji OFERT/KaRo



Częstym błędem jest wsadzanie listków do dużych doniczek, w których ziemia nie przesycha i listki gniją. Ja ukorzeniam w małych plastikowych kubeczkach ( takie jednorazówki do wódki). No i też dużo zależy od jakości listka - te najniższe w rozetce (przy samej ziemi) zazwyczaj dłużej (lub w cale ) ukorzeniają się. najlepsze podobno są te z 2-go 3-go rzędu od czubka.
Piękny ten Petitek, faktycznie jak opętany kwitnie. ;:173
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 26&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje nadwyżki- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=154" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Gracjella
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1422
Od: 16 kwie 2014, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

To dobrze, że nie wprowadziłam żadnego zamętu swoją propozycją :)
Z drugiej strony z tymi cenami listków jest różnie.Zgadzam się, że bywają symboliczne kwoty w postaci 1 czy 2 złotych, ale wystarczy wejść na Allegro i przekonać się, że niektóre odmiany (pewnie ze względów emocjonalnych nabywców) potrafią osiągnąć niebotyczne kwoty.Sama śledziłam aukcję listka która osiągnęła kwotę 32 zł. + przesyłka.
A gdy zaczynałam swoją przygodę z odmianowymi to kupowałam listki z Kanady : http://www.bloomlovers.com/
Potem rozpoczęłam wymiany z kolekcjonerami z różnych krajów.Dzięki temu mam odmiany, które mi się zamarzyły w trakcie przeglądania różnych katalogów.
I odpowiadając na pytanie Pauliny; nie wiem dokładnie ile mam odmian, już przestałam liczyć, ale na pewno ponad 130.Do tego jeszcze trzeba dodać wszystkie w trakcie ukorzeniania, bo...ciągle znajduję nowe podniety.




Petitka śliczna ;:oj
Jak długo ją hodujesz? Który raz kwitnie?
A jeżeli chodzi o odmianę ??-???-?????; kwitnie po raz drugi.Ale od pierwszego razu miała właściwy pokrój kwiatów i wybarwienie.Trzeba Ci wiedzieć, że żółty odcień pojawia się z czasem.
Poza tym, odnoszę wrażenie, że jest to w miarę stabilna odmiana która nie częstuje nas zbyt często sportami.Dlatego, mogę Ciebie pocieszyć, że będzie dobrze ;:168
Jednakże ja rozmnażając ją, pozostawiłam sobie 5 sadzonek...przezorny ubezpieczony.
Zapraszam do moich wątków:
Kwiaty w sercu; Kwiaty w sercu II Sprzedam, wymienię nadwyżki
Jeśli w Twoim ser­cu wy­rośnie kwiat- świat wokół Ciebie sta­je się ogrodem.
Awatar użytkownika
gardeniaa
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 712
Od: 25 maja 2008, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Gracjella pisze:Petitka śliczna
Jak długo ją hodujesz? Który raz kwitnie?
Mam ją od 6 lat, kwitnie rok w rok, z tym, że są to już jej kolejne pokolenia :)
Gracjella pisze:A jeżeli chodzi o odmianę ??-???-?????; kwitnie po raz drugi.Ale od pierwszego razu miała właściwy pokrój kwiatów i wybarwienie.Trzeba Ci wiedzieć, że żółty odcień pojawia się z czasem.
Poza tym, odnoszę wrażenie, że jest to w miarę stabilna odmiana która nie częstuje nas zbyt często sportami.Dlatego, mogę Ciebie pocieszyć, że będzie dobrze
Jednakże ja rozmnażając ją, pozostawiłam sobie 5 sadzonek...przezorny ubezpieczony.
Mnie za pierwszym razem wyszedł totalny sport :( teraz mam 2 sadzonki uzyskane z liścia kupionego z innego źródła i liczę na to, że chociaż jedna z nich zakwitnie prawidłowo.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

a z czego korzystacie przy identyfikacji?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
gardeniaa
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 712
Od: 25 maja 2008, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Przede wszystkim z opisów i zdjęć poszczególnych odmian, które można znaleźć na stronach internetowych np. AVSA
W przypadku ??-???-????? najlepiej zerknąć na bezpośrednią stronę selekcjonerki.
Dla ułatwienia podpowiem, że ta odmiana ma nr 88 :wink:
http://violaclub.lg.ua/cgi-bin/open.cgi ... ep1&id=all
Awatar użytkownika
mycha_paulina
200p
200p
Posty: 368
Od: 13 paź 2013, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

A co to znaczy, że fiołek wydał sport?
Zapraszam do mojego wątku Fiołkowe love http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=77233" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie cierpię małych parapetów!
Awatar użytkownika
gardeniaa
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 712
Od: 25 maja 2008, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

To znaczy, że nie zakwitł zgodnie z odmianą. Wszystko co go różni od wzorca, nazywamy właśnie sportem.
Awatar użytkownika
Gracjella
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1422
Od: 16 kwie 2014, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Dziewczyny, ponieważ jestem nowa, nie mam dostępu do opcji odpowiadania na wiadomości pw.
Przykro mi, ale musimy chwilę poczekać...pewnie aż uzyskam jakiś kredyt zaufania.

Jeżeli chodzi o rozpoznawanie czy nasza odmiana zakwitła zgodnie z wzorcem to, tak jak napisała Gardenia; odnajdujemy prawidłowy wygląd w katalogach (również doskonałym jak nie lepszym jeżeli chodzi o jakość zdjęć,jest Dimetris)
http://dimetris.ru/catalog/senpolii

Ale, najlepszym przewodnikiem jest opis tzw stopka, w której hybryzyder jest zobowiązany podać jaki kształt kwiatu i kolorystykę ma dana odmiana.Także opisuje wielkość rozetki, kształt liści i ich kolor.
Wygląda to tak:
Obrazek
Zapraszam do moich wątków:
Kwiaty w sercu; Kwiaty w sercu II Sprzedam, wymienię nadwyżki
Jeśli w Twoim ser­cu wy­rośnie kwiat- świat wokół Ciebie sta­je się ogrodem.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”