Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE cz.1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

Ania, bardzo dziękuję za podpowiedź to jest to czego szukałem :)

Obawiam się, że potas dla GG będzie niezbędny, szukając odpowiedniego nawozu i dzięki
naprowadzeniu mnie przez Anię znalazłem nawóz specjalistyczny dla tego typu darni.
Ma on skład 14-7-28, czyli bliski jaki typowałem
cyt. ze strony dystrybutora:

NPK 14:7:28
"...Skład nawozu o wysokiej zawartości potasu(K) został opracowany specjalnie na potrzeby delikatnych muraw z mietlicą. Stosowanie w dawce: granulat 20-40 g/m2..."

Osobiście uważam, że jest stanowczo za dużo azotu(14). W bogatej ziemi w azot, mietlica może ustępować innym gatunkom traw. Zwłaszcza wczesną wiosną, kiedy jej "start" jest znacznie późniejszy. Na takie wątpliwości oczekiwałem odpowiedzi od producenta, ale jak na razie cisza.
Zapewne mietlica pochodzi z importu, a zastosowana odmiana jest mi całkowicie nieznana.
Należy pamiętać, że mietlica jest wymagająca jeśli chodzi o wilgotność. Zakładam, że utrzymanie jej bez automatycznego nawadniania może być bardzo trudne, zwłaszcza na podłożu piaszczystym.
miron3333
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 31 maja 2012, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

Po długich i ciężkich wahaniach zdecydowałem się i wybrałem taką mieszankę:
Eurograss 230 ornamental ze składem:
1. 10% Życica trwala Vesuvius,
2. 20% Kostrzewa czerwona .trich. Liprosa/Libano,
3. 20% Kostrzewa czerwona kęp.Olivia,
4. 10% Kostrzewa czerwona kęp. Lucinda/Excellence/Raisa,
5. 20% Wiechlina łąkowa Limerick/Parsifal,
6. 20% Wiechlina łąkowa Limousine
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

W składzie Gold Grass'a są trawy bardzo drobne, nisko i bardzo wolno rosnące.
To co opisujesz jest "normalne" choć domyślam się, że nie dałaś nawozu co jest przyczyną wolniejszego wzrostu.

Musisz też wiedzieć, że ta trawa nie wybacza błędów przy modelowaniu podłoża. Jednym słowem musi być gładko jak szkło, inaczej wszytko widać. Moje trawki nie przekraczają 10cm i jest to raczej normalny wzrost. Trawa też nie lubi suszy potrafi podsychać na glebach gliniastych i zwięzłych. Pod koniec sezonu postaram się dokładniej opisać tę mieszankę.
dorotam
50p
50p
Posty: 77
Od: 23 wrz 2010, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Trawnik od zera

Post »

Jak często można sypać trawę saletrą amonowa i kiedy ostatni raz ?
Dorota
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

ksiezniczka256 pisze: Czy mogę/ celowe jest nawiezienie trawnika w tym roku? faktycznie tego etapu nie było :( Jeśli tak, to czym?
Jeśli gdzieś jeszcze trafisz to można podać CAN27 lub coś nawozów w płynie, z dużą zawartością azotu.

-- 4 lip 2012, o 21:33 --
dorotam pisze:Jak często można sypać trawę saletrą amonowa i kiedy ostatni raz ?
Tyla razy ile zajdzie potrzeba, jeśli trawa robi się jasna, twarda przerzedza, to znak na dokarmianie.
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

Te nawozy są konfekcjonowane w workach 25 i 50 kg cena około 35-40 zł za 25kg
dorotam
50p
50p
Posty: 77
Od: 23 wrz 2010, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Trawnik od zera

Post »

ogrod2000, dziękuję za odpowiedz.
Dorota
ciapino
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 6 kwie 2012, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

Witam,

Czytałem dużo w tym wątku. Byłem w sklepie i wybrałem gatunek mieszanki "Gracja" firmy Planta jednak jeszcze go nie zakupiłem. Bo chciałbym widzieć waszą ocenę.Oto jej skład:

- życica trwała Ronja 17%,
- kostrzewa czerwona Adio 10%,
- życica trwała Grasslands Nui 8%,
- życica trwała Grasslands Nui 25%,
- życica trwała Belida 10%,
- kostrzewa czerwona Kos 30%.

Trawnik byłby w miejscu nasłonecznionym mało użytkowany i na czarnej ziemi. Czy to dobry wybór mieszanki?
koval888
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 lip 2012, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trawnik od zera

Post »

Witam. Nie chciałem zakładać nowego wątku to napiszę tutaj. Jestem użytkownikiem ogrodu gdzie poprzedni właściciel całość wyłożył czarną matą przeciwmrozową i wysypał na to kamyki, ja chce położyć trawę z rolki w ogrodzie. Czy mogę na tą matę i kamyki wysypać ziemię i na tym rozwinąć rolki?.. czy coś się może dziać złego jak to zostawię, dzięki za podpowiedzi..
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

Zerknij na ten obrazek i odpowiedź masz na nurtujące Cię pytanie.

http://www.ogrod2000.evbox.pl/praceziemne/trawa.jpg
yolex
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 30 lip 2012, o 22:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Trawnik od zera

Post »

Witam.
Jestem tu nowa, przeczytałam mniej więcej połowę wątku (na resztę nie mam siły :oops: ) i nie znalazłam odpowiedzi. W związku z tym piszę.
Wraz z działką odziedziczyłam zapuszczony trawnik. Ponieważ rosły (i dalej rosną) na nim wiśnie, to wszędzie jest pełno ich odrostów - wyłażą z ziemi na każdym kroku. Próbowałam wyciągać je z ziemi ręcznie za pomocą noża, ale to syzyfowa praca - pod trawą jest pajęczyna zdrewniałych kłączy (korzeni?). Czy jest na to jakaś metoda, czy muszę trawnik zakładać od nowa (randap itd...)? W tym roku pewnie na to za późno, ale pewne prace przed zimą można wykonać. Powierzchnia niby nie jest wielka (ok. 1,5ara), ale jak myślę o kopaniu tego szpadlem, to aż mi słabo ;:202 . Nie mam możliwości sprowadzenia konia z pługiem i bronami. Czy jest jakiś sposób pośredni???

Pozdrawiam, Joanna.
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Trawnik od zera

Post »

Asiu, na trawnikach się nie znam, ale coś mi mówi, że jeśli odrosty wiśni posmarujesz rundapem, to drzewa wiśniowe też padną, nie tylko odrosty. Obawiam się, że naprawdę jedynym rozwiązaniem jest łopata. Ale wiśnie już tak mają - puszczają odrosty ...
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
yolex
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 30 lip 2012, o 22:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Trawnik od zera

Post »

Dzięki. Przyznam, że o tym nie pomyślałam. :(
Pozdrawiam, Joanna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”