Ochrona jabłoni przed patogenami 2015

Drzewa owocowe
Zablokowany
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Jeżeli są plamy powinieneś przypalić sylit score w zależności pogody a później kontakt co 7-10dni. Jeżeli boisz się chemii poczytaj w tym wątku o cieczy kalifornijskiej i bordoskiej , węglanie potasu .
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Suszku- ja testuję w tym roku OW (zapożyczone od pomidorów) i stosowałam trochę chemii. Infekcję mam niewielką ale wiem, kiedy nie zdążyłam opryskać.
Nie mogę jednoznacznie stwierdzić, że OW jest skuteczne ale jego autor zapewniał, że nawet jeśli parch już się pojawi ten roztwór skutecznie osłabia możliwość rozsiewania zarodników.
Jeśli nie chcesz chemii to może ten środek wypróbujesz?

Adam Zadziałałeś czosnkiem na mszyce czy pozostałeś przy wypróbowanych środkach?
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Małgosiu jeszcze nie ale na pewno z testuje teraz musiał bym go użyć go ze 200kg do sadu ;:306 ale w swoim ogródku wypróbuję go na pewno , a jeszcze jesno co to jest OW , Nie gniewaj się ale to forum jest bardzo duże a ja leniuch jestem , może jakiś link :roll:
;:180 ;:180 ;:180
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Ależ oczywiście, jest link
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=52707

To receptura z octu i kredy. Dodatkowo po konsultacji z nim dodaję aspirynę lub polopirynę 1 tabletka/1l oprysku.
Robię opryski w tym roku na porzeczkach, malinach, jabłoniach, fasoli szparagowej i oczywiście na pomidorach czy paprykach. Na porzeczki i maliny działa- w zeszłym roku z malin nie było nic o tej porze roku, porzeczki miały także kłopoty (opadzina, zamieranie pędów) ale teraz są w doskonałej kondycji.
Jabłonie pryskałam dość regularnie i gdyby nie ten spóźniony jeden oprysk.... Ale cóż, nie mieszkam w pobliżu sadu i nie zdążyłam przed wysiewem choć ostrzegałeś.

Róż nie polecam tym pryskać bo bardzo im parzy liście :oops: Chyba, że mniejsze stężenie

Wiem, że dla sadowników taki preparat nie do końca jest ekonomiczny czy zbyt wygodny do stosowania ale może ktoś z kilkoma drzewami też się skusi i wypróbuje ;:333
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
Suszek
100p
100p
Posty: 117
Od: 19 paź 2013, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

O! Margo to ciekawy przepis. Umiałbym go (chyba:)) przygotować z składników dla mnie dostępnych, to jest zakupywalnych:) Używałaś tego stricte p-ko parchowi?

Alfamixie z chemią to jest tak - myślę że nie będę w tym odosobniony - jak mawiał jeden z naszych exprezydentów czyli: nie chcę ale muszę:). Ja nie zmierzam być opryskowym abstynentem, tylko raczej umiarkowanym konsumentem. Dlatego fajnie że oprócz tej twardej chemicznej bazy można wprowadzić jakieś "naturalne" przerywniki.
A co do sposobów które podsunąłeś pewnie też kiedyś spróbuję, jak tylko "ogarnę" temat (coś już wcześniej o tym podczytywałem (tzn. o cieczy, o węglanie nie) i o ile kojarze tu kwestia zdobycia składników i technologii wytwarzania jest ciut bardziej skomplikowana.
Jednak wielkim ułatwieniem klasycznych ŚORów jest to że kupujesz, odmierzasz, wlewasz wodę i masz. Szkoda że z alternatywami nie jest równie łatwo :(
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Co do cieczy to siarka i wapno gotowane przez godzinę w skutek czego powstaje naturalny środek interwencyjny przeciwko parchowi mączniakowi i troszkę przędziorkom tylko nie gotuj w domu .Węglan potasu to także tani preparat dostępny w sklepach , interwencyjny na parcha i mączniaka .(tak że skuteczny stosowany w europie w sadownictwie ekologicznym w Polsce niestety nie zalegalizowany ;:223 ) A Małgosia mnie zaskakuje i coraz więcej od niej się uczę . :wit
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Suczek- zrobisz taki roztwór bez problemu. Ja kupiłam kredę malarską 2 kg w budowlanym za grosze, ocet winny 0,5l za chyba 1,5 pln (Auch...n). Oprysk wychodzi śmiesznie tanio a i kłopotliwy raczej nie jest. Mam zawsze przygotowane 5l gotowego roztworu (może długo stać), przed opryskiem rozpuszczam tylko tą aspirynę i hej w jabłonie. Ale ja mam ich niewiele, 5-7 litrów oprysku na wszystkie jabłonie i jeszcze innym coś się dostanie.
Opryskuję w tym roku te rośliny, które miły problemy grzybowe ale skupiam się najbardziej na jabłoniach i pomidorach.
Po odkryciu parcha na owocach użyłam Sylit a teraz już tylko OW.
Podkreślę jednak, że to eksperyment i pewności, że to jest skuteczne nie mam.

Oj Adam :oops: To ja uczę się od Was.
Ekologiczne i proste środki to dla mnie ważny element w przygodzie ogrodowej ale wiem, że czasem bez chemii nie da się utrzymać plonów czy roślin ozdobnych.
Ot, człek uczy się całe życie ;:215
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Z tą cieczą to jest tak zabroniona jest w sadownictwie towarowym w Polsce ale większość ją stosuje . Firmy lobbują na jej niekorzyść bo nie mają kontroli nad preparatem obojętnym fito toksycznie w dodatku który może każdy zrobić . Co do jego działania przy prawidłowej aplikacji (zawsze po deszczu lub w trakcie i w czasie infekcji) naprawdę daje super efekty . Niestety jest także minus - zapach ( siarkowodór)
Suszek
100p
100p
Posty: 117
Od: 19 paź 2013, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Extra, Alfamixie, czy chodzi o (opis a Allegoro): "Węglan potasu bezwodny K2CO3 potaż 99,6% worek25kg" - taki biały proszek? Czyli, że można działać klasycznie, tzn. mieszać z wodą i do opryskiwacza? Taka alternatywa bardzo by mi odpowiadała. Pisząc "niezalegalizowany" masz na myśli że nie jest na "ministerialnej/oficjalnej" liście środków dopuszczonych do użycia w gospodarstwach eko. Bo sam środek chyba nie jest nielegalny w sensie obrót nim? W każdym razie jest nad wyraz dostęny jak na takowy.

ps. Ja się uczę od Was wszystkich za co ;:180
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

W "Fabryczkach przydomowych" można ciecz kupić w cenie 1,6PLN/l w hurcie dawka to około 20l/ha jeżeli wyprodukujesz sam koszt ro około 0,50-0,70PL koszt na 1ha to 32PLN w sprzedaży najtaniej wychodzący delan to koszt 90PLN/ha , chyba dalej już nie muszę Ci tłumaczyć dla czego nie jest dopuszczony do sprzedaży , Lobby firm chemicznych robią wszystko żeby podwyższyć swoje dochody nie interesując się kosztami rolniczego produktu . Tak więc ciecz najlepiej wykonać na działce i mieć pewność b. skutecznego preparatu . Siarka i wapno dostępne .
Aby sporządzić ciecz kalifornijską należy użyć wapna, siarki i wody w proporcji: 1:2:10 (1 kg wapna, 2 kg siarki i 10 l wody). Wapno powinno być świeżo palone w drobnych kawałkach (gaszone na powietrzu jest bezużyteczne).
W kotle metalowym, ale nie miedzianym, podgrzewa się 1/3 wody, a gdy jest letnia dodaje się wapno. Gdy mleko wapienne zacznie wrzeć powoli wsypuje się siarkę. Należy gotować dopóki płyn nie nabierze żółtawej barwy. Następnie wlewa się resztę wody i przez godzinę dalej gotuje, nieustannie mieszając. Gotowa ciecz ma barwę ciemnoczerwoną i wtedy odstawią się ją do sklarowania. Potem spuszcza się ją do butli szklanej pod samą górę, aby jak najmniej powietrza znajdowało się ponad cieczą i szczelnie zamyka. Takie zalecenia dotyczą cieczy, która ma być dłużej przechowywana
powtarzam ten cytat , e-sadownictwo
Węglan potasu 7kg/ha i duża ilość wody zlać aż będzie spływać dodać siarkę w walce z mączniakiem
Suszek
100p
100p
Posty: 117
Od: 19 paź 2013, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Super, dzięki. Pewnie zdecyduję się na węglan. Chciałebym jeszcze zapytać czy mogę go używać dowolną ilość razy, bo parchowa gadzina nie uodparnia się na to, czy raczej powinienem mieszać z "chemiczną" klasyką? I od kiedy można go wprowadzić do użytku - zaraz po miedzianie (czyli o ile pamiętam końcówka kwietnia), czy później?
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Możesz używać ale tylko w przypadku infekcji i po niej , Najlepiej po kwitnieniu , ale nigdy nie zapobiegawczo.możesz dokładać czystą siarką ,w pochmurną i chłodną pogodę
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Zrobiło się tu cicho i spokojnie więc pokażę jak obecnie wyglądają moje jabłonie

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

W tym roku jestem bardzo zadowolona z ich stanu. Prawie rok temu jabłka wyglądały tak

Obrazek Obrazek

Różnica jest chyba oczywista ;:138
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”