Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1565
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

O skrzypie:

"Dawniej uważano, że jest rośliną wskaźnikową dla zakwaszenia gleby, ale okazało się, że nawet na glebach zasadowych rośnie dobrze dzięki tworzeniu swoistej ryzosfery o kwaśnym odczynie. Jest rośliną bardziej wskazującą na istnienie silnej wilgotności głębszych warstw gleby niż rośliną typowych gleb kwaśnych."
cytat ze strony farmer.pl
Iza
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1677
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Inne rośliny też mogą tworzyć odpowiedni dla siebie odczyn w obrębie korzeni. Tylko nie wiem, czy dotyczy to jednorocznych.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Teraz to już wiem :wink: że skrzyp radzi sobie w glebie zasadowej, co nie zmienia faktu, że niepotrzebnie w ciemno waliłem dolomit.
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

podjadek pisze:Solaris37
Tak jak pisałem wyżej 52 zł z kawałkiem + 4,5zł wysyłka 0,5kg ziemi w kopercie format 24x27cm wsypana do koszulki na dokumenty zaszyta zszywaczem i trochę uklepana na kartkę :) .
Mam 3 ary pobieram wg instrukcji z całej powierzchni mieszam i odważam 0,5 kg.
Pamiętam jak bezmyślnie sypałem dolomit (bo skrzyp rośnie czyli kwaśna ziemia) i zrobiło się pH 7,8 i nadmiar magnezu. Teraz mam 6,2.
Jak już wykonam tą analizę i okażę się, że jednych pierwiastków jest za dużo a innych za mało, pH też nie będzie w normie to będę musiał uzupełniać te barki nawozami sztucznymi. A jeśli będę chciał używać naturalnych nawozów np. obornik jak odmierzyć ile go dać?
Pozdrawiam Krzysiek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

W sieci możesz znaleźć znaleźć wszystko , nawet przybliżony skład poszczególnych nawozów naturalnych https://pl.wikibooks.org/wiki/Ekoogrodn ... nie/Nawozy
Warzywkowo pisze:Kalo - ja czegoś nie rozumiem - nie wahasz się obśmiać permakultury - a stosujesz jej metody? Chciałabym ogarnąć takie rozdwojenie jaźni.

Acz .... może gdybyś się permakultury nie brzydził i więcej poczytał - to i lepiej radziłbyś sobie z obniżaniem pH - przynajmniej o połowę tej pewności z jaką wskazujesz winnych złego stanu swojej gleby.
Na marginesie - to ile tych skorupek, popiołu itd sypałeś, że masz to co masz ... wywrotki?
Nie jestem bytem zaprogramowanym tylko w jednym kierunku i wyznaję zasadę, że czegoś dobrego to i od samego Diabła można się nauczyć , a z Aniołem wypić wódkę i obrabować bank :;230 . Mam głowę do myślenia a nie po to tylko, żeby mi się w czasie deszczu woda do środka nie lała :wink:. Jeżeli jest coś dobrego w permakulturze to biorę to w ciemno, jeżeli mi nie pasuje, odrzucam. Nie winię nikogo za stan mojej gleby, bo sam sobie to zrobiłem przez brak doświadczenia i chęć ekologicznego uprawiania działki. Przez 25 lat przywoziłem obornik od znajomych, sypałem dolomit i skorupki, żeby była struktura gruzełkowa. Czysta głupota, ale zaczerpnięta z mądrych książek. Napisałem kiedyś, że dzięki forum dowiedziałem się o możliwości zbadania gleby i to zrobiłem, nawet 4 razy! . Wcale nie żałuję tych 2 stówek. Opłacilo się. :D
Na marginesie-przez te 30 lat może by się wywrotka uzbierała ;:306 .
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2599
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Janusz!

I tak nie przebijesz jednego z naszych kolegów,który kilka lat temu jednorazowo zasilił swój foliak czy też szklarnię przyczepą obornika.

I żeby nie było,że ja taka mądra to dodam.
Po analizie gleby w moim foliaku już trzeci rok nie będę mogła go nawozić.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Takich "ekologów" to na moim RODOS jest kilku co to wyznają zasadę, że "naturalnym" to nie przenawozi . Jak po worku kurzaka na grządkę marnie rośnie, to za rok będzie po 2 :;230 .
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

solaris37 pisze:Jak już wykonam tą analizę i okażę się, że jednych pierwiastków jest za dużo a innych za mało, pH też nie będzie w normie to będę musiał uzupełniać te barki nawozami sztucznymi. A jeśli będę chciał używać naturalnych nawozów np. obornik jak odmierzyć ile go dać?
Wszystko zależy jakie będą to wyniki. Ile jakiego pierwiastka jest z dużo lub za mało. Może okazać się że masz niedobór proporcjonalny wszystkich składników i wtedy będzie łatwiej zastosować np. obornik.
solaris37 pisze:. Od czasu do czasu podlewałem florovitem.
Florovit jest nawozem sztucznym.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4355
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Solaris37, a sąsiada, rolnika ekologicznego nie pytałeś o radę? Skoro zdecydowałeś się na nawożenie naturalne, a masz za miedzą świetnego specjalistę warto go poprosić o pomoc. Ciekawe, czy on też robi badania gleby i co stosuje :shock:
Poczytałam o Humusie Active i muszę się za nim rozejrzeć. Opis wygląda bardzo obiecująco :D
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Zapomnieliście o działaniu nawozów zielonych one bardzo dobrze regulują nadmiary i niedobory i poprawiają strukturę.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

To prawda, że poprawiają strukturę, ale do wytworzenia masy zielonej potrzebują papu, jak wszystko co żyje i żadne zaklęcia typu,"woda,słoneczko i powietrze" nie pomogą ;:108 . Nie ma zmiłuj. Powtórzę po raz kolejny popularne powiedzenie , z głodu to i fakir się nie ze..ra. :lol:
Glebę pod uprawę roślin na zielony nawóz należy przygotować równie starannie, jak dla warzyw. W przypadku wszystkich gatunków można wysiać nawozy mineralne: fosforowe ? w ilości 60g P2O5/10m2 i potasowe ? 80g K2O10/m2, dla roślin motylkowatych należy przeznaczyć 20g N/10m2, dla innych ? 60g N10/m2 /300-600 g Azofoski na 10 m2.
http://pzd.pl/artykuly/5234/135/Nawozy- ... arzyw.html
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Ależ Ty jesteś anty-eko :;230
Taka wyka czy łubin sobie wyrośnie, zaopatrzy ziemię w azot z powietrza (dzięki bakteriom brodawkowym wiążącym ten azot), a potem przekopiesz ją całą i wszystko, co pobrała, wróci do ziemi. Magia! :D
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1677
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Skąd się wzięła gleba na Ziemi?

http://www.magic4walls.com/wp-content/u ... 94x417.jpg
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”