Borówka amerykańska - 7 cz

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Polak pisze:
kaLo pisze:
Polak pisze:Patryk - na Wiosnę pod krzaczek sypałem siarczan zmieszany z nawozem typowym do borówki.- łyżeczka pod krzaczek.
- później w linie kroplujące dałem Black Jacka. Odstęp tygodnia dałem w linie mikroelementy kristolan. Niedawno puśćiłem również w linii Dursbana. Oraz teraz powtórzyłem cykl z mikroelementami. Oczywiście w minimalnych dawkach.
Te krzaczki dostały na start już tyle, ile dobrze plonująca plantacja. Nie napisałeś nic o pH i sposobie przygotowania gleby .Ten Dursban to draństwo jakich mało a Ty zrobiłeś z niego pożywkę w owocującym jagodniku.
W doświadczeniach prowadzonych kilka lat temu w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach do zwalczania pędraków w młodych nieowocujących sadach stosowaliśmy Dursban 480 EC metodą iniekcji doglebowych, ale preparat nie został zarejestrowany do stosowania w sadach, tylko przed sadzeniem drzewek.
jak myślisz,czemu?
okej tak zrobię zobaczę przytnę ewentualnie wykopie ze dwie zobaczę jak korzenie wygląda i wrzucę zdjęcie
od tych zdrewniałych. Puszczać jeszcze Black Jacka. Czy na razie tylko samą wodą.
Przygotowanie wyglądało tak:
-Gleba do analizy sprawdzenie pH.
-oprysk na glebę w celu odrobaczenia
- przygotowanie podłoża torf litewski.
-sadzenie na jesień 2015 (sadzonka 2 letnia - różne odmiany) najgorzej duke - pozostałe okej.
-włóknina oraz trocina wczesna wiosna
-oraz tak jak pisałem wcześniej nawożenie oraz mikroelementy.

Ja bym na razie puścił samą wodę bo to młode roślinki, a i tak z tego co napisałeś dostały solidną dawkę jedzonka :D
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Polak pisze:.. na Wiosnę pod krzaczek sypałem siarczan zmieszany z nawozem typowym do borówki.- łyżeczka pod krzaczek.
- później w linie kroplujące dałem Black Jacka. Odstęp tygodnia dałem w linie mikroelementy kristolan. .. teraz powtórzyłem cykl z mikroelementami. Oczywiście w minimalnych dawkach.
To nie jest solidna dawka nawozów dla borówek posadzonych w czystym torfie (litewskim) i ściółkowanych wiosną trocinami, na pewno nie zaszkodziła borówkom.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Kwestia
- przygotowanie podłoża torf litewski.
nic nie mówi o sposobie przygotowania gleby i ilości użytego torfu. Nie wiadomo też, jaki miał odczyn . Naturalna kwasowość różnych torfów zawiera się w przedziale 3,0 -7,0 a nawet ponad 7.
Raz,dwa razy w roku trafiają sie podobne historie. Człowiek pisze kilka postów, nie odpowiada konkretnie na zadane pytania i po kilku dniach znika. Tak było z panią, która założyła plantację borowki na rędzinach i pytała ile siarczanu amonowego trzeba użyć, żeby obniżyć pH z ponad 7 do 3,5.
Może i dawki nawozów , czarnej magii i chemii na pędraki nie były imponujące ale ta cała tablica mendelejewa podana kroplami pod nie ukorzeniony krzew mogła zrobić swoje. Jak to w życiu bywa, lekarze zanotowali sukces, operacja się udała, tylko pacjent nie przeżył. ;:108
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

kaLo pisze:Raz,dwa razy w roku trafiają sie podobne historie.
Czy aby na pewno? :D A nasza forumowiczka leszczyna? Mi jest jest bez różnicy komu doradzam- czy to osoba, która inwestuje duże pieniądze czy małe. Zazwyczaj ta pierwsza robi to bardziej przemyślanie. Polak wyraźnie napisał, że przed nasadzeniami oddał glebę do analizy, i zainwestował. Zawsze jest ryzyko, że jakiś procent krzaków wypadnie, z bardzo rożnych powodów.
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

patryk10015 pisze:Na początek sprawdziłbym odczyn pH gleby czy jest odpowiedni?
Dziękuję :)

-- 17 maja 2016, o 08:57 --
bioy pisze:
rozmalinka pisze:Mam 5 krzaków borówek. Co roku ładnie owocowały ale w tym roku tylko na jednym krzaku są kwiaty. Co może być przyczyną?
U mnie również po rekordowych zbiorach w ubiegłym roku, kwiatów wyjątkowo mało ;:131
A może za mało wilgoci było tej zimy?
Pozdrawiam. Ania
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Ja też nie dzielę ludzi na lepszych i gorszych tylko na tych co chcą współpracować i tych ,co nie chcą.Polak napisał 4 posty i w kazdym mógł podać wyniki analizy. Nawet mimo próśb nie podał jakie wyszło pH . Może było 8 a może 3 ? Jedno i drugie do bani z tą różnicą, że to pierwsze dyskwalifikuje działkę do założenia plantacji borówki bez całkowitej "przebudowy" terenu.
Doradzaj dalej, ale żeby to robić dobrze, musisz miec konkretne dane a nie opowieści z mchu i paproci. Nie wiadomo nic , więc jak tu doradzać, a wróżyć nie umiem, więc pasuję. Poza tym co to za ugór, ktory już drugi raz dostał chemię na pędraki?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

kaLo pisze:Poza tym co to za ugór, ktory już drugi raz dostał chemię na pędraki?
A Ty nie widziałeś nigdy pola po orce ze stadami gawronów, albo w trakcie orki z chodzącymi za maszynami bocianami? :lol:
Wg mnie żadna zdrowa roślina poprawnie posadzona jesienią (mam na myśli korzenie), nie zareaguje na nieodpowiednie pH wiosną następnego roku.
robert16zgas
100p
100p
Posty: 198
Od: 20 sty 2016, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kock

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Moja gleba wynosi 6.11pH czym ją zakwasić ? Uda sie uzyskać od 4-5pH ? Przy sadzeniu mieszałem ziemie z torfem, i przysypałem trocinami to może zmieniło sie troche pH
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

robert16zgas pisze:Moja gleba wynosi 6.11pH czym ją zakwasić ? Uda sie uzyskać od 4-5pH ? Przy sadzeniu mieszałem ziemie z torfem, i przysypałem trocinami to może zmieniło sie troche pH
Zakwasić możesz mieszając wierzchnią warstwę gleby z siarką pylistą bądź granulowaną tyle że ona powoli się rozkłada w glebie, a interwencyjnie dopóki siarka nie zacznie działać zakwaszać wodę ja to robię kwaskiem cytrynowym i stosując nawozy zakwaszające typu siarczan amonu tylko w odpowiednich proporcjach żeby roślinek nie uszkodzić. Oczywiście same nawozy zakwaszające nie obniżą ci do odpowiedniego stopnia jaki chciałbyś uzyskać :roll:
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

robert16zgas zależy jak mierzone 6,11 pH - w wodzie czy w KCl. Dla borówki odpowiednie pH mierzone w wodzie to 4,5-5,5 a w KCl 4-4,5. No i jakie było pH torfu. Bo może się okazać, że powinieneś tylko pilnować odczynu gleby -przede wszystkim woda do podlewania, tak jak Patryk pisze może wystarczyć deszczówka lub kranowa z kwaskiem cytrynowym.
tmf30
200p
200p
Posty: 436
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Zdjęcie tego "podejrzanego" grzyba


Obrazek

Obrazek
robert16zgas
100p
100p
Posty: 198
Od: 20 sty 2016, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kock

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

pH torfu coś koło 5, tak wskazało na znaczniku

-- 17 maja 2016, o 18:13 --

I zauwarzyłem sine liście z zimna ?
robert16zgas
100p
100p
Posty: 198
Od: 20 sty 2016, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kock

Re: Borówka amerykańska - 7 cz

Post »

Mierzone w wodzie :)
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”