Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 948
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Jakiś czas temu wstawiłem bardzo podobne zdjęcia i poinformowano mnie że mają za ciepło w dzień więc wietrzyć.
Bo będzie coraz cieplej
Emejcz
50p
50p
Posty: 77
Od: 22 cze 2019, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź/Wolbórz

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Ja w tamtym roku miałem wszystko pozwijane w tunelu i brunatna plamistość.
W tym roku zrobiłem większy i wyższy tunel. Na dzień otwieram duże drzwi też po obu stronach. Południową stronę foliaka zapryskałem farbą aby zacienić i mimo to mam pozwijane liście.
Zastanawia mnie czy ludzie mają te folie w cieniu czy co, że mają takie ładne te krzaki.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5134
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Najbardziej wiarygodnym testem będzie, czy pomidory nie mają za gorąco, to powinno usiąść na krześle w środku folii na choćby 20 minut i jeśli wytrzymamy, to pomidory także będą miały się dobrze. Zwijanie także może być od niedoboru miedzi, ale na ogół jak czytam, to większość robi profilaktyczny oprysk miedzianem i to jest wystarczająco.
piwkoT
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 31 maja 2020, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

gienia1230 pisze:Piwko , może to być furazyjne więdnięcie pomidora - pasuje więdnięcie, zwężenie łodygi przy ziemi i na przekroju korzenia widać zbrunatnienie. Spróbuj sam zdiagnozować, poklikasz sobie trochę i poszukasz. Sam wiesz najlepiej co się u Ciebie dzieje.
http://ipopom.inhort.pl/index.php?d=klucz
Możliwe, że trafiłaś ... kolejne 2 sztuki padają ;:145


Obrazek

Obrazek

Pomocy!!!
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7794
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Ależ nie ma żadnej pewności, że to jest ta choroba. Nie wszystkie objawy się zgadzają. Nie tylko u Ciebie tak się dzieje. Mam podobny przypadek u siebie w szklarni. Jeden rząd, ten przy ścianie więdnie sobie równo ..... Zaczęło się od Mama Leone, ma już spore owoce tak jak u ciebie, wczoraj już było przywiędnięte 4 krzaczki. Najpierw podejrzewałam rolnice, bo tam kiedyś buszowały. Chciałam wyrwać krzaka i sprawdzić ale moja siostra zaczęła "lamentować". Bo jej jest szkoda krzaka i to nie rolnice tylko jakieś choróbsko :roll: Nie przyuważyłam jednak zmian chorobowych u nasady łodygi. Deczko się wku.., tzn zdenerwowałam. Szybko przygotowałam 100ml magnicur energy na 8 -śmio litrową konewkę i podlałam ten rządek. Tym im nie zaszkodzę. To było wczoraj. Dziś tam pradopodobnie nie będę , chyba jutro dopiero. Jeżeli będzie jakakolwiek poprawa to poprawię następną konewką z magnicur energy (chyba dobrze pamiętam nazwę), by dotrzeć z preparatem do najdalszych korzonków. Jeśli nie będzie poprawy to krzaki będą wyrwane.
Pozdrawiam! Gienia.
Morisss
100p
100p
Posty: 121
Od: 1 kwie 2020, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pow. otwocki

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Wygląda to na zgorzel podstawy łodyg. Trzeba podlać wszystkie krzaki roztworem środka zawierającego mankozeb np. Dithane, penncozeb.
piwkoT
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 31 maja 2020, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

To też może być to. Na razie odsypie łodygi wysoko, może puszczą korzenie przybyszowe.
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2599
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

piwkoT

Jeśli możesz to napisz wszystko po kolei od początku.Mam na myśli historię Twoich pomidorów.
Czym nawoziłeś te sadzonki.I tak dalej.
Ostatnio na forum zauważyłam jakąś nową modę,tzn.nagminne ścielenie "dywanów".Jeśli folia,czy szklarnia ogromna to mogę zrozumieć,ale przy paru metrach kwadratowych to już przesada.Mają za gorąco i po prostu się duszą.Może każdy z nas założy na siebie worek foliowy aż pod szyję i posiedzi sobie w foliowcu (szklarni) przez co najmniej 10 minut.Wtedy przekona się sam na sobie.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1961
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Maryś, nic dodać, nic ująć ;:223
piwkoT
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 31 maja 2020, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Obstawiam zgorzel
Obrazek
Pomidory posadzone jak pisałem 27.04. Tunel 5 x 3 , 40 krzaków. Pod sadzonke pokrzywa i nawóz z lidla. Sadzone głeboko. Podlewane pierwszy raz po 10 dniach, potem po 5 teraz dwa razy w tygodniu. Podlane raz pokrzywą raz biohumusem raz drozdżami. Raz pryskałem miedzianem. Po ok 3 tygodniach pierwsze objawy choroby - zwinięte liście i jasnozielony krzak. Agrotkanine stosuje od 4 lat do tej pory rzadnych problemów. Tunel otwarty na przestrzał codziennie od rana do wieczora - chyba, że było pochmurnie i zimno. Opcja z ugotowaniem odpada, choruje 5-7 krzakow, reszta rośnie super . Tunel niestety 5 rok w tym samym miejscu - i chyba tu jest problem. Teraz poodgarniałem łodygi i zauważyłem podobne zwężenia na ok 12 - 15 krzakach. Na szczescie większość wypuszcza korzenie przybyszowe powyżej zmian wiec zostały wysoko podsypane. Zostało czekac...
Pocieszaja mnie troche takie obrazki

Obrazek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9538
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

:wit Wygląda jakby łodyga zdrewniała ?
maro0812
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 lut 2018, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Witam wszystkich forumowiczów , proszę o pomoc co się dzieje z moim pomidorami ? Co za choroba je bierze?
Rosną w foliaku w doniczkach świeża ziemia ,foliak pierwszy sezon.


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
piwkoT
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 31 maja 2020, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Morisss pisze:Wygląda to na zgorzel podstawy łodyg. Trzeba podlać wszystkie krzaki roztworem środka zawierającego mankozeb np. Dithane, penncozeb.
Tylko jak dawka do podlania, bo to jest oprysk...
Na szybko mogę kupić jedynie Ridomil Gold MZ Peptide.
anulab pisze:Wygląda jakby łodyga zdrewniała ?
Bo dogłębnej analizie wygląda to tak jakby rdzeń i zewnętrzna tkanka miękka zanikły, a to co pozostało to włókna biegnące wzdłuż łodygi utrzymujące pomidora w pionie. Coś takiego ...




Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”