Grusza - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Grusza - choroby i szkodniki liści

Post »

Balykan pisze:Hej, jakaś zaraza toczy moją dwuletnią gruszę ("Alfa"):

Obrazek

Opryskałem tym, co miałem, czyli miedzianem. Co to za choróbsko i jak z tym walczyć? Dodatkowo dodam, że w zeszłym roku zauważyłem, że końcówka przewodnika jest nienaturalnie gruba i liście z niej wyrastające są skarłowaciałe. W tym roku w marcu wyciąłem tą zgrubiałą część pędu.
Że się tak przypomnę - ktokolwiek widział, ktokolwiek wie... :wink:

Znawcą nie jestem, ale po wertowaniu netu najbardziej przypomina mi to podskórnika gruszowego. Jak z tym walczyć? A może to coś innego?
Awatar użytkownika
iCON
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 12 maja 2012, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Grusza - choroby i szkodniki liści

Post »

Liście wierzchołkowe zarówno mojej Konferencji jak i Leclerca zaczęły w pewnym momencie przybierać lekko czerwonawą barwę i delikatnie się skręcać do środka (zdjęcie kilka postów temu). W miarę rozwoju problemu doszedł nowy objaw: ich brzegi czernieją (zdjęcia poniżej). Nie mogę znaleźć w sieci ani książkach pasujących objawów:

Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7698
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza - choroby i szkodniki liści

Post »

Icon, nie wiem jak u Ciebie, bo u mnie na działce miałam taki przypadek parę lat temu z Bonkretą Wiliamsa (drzewko 2-letnie), nawet fotki na forum zamieszczałam. Niestety, nikt mi nie podpowiedział co to może być- takie zwijanie się i obsychanie liści po brzegach. Wykopałam, obejrzałam korzenie i okazało się, że ma ich baaaardzo mało. Przesadziłam w inne miejsce (wiosną), nawet ładnie ruszyła lecz nadal pokazywały się takie "nadpalone" listki. Nie wiem jakby się dalej rozwijała bo ją wykopali budując domek na działce. Być może, korzenie by się odbudowały ale to by trwało i trwało. Więc dobrze się stało że ją wykopali.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 506
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Grusza - choroby i szkodniki liści

Post »

:wit
Moje dwie młode grusze też tak mają, ale ja widzę tu inną zależność - mogę się mylić, niemniej takie są moje obserwacje - zarówno w zeszłym roku, jak i jakiś tydzień temu bardzo u mnie wiało (w porywach prawie 20 m/s, mąż na stację meteo, to mogę śledzić) i do tego było bardzo ostre słońce. Młode listki dosłownie byłu suszone, nie tylko na gruszach, na innych drzewkach też, te starsze mają właśnie taki "opalone" brzegi a mładziutkie są wysuszone, kruszą się w dłoniach. Takie same objawy mam na różach i innych co delikatniejszych roślinach. O ważywniaku to nie wspomnę. Może to jakiś trop...
Jak wreszcie przestaie lać, zrobię fotę mojej gruszce, wszystko niby ok, a na jednej gałązce liście nie rozwijają się z pąków...może coś poradzicie ;:108
pozdrawiam
Iwona
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4275
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Grusza - choroby i szkodniki liści

Post »

Zwijanie liści w trąbkę powoduje pryszczarek gruszowiec, ale nie mam doświadczenia w zwalczaniu go, podobnie jak i podskórnika.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Awatar użytkownika
iCON
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 12 maja 2012, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Grusza - choroby i szkodniki liści

Post »

maryann faktycznie pryszczarki powodują zwijanie się liści wierzchołkowych ale nie pasują mi te zasychające brzegi. Pryszczarka bardzo łatwo zidentyfikować, wystarczy rozwinąć takiego liścia i zobaczyć pod lupą czy nie ma na nich białych pełzających larw. De facto widać je nawet gołym okiem bo mają około 2 mm długości. Akurat pryszczarka zidentyfikowałem na moich ligolach i antonówkach (zwijają mi się liście wierzchołkowe ale bez zasychania brzegów) i już zamówiłem odpowiednie zoocydy.

A co do zwalczania, to pryszczarka zwalcza np. Mospilan 20 SP albo MOVENTO 100 SC. Co do podskórników to ORTUS 05 SC ale to jeszcze w fazie żerowania na liściach. Ja na kilku listkach mam już charakterystyczne dziurki, przez które szpeciele wyszły, więc na oprysk już za późno, trzeba je wziąć "na klatę" :)
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4275
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Grusza - choroby i szkodniki liści

Post »

No właśnie... -jak siedzi na liściu to mu nawet mogę soli na ogon nasypać! Chodzi, żeby gościa zaskoczyć czymś, kiedy się pod skórę schował!
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7698
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re:

Post »

gienia1230 pisze:Obrazek
udało mi się dołączyć zdjęcie, czy to jakaś choroba, czy zwyczajnie grusza się nie przyjęła i powoli usycha
Tak to właśnie wyglądało. Zawsze myślałam , że podwijanie się liści świadczy o żerowaniu jakiegoś szkodnika a zwijanie się w "łódkę" o problemach pokarmowych rośliny. Być może jestem w błędzie.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4275
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Grusza - choroby i szkodniki liści

Post »

Nie zawsze, nie wszystko... Tu ewidentnie stres poprzesadzeniowy.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Awatar użytkownika
iCON
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 12 maja 2012, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Grusza - choroby i szkodniki liści

Post »

Objawy trochę inne niż u mnie. Zerwę dzisiaj takiego liścia i przelustruję go pod mocną lupą, może coś znajdę.
ania156
200p
200p
Posty: 223
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Choroby grusza

Post »

Podłączę się do tematu napisze ktoś co jej dolega ? :cry:

Obrazek
Mąż Ani
DarekRz

Re: Chora grusza

Post »

Grad.
wojtekjot
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 5 mar 2013, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Chora grusza

Post »

Witam.
moją gruszę też coś dopadło ,na wierzchu jasne plamki, od spodu guzki pod plamkami, kto jest sprawcą, pomóżcie.
Obrazek



Obrazek
Obrazek

podejrzewam że to szpeciel z podskórnikiem w tym przypadku.
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”