Lilie - uprawa Cz.1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lilie - uprawa

Post »

Witajcie!

Jestem nowy, właśnie zakupiłem cebulki kilku odmian i grup lilii i będę sadził. Co prawda moje zakupy ograniczyły się przeważnie do jednej cebuli z danej odmiany, ale chciałem sprawdzić z czym dam sobie radę, co będzie mi się podobać- czy większy kwiat, czy zapach, czy co jeszcze innego. I teraz moje pytanie odnośnie sadzenia- czy robić to teraz- do donic, czy czekać na ewentualne ocieplenie- na co się średnio zanosi, bo u mnie właśnie pada śnieg ^^ Mam kilka odmian typowo donicowych- 'pixies', nie wiem czy nie lepiej będzie jednak poczekać i wsadzić bezpośrednio do gruntu? i czy nadaje się sadzenia kompost? W ogóle to macie piękne kwiaty i albo rzeczywiście uprawa lilii nie jest trudna, albo jesteście dobrymi ogrodnikami :)
beatab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1526
Od: 13 kwie 2009, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Lilie - uprawa

Post »

Lilie lubią słońce co nie znaczy że nie rosną ładnie a nawet dłużej kwitną od północnej strony między funkiami i hortensjami-które nie co roku kwitną. Mam takie zwykłe azjatyckie żłóte i czerwone rosną jak głupie i właśnie między innymi roślinami cebule są większe niż w miejscach gdzie nie mają sąsiectwa. A w donicach to wręcz proszą się o funkie- tylko trzeba je co roku rozsadzać, najlepsze to takie małe kupione lub robione z nich sadzonki. Funkie i lilie miałam w donicy przed domem- strona południowa tylko w największe upały chowałam za igakiem- tak że nie ma reguł tylko kwestia gustu co komu się podoba :D
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3726
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Lilie - uprawa

Post »

Witajcie! Czy tu na Forum jest jakiś wątek o Orienpetach? Mam kilka cebulek, proszę o info jaką ziemię lubią - czy też kwaśną?
babi52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1654
Od: 10 lis 2008, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Lilie - uprawa

Post »

Lorrie zerknij na początek tego wątku.
kaśka
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3726
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Lilie - uprawa

Post »

Dla lilii azjatyckich i ich mieszańców - ziemia lekko kwaśna( pH 5,5- 6,5) czyli przeciętna ziemia jaka mamy w ogrodach.Ja robię mieszankę 3 części ziemi z dołka ,1 część ziemi pod rododendrony)
Dla trąbkowych gliniasto piaszczysta wapienna(pH 6,5-7,5) - 2 części ziemi z dołka, 1 cześć to piasek z rozdrobnioną gliną + dodatek wapna ogrodowego lub zmielonej kredy.
Dla Martagon wapienna(pH 6-7)
Dla orientalnych i ich mieszańców kwaśna ( pH 4,4- 5,0) - 1 część ziemi z dołka , 2 cześci ziemi pod rododendrony.
Do każdej z tych mieszanek dodaję kompost i trochę przekompostowanej kory.



Do których należą Orienpety? Jak nazwa wskazuje? To są podobno mieszańce z trąbkowymi - konkretnej informacji na temat pH gleby dla Orienpetów nie znalazłam, mimo że po raz drugi wczytałam się w te informacje ...
babi52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1654
Od: 10 lis 2008, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Lilie - uprawa

Post »

Orienpety ( O.T) to mieszańce lilii orientalnych z trąbkowymi(w uproszczeniu). Są łatwiejsze w uprawie od orientalnych. Stosujemy podłoże jak dla orientalnych.
Wszystkie mieszańce lilii orientalnych mają O na początku np. O.A ( mieszaniec orientalnej z azjatycką, bo i takie są )sadzimy w podłoże jak dla orientalnych.
Kaśka
Awatar użytkownika
riane
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 921
Od: 24 lut 2008, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: otulina Kampinosu (mazowieckie)

Re: Lilie - uprawa

Post »

Dobrze, że wyszedł ten temat, bo niedługo będę sadzić i posadziłabym OT w zwykłą lekko kwaśną.
A jaka dla LA? wapienna?
Agata
babi52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1654
Od: 10 lis 2008, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Lilie - uprawa

Post »

Lilia azjatycka (A) - przeciętna ziemia ogrodowa ,lekko kwaśna. Stanowisko słoneczne.
Mieszańce azjatyckie ( skrzyżowane azjatyckie z longiflorum) (L.A) - przeciętna ziemia ogrodowa, lekko kwaśna.Stanowisko słoneczne.
Mieszańce martagon - ziemia gliniasto- piaszczysta z zawartością wapna. Stanowisko lekko zacienione.
L. candidum i jej mieszańce - ziemia gliniasta , wapienna.
Mieszańce trąbkowe (T) - ziemia dość zwięzła. Stanowisko lekko ocienione.
Mieszańce orientalne (O .R) - ziemia próchnicza,b kwaśna. Stanowisko osłonięte, najlepiej w półcieniu.
Orienpety ( skrzyżowanie orientalnych z trąbkowymi) O.T - ziemia kwaśna. Stanowisko lekki półcień.
Są jeszcze O.A (orientalne z azjatyckimi)- nie wiem jak je się uprawia. Podejrzewam że gleba kwaśną .
O.L ( orientalne z longiflorum) - j.w.
A.T azjatyckie z trąbkowymi - nie wiem. Będę eksperymentować.
Prośba :D do Mirzana może Ty masz wiedzę na temat tych trzech ostatnich. Podziel się :D
Kaśka
mirzan
---
Posty: 4277
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie - uprawa

Post »

riane pisze:Dobrze, że wyszedł ten temat, bo niedługo będę sadzić i posadziłabym OT w zwykłą lekko kwaśną.
A jaka dla LA? wapienna?
I też by rosły,nawet nie zauważyły by różnicy.
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3726
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Lilie - uprawa

Post »

Dziękuję. Ta informacja była dla mnie bardzo ważna :wit
mirzan
---
Posty: 4277
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie - uprawa

Post »

Rośliny są bardzo tolerancyjne na odczyn gleby.Trzeba wiedzieć,że między pH 5 i 6,
różnica jest nie o jeden stopień kwasowości,ale dziesieciokrotna.Między 5 a 7,czli
dwa stopnie,czy jak to nazwać,różnica jest stukrotna.Jeżeli jakaś roślina toleruje
pH od 5 do 7, to na pewno nie zauważy tej garści dolomitu czy torfu.
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lilie - uprawa

Post »

lepiej teraz sadzić lilie do donic, czy poczekać na lepszą pogodę i wtedy wsadzić do gruntu, czy lepiej jeśli je teraz zasadzę do gruntu?
Awatar użytkownika
Plumbum
50p
50p
Posty: 58
Od: 7 kwie 2008, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sheffield

Re: Lilie - uprawa

Post »

Ja posadziłem już w zeszłym tygodniu do gruntu - ziemia rozmarzła dość dawno, tulipany, narcyze i krokusy powychodziły z ziemi, więc uznałem, że można już zacząć :)
Pozdrawiam Marcin
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”