Sosna - choroby, szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Rafa_l
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 maja 2024, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sosna - choroby, szkodniki

Post »

Dzień po było robione.
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1588
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Sosna - choroby, szkodniki

Post »

Dzień dobry,
W kwietniu zakupiłam 50-60cm sosnę pospolitą Fastigiata. Sadzonka pięknie się przyjęła i nowe przyrosty urosły juz na 15cm. Od momentu posadzenia miała wbity w bryłę korzeniową "patyk" podlewania kropelkowego. Codziennie 15min "kapie" :)
I nagle stare igły zaczęły usychać. Niektóre częściowo pożółkły inne zrobiły się blade, a przy dotknięciu obsypują się. 2 stare gałązki uschły i młode przyrosty zaczynają powoli marnieć.

Nie ma śladów żerowania żadnych szkodników...

Co może być przyczyną?
Jutro dodam lepsze zdjęcia.
Jutro dopiero dołączę zdjęcie
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1911
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Sosna - choroby, szkodniki

Post »

Witaj, czy sprawdzałaś ile wody wykapuje w 15min?
Ogolnie to rośliny z głębokim systemem korzeniowym wolą podlewanie porządne a niekoniecznie codzienne. Czyli wiadro wody raz na kilka dni w zależności jak jest sucho i jak dawno sadzone. Chodzi o to by napoić roślinę i system korzeniowy się rozwijał w głąb a nie gleba była zwilżona tylko po wierzchu.
Twoja sosenka ma też dużą konkurencję chwastów do - być może - niezbyt dużej ilości wody.
Proponuję teraz podlać ją dwoma wiadrami wody i zobaczyć ile czasu potrzeba by wiadro wody nakapało by mieć jakieś rozeznanie.
„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.” Albert Einstein
Pozdrawiam, Joasia
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4297
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Sosna - choroby, szkodniki

Post »

Sprawdził bym, czy nie ma 'śladów szkodnika' pod ziemią- jakieś nornice. Udeptać ziemię wokół.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2323
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Sosna - choroby, szkodniki

Post »

A ja myślę, że z tej sosenki już nic nie będzie. Sosny ciężko i długo się przyjmują. Przyrosty mogły pójść do góry "siłą rozpędu" drzewka z poprzednich warunków, w których rosła. Ta prawdopodobnie się nie przyjęła. Wywal i Wsadź nową. Co do podlewania, Zrób tak, jak piszą poprzednicy ;:333
Pozdrawiam Lucyna
asaledr
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 5 sty 2023, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Ratunku sosna umiera

Post »

Witam,

Coś mi się dzieje z sosną. To zwykła sosna która rośnie u mnie już może z 4 lata i zawsze się świetnie miała. Natomiast teraz załączam zdjęcie, jakby umierała. Ktoś powie że sucho ma ale u nas jakoś tak bardzo sucho nie jest, każde drzewko jakie mam sobie radzi. Ona większe susze już przeżyła. Nie była przesadzana wszystko ma dobrze. Ziemia to glina ale taka glina piaszczysta trochę. U sąsiada rosną sosny i to 20 metrowe od lat i nic z nimi nie robi. Ta co roku rosła jak głupia, nawet w tym spore przyrosty, ale tak ostatnio z 2 tygodnie źle wygląda. Jak moge jej pomóc? Co jej jest?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2323
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Sosna - choroby, szkodniki

Post »

No raczej jej już nic nie pomoże. R.I.P.
Co najwyżej sekcja zwłok pokarze co się stało. Obejrzyj korzenie, Przetnij pień, zdjęcia Wstaw na forum.
Pozdrawiam Lucyna
asaledr
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 5 sty 2023, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sosna - choroby, szkodniki

Post »

Opryskałem Scorpionem, może to coś da, ostatnia szansa, zobaczymy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”