Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz.1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Julaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 16 maja 2015, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy

Re: Actinidia kiwi - zawiązywanie owoców

Post »

mam właśnie obawy, że przez te majowe i październikowe przymrozki nie będzie mi dane doczekać się owoców. Myślałam właśnie o ISSAI. Czas pomyśleć nad miejscem i pregolką - ryzyk fizyk
Pozdrawiam
Jula
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 446
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Actinidia kiwi - zawiązywanie owoców

Post »

Moja ostrolistna samopylna na razie jest mała i trzymam ją w doniczce w tunelu.
Mam tę moc - Sylwek
tomkolol
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 18 wrz 2014, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Actinidia kiwi - zawiązywanie owoców

Post »

Witam forumowiczów kiwowiczów !
Jako że zamiast najpierw zapytać a potem posadzić zrobiłem odwrotnie to teraz pokaże zdjęcie moich 3 sztuk Kiwi Issai, któe są posadzone w odległości 70 cm od siebie, zrobiłem im podporę na wys. 120 cm, oraz dwóch bocznych belkach 80 cm które dają kształt litery "T" oraz puściłem co 10 cm zwykłemgo sznura białego (do presy) Przy sadzonce posadziłem 120 cm kijki żeby roślinka mogła iść ku górze...
Moje pytanie jest takie czy dobrze to zrobiłem, czy cała ta konstrukcja nie jest zaniska... Dodam iż wsadzone zostały w tamtym roku :) a konstrukcja jest z wczoraj ;)
Proszę o jakieś fachowe rady ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4297
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Actinidia kiwi - zawiązywanie owoców

Post »

Jedna roślina zajmie na szpalerze spokojnie z 15m2(3x4m). Zostaw tu jedną, a pozostałe przesadź nie bliżej niż 2-3m od siebie.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
vikii
200p
200p
Posty: 216
Od: 15 wrz 2013, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Actinidia kiwi - zawiązywanie owoców

Post »

Witam,
Mam dwa krzaczki kupione jako chłopiec i dziewczynka. Jedna roślina super rośnie i już drugi rok kwitnie.... a jej mąż albo żona znowu nie ma zamiaru zakwitnąć ;:185
Może ktoś wie jaka płeć mi kwitnie a jakby ktoś jeszcze wiedział jaka to odmiana byłabym dozgonnie wdzięczna.
Obrazek
Obrazek
Wiem tylko że są z firmy "clematisy". Chciałam na ich forum o to spytać ale niestety nie mogę się tam zalogować(jakiś błąd wyskakuje).
Pozdrawiam, Aneta:)
betiglo
100p
100p
Posty: 140
Od: 5 mar 2013, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Actinidia kiwi - zawiązywanie owoców

Post »

Kwiaty męskie posiadaja liczne pręciki z pylnikami a kwiaty męskie maja w srodku słupek [zielony],z którego tez wychodza liczne preciki.
Moim zdaniem to pan -kwitnie wcześniej i dłuzej niz pani i ma wiecej kwiatów zebranych blisko siebie nawet do 10szt] kwiaty zeńskie sa rzadziej rozmieszczone na krzewie [1-3szt]
Może sie jeszcze ktoś wypowie .
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Actinidia kiwi - zawiązywanie owoców

Post »

vikii
200p
200p
Posty: 216
Od: 15 wrz 2013, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Actinidia kiwi - zawiązywanie owoców

Post »

dzięki za podpowiedź..... ale niestety nadal nic nie wiem.
Przeczytałam chyba wszystko o kiwi na forum ale nigdzie nie ma zdjęć kwiatów podobnych do moich. One mają pręciki ale pyłku na nich nie widzę a po środku jest jakby słupek (taki mały "cycuszek" a dookoła niego te czarne pręciki, ten "słupek" jest malusi i
"goły"-niczym nie zakończony).
Kwiatki są zebrane w kiście po 6-7 szt i na każdej kwitnącej gałązce jest takich kiści 2-3szt.
Dzisiaj zauważyłam że kwiatki powoli przekwitają i zaczynają opadać .... a druga roślinka nawet nie zamierza kwitnąć :cry:
Czyli znowu obędę się smakiem... ale najgorsze to że nadal nie wiem co mam i co ewentualnie dokupić żeby w końcu doczekać się owoców :cry:
Pozdrawiam, Aneta:)
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Actinidia kiwi - zawiązywanie owoców

Post »

Czyli masz męskie kwiaty.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
Geniodekt
500p
500p
Posty: 519
Od: 27 kwie 2014, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda, pomorskie

Re: Kiwi

Post »

Moja samopylna Boskoop rośnie od kwietnia w gruncie. Najpierw małe listki ściął przymrozek- myślałem, że nic z niej nie będzie, ale myliłem się. Listki zbrązowiały, uschły, a na ich miejsce urosły nowe. Atutem mojej działki jest długi sezon wegetacyjny, dłuższy niż nad morzem, choć na pewno mrozy zdarzają się większe. W planach okrycie trójwarstwowe: liście, słoma, agrowłóknina.
tomkolol
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 18 wrz 2014, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Actinidia kiwi - zawiązywanie owoców

Post »

Powiem szczerze nie będę już wykopywał moich kiwi gdyż boje się że je uszkodzę (mają już 1,5 roku) czy dużym nietaktem będzie jak je zostawię jak na ww zdjęciu ?? Dodam że w prawą stronę mogę następna podporę dorobić, zresztą metr dalej jest płot z siatki więc kiwi z prawej strony tam bym puścił, w raie czego mur mogę też wykorzystać... Chyba że faktycznie kilka osób jednogłośnie powie że kiwi będą źle się czuć w bliskiej odległości to przemyślę temat... :)
beata_m
500p
500p
Posty: 805
Od: 17 kwie 2015, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Kiwi

Post »

Byłam dziś na wystawie "Zieleń to życie" i widziałam nową odmianę aktinidi ostrolistnej "Mirzan". O ile się nie mylę jest ona autorstwa kolegi Mirzana. Kurczę, ale to musi być frajda mieć roślinę nazwaną swoim imieniem, a właściwie nickiem :D . Mirzan serdecznie gratuluję. Odmiana jest dostępna w sprzedaży. Muszę ją kupić. Koniecznie.
Pozdrawiam
Bea
Pozdrawiam
Bea
Suszek
100p
100p
Posty: 117
Od: 19 paź 2013, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żyrardów

Kiwi-Zapylanie

Post »

Mam Kiwi samopylne Dr. Szymanowski. Chciałem do niego dokupić jeszcze jakieś inne. Z jakim kiwi będzie mu po drodze - tzn. jakie kiwi zapyli?
Zauważyłem, że w szkółkach sprzedają odmiany samopylne, żeński i męskie. Czy to znacza, że niesamopylne kiwi musi być kupowane tylko w zestawie: Odmiana X - pan i Odmiana X - pani? Czy może dodatkowo jest- tak jak u drzewek owocowych - określony zestaw odmian, które tę odmianę X- panią zapylą?

ps. domyślam się że tak jak u ludzi OdmianęX -pana nie zapyli nic, mimo najszczerszych chęci:)
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”