Winobluszcz (Parthenocissus) dyskusje różne

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4871
Od: 6 wrz 2007, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Ja mam trójklapowy. Prawdą jest że pierwszy, drugi rok po posadzeniu były małe przyrosty. W trzecim jak ruszył to już było na co popatrzeć. Problemów nie mam z nim żadnych. Tu jest posadzona jedna sadzonka. Raz był już przycinany. Polecam. Dobrze czepia się ściany. Nie trzeba podpór...a i wedle gustu można przeżadzić bądż puścić aby zarosło tyle ile się chce. To zdjęcie tegoroczne...jeszcze dużo urośnie.

Obrazek
Barbara99
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 25 paź 2008, o 14:02

Kolor winobluszczy

Post »

Witam
Mam pytanie o przebarwianie sie winobluszczy. Ktora odmiana przebarwia sie na najbardziej intensywna czerwien. Trojklapowy czy piecio?
Drugi rok mam piecioklapowy w donniczce po stronie zachodniej, i jeszcze listki sa zielone.
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2073
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

To chyba zależy od usytuowania- najładniej wg mnie wybarwia się na ścianie południowej, gdzie jest najwięcej słońca.Tak wyglądał mój w zeszłym roku, własnie na południowej ścianie:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... inobluszcz
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Oczywiście słoneczne stanowisko ma znaczenie, ale wiele zależy od rodzaju gleby.Na glebach gliniastych, gdzie wilgoci i składników pokarmowych więcej rośliny nawet słynące z przebarwiania się nie chcą tego robić, a jeśli już to niewiele.Wegetują dłużej, słabo się przebarwiają i nigdy tak ładnie jak na glebach lekkich, przepuszczalnych, gdzie bywa deficyt wody. Z reguły przymrozek powoduje opadanie częściowo jeszcze zielonych liści tych roślin.Ja mam winobluszcz pięciolistkowy na południowym stanowisku i gliniasto- ilastym głębiej podłożu.Niestety nigdy ładnie się nie przebarwia, zwyczajnie żółknie, lekko tylko rumienieje i liście opadają.Posadzona w zeszłym roku trzmielina oskrzydlona na razie zielona jak w czerwcu, nie wiem czy zechce się u mnie przebarwić?

Tę zależność najprościej zaobserwować w szkółkach u roślin w pojemnikach.Nie mają tam dość wody i składników pokarmowych, szybciej i ładniej niż te same rośliny w naturalnym środowisku się przebarwiają.Znam takich, którzy kupili ambrowca- słynnego z ładnego przebarwiania się, bo tak pięknie wyglądał w szkółce, a pan sprzedający jeszcze zachwalał.Po kilku latach byli zdziwieni, ze posadzony w gruncie w słonecznym cały dzień miejscu nigdy już tak nie wyglądał.Chcieli reklamacje składać :)
Fallenangelv
---
Posty: 1818
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Chciałem się spytać jak wy traktujecie odpady bluszczowe ???
Na razie tnę i wsadzam do ziemi nowe sadzonki ale przyjdzie kiedyś taki dzień że nie będą mi potrzebne. Czy można spokojnie wyrzucać je na kopiec(bo kompostownik to za dużo powiedziane :D ) bez obaw że zacznie rosnąć???
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Post »

Hm... no ja jeszcze nie mam takiego problemu, by musieć wyrzucać przycinany bluszcz. Sadzonek nigdy za wiele.
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Fallenangelv
---
Posty: 1818
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Winobluszcz

Post »

Dopiszę tu żeby nie tworzyć nowego tematu.
Czy ktoś z forumków ma(najlepiej kilkuletni) WINOBLUSZCZ PIĘCIOLISTKOWY "Star Shower" :D .
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Winobluszcz

Post »

Vega_Q napisał:
A napiszcie jak sie tnie winobluszcz na jesień. Gdzieś slyszalem, że należy obciąć wszystkie nie drewniałe pędy. Czy to prawda?

Ja nie tnę jesienią nic.Obcinam wiosną mocniej i w lecie gdy gdzieś przeszkadza.
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5152
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: Winobluszcz

Post »

Fallenangelv pisze:Czy ktoś z forumków ma(najlepiej kilkuletni) WINOBLUSZCZ PIĘCIOLISTKOWY "Star Shower" :D .
Mam takie coś:
Obrazek
A co? :wink:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Fallenangelv
---
Posty: 1818
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Winobluszcz

Post »

Jak nie jest tajemnicą to gdzie i za ile? :D Bo chyba jest mniej popularny.(pewnie na pewno)
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5152
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: Winobluszcz

Post »

W Wieluniu za 4,- PLN :wink:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
sława66
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 18 gru 2008, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie,pow.pilski

Re: Winobluszcz

Post »

Też mam pytanie w sprawie winobluszczu pięcioklapowego - jak i kiedy ciąć? Chciałabym, aby gęsto zarósł taras.Czy przycinać nowe, długie przyrosty? Myślę,że wiosną, czy tak? Pozdrawiam Was, Drodzy Przyjaciele Działkowicze,z Forum dowiaduję się tylu ważnych porad i wskazań.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Winobluszcz

Post »

Nie trzeba przycinać długich przyrostów, na całej długości będą wypuszczać nowe pędy i same się zagęszczać.Można je oplątywać o podpory.Potrzeba jednak czasu dwa, trzy lata :wink: , niczego nie da się przyspieszyć przycinaniem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”