Piwonia - choroby,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4287
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Piwonia

Post »

man211 pisze:Czy mogę liczyc na Ciebie Maryann. Zrobię fotkę
Nie jestem aż takim znawcą piwonii. Na razie jednak nie czekaj z zastosowaniem ktoregoś z tych środków- oba mają dość szerokie spektrum działania i krążą w roślinie, więc zabezpieczą ja przed większością grzybów.
A ścinać nie powinno się traw, np. miskanta, ponieważ mają łodygi puste w środku. Wlewa się do nich woda deszczowa najgłębiej jak da i często szkodzi kłączom. Piwonia nie ma tej słabości i zawsze je ścinamy przed zimą.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Awatar użytkownika
man211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1656
Od: 16 paź 2007, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Czyżowice (Górny Śląsk) k.Wodzisławia Śląskiego

Post »

Dziękuję Maryjan. Tak też uczynię
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4287
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Rozpatrzyłem się w chorobach piwonii i najprawdopodobniej można postawić diagnozę, że to szara pleśń. Program Ochromy zaleca oprócz Topsinu Amistar i Bravo; można też Bioczos, Biochikol, Rovral...
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
nigella
1000p
1000p
Posty: 1016
Od: 1 kwie 2009, o 23:36
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Proszę o pomoc- moja piwonia krzewiasta, posadzona ok. dwóch tygodni temu kiepsko wygląda.
Kiedy ją kupiłam ( poł. marca) była pełna wigoru i krzepka. Przetrzymałam ją w domu podczas kiepskiej pogody, póżniej wysadziłam, ale coś jest nie tak: Listki ma opuszczone w dół, maleńkie przyrosty wiotkie. Podlewam ją oszczędnie, podczas sadzenia otrzymała sporo wilgoci... To moja szósta piwonia- nie wiem co robić
Pozdrawiam, nigella
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4287
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Ja bym nie miał sumienia na taką patrzeć i urwał jej kilka najstarszych liści; prędzej odzyska turgor i wigor.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Awatar użytkownika
Bożi
500p
500p
Posty: 585
Od: 7 mar 2009, o 18:03
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Mam kilka krzaczków peoni od ponad 10 lat i w tym czasie kwitły tylko 2 razy. W tym roku również będzie tylko jeden kwiat. Wiem że peonie trzeba płytko sadzić i tak są wsadzone. Mam stronę południową. Co może być przyczyną że nie kwitną?
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3008
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Bożi a nawozisz je? ]
Czy latem w czasie suszy podlewasz je?
Na jakiej glebie rosną?
Awatar użytkownika
Bożi
500p
500p
Posty: 585
Od: 7 mar 2009, o 18:03
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Peonie tak jak i inne kwiaty nawożę na wiosnę, podlewam. Dałam nawet suszony obornik do ziemi.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3008
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Wiesz co Bożi, przesadź je między 20. sierpnia a 20. września. Przy tej okazji oczyść karpy ze starych, odumarłych fragmentów. Posadź je w nowym miejscu, daj im dobrze jeść kompost i postrasz, że jak w ciągu dwóch lat nie zakwitną to trafią na kompost.
Awatar użytkownika
Bożi
500p
500p
Posty: 585
Od: 7 mar 2009, o 18:03
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Chyba tak zrobię :wink:
Awatar użytkownika
peonia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 26 mar 2006, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pólnocny wschód
Kontakt:

Post »

SATI pisze:Dziękuję za porady zastosuję się do nich mam nadzieje że uratję moją peonie :)
Jest jeszcze-choroba -Gncie łodyg piwonii -, po obrazie jaki podajesz , wywołany pewnym grzybem Phytophtoria peoniae, metodt zwaczania podobne jak podał Pogotowie Ogrodnicze-pan Janusz.
JA teraz jeszcze wykapałabym je w wwodzie z Miedzianem lub innym grzbobójczym preparatem do temp 49*. Tak ratowałam swą botaniczną i pomogło.
Zaczęło się od rabaty-Beata Paulina
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić."
Mark Twain
Awatar użytkownika
kamkamk
200p
200p
Posty: 233
Od: 7 maja 2009, o 14:18
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

moja piwonia od lat nie kwitła, albo miała jednego kwiatka, przesadziłam ją na wiosnę, choć widzę że się nie powinno, posadziłam parę metrów dalej. Płytko posadziłam no i ją rozdarłam na kilka kawałków i teraz ma pęki.
bodzio12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 gru 2009, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj śląskie

Re: Piwonia

Post »

Witam. Mam pytanie w temacie jw.: dlaczego jedna :!: z wielu moich pięknych piwonii przez szereg lat nie kwitnie. Białe i różowe kwitną bardzo obficie a bordowa jakby się obraziła :(, ani jednego kwiatu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”