Galeria balkony i trasy.

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Galeria balkony i trasy.

Post »

To prawda,że smagliczki pięknie wyglądają na balkonie.Obficie kwitną ,pachną i nie sprawiają nam kłopotu.
Też kiedyś miałam i planowałam,że na przyszły rok powtórzę kompozycję z udziałem tych kwiatków.
Niestety sąsiadka piętro niżej poprosiła,aby tego nie robić ponieważ kilka razy dziennie musiała sprzątać opadające płatki,bo cały balkon miała nimi usłany. Usunęłam je przed końcem sezonu i posadziłam co innego,bo miała rację.
welkam
1000p
1000p
Posty: 1491
Od: 24 maja 2009, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Galeria balkony i trasy.

Post »

A też sobie ludzie sprawiają problemy... Płatki smagliczki jej przeszkadzały... a śnieg tez jej przeszkadza?
Pozdrawiam i zapraszam
Historia pewnej donicy
Moje storczyki
Awatar użytkownika
Niunia1981
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10748
Od: 18 sie 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubicz k/Torunia

Re: Galeria balkony i trasy.

Post »

Welkam no niestety sąsiadów się nie wybiera ;:14
Pozdrawiam, Monika :)
Zielony świat Moniki cz. 9
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3665
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Galeria balkony i trasy.

Post »

Niunia, pewnie ze możesz wysiać jeszcze heliotrop. :uszy Wysiewa się go od stycznia do marca.
Moje heliotropy już wykiełkowały.
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Galeria balkony i trasy.

Post »

rapunzel pisze:Niunia, to nie jest kwestia nawożenia z cała pewnością, z tego, co kiedyś gdzieś tam czytałam, to ogrodnicy traktują swoje bulwy czymś ekstra, nie wiem, czy to nie retardanty, ale zawsze można próbować sił z własnymi bulwami, skoro i tak się je ma. Mam nadzieję, że je przechowałaś w chłodzie. :uszy Jednak pokrój na pewno nie będzie taki efektowny, jak w przypadku kupnych.
W ubiegłym roku kupowałam sporo begonii. Ale one nie są z bulw, tylko ogrodnicy kupują maleńkie sadzoneczki pakowane po 200 szt. I stopniowo przesadzają te maleństwa do doniczek a gdy podrosną to na rynek. Ogrodnik mówił, ze nie byłoby opłacalne produkowanie z bulw.
iga23
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12832
Od: 1 paź 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tam, gdzie mieszkają dinozaury.
Kontakt:

Re: Galeria balkony i trasy.

Post »

Bożenko, do celów produkcyjnych kupuje się faktycznie sadzonki z in vitro, ale amatorzy kupują bulwy i maja piękne wielkie swoje begonie.
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Galeria balkony i trasy.

Post »

Igo, prawie wszystkie moje zeszłoroczne begonie wykształciły bulwy. Niektóre już powoli kiełkują. Wsadziłam do doniczek i spokojnie czekam.
Awatar użytkownika
Niunia1981
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10748
Od: 18 sie 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubicz k/Torunia

Re: Galeria balkony i trasy.

Post »

Bożenko a miałaś takie zwykłe sadzonki - tzn nie z bulwy tylko z in vitro? Bo ja posadziłam listki begonii i wszystkie się przyjęły, ładnie ukorzeniły i puściły listki tylko nie wiem czy była to gra warta świeczki - nie wiem czy zakwitną i czy wykształcą bulwy, a cackałam się z nimi przez całą jesień i zimę.
Pozdrawiam, Monika :)
Zielony świat Moniki cz. 9
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Galeria balkony i trasy.

Post »

Niunia w ubiegłym roku kupowałam na ryneczku, początkowo przekonana, że są z bulwy. Dopiero przy ostatnich zakupach wdałam się w pogawędkę ze sprzedającym ogrodnikiem. Zapewnił mnie, że begonie powinny wykształcić bulwy. On nie wiedział gdzie są produkowane sadzoneczki.

Jesienią przed przymrozkami przeniosłam pięknie kwitnące begonie na klatkę schodową. Po jakimś czasie liście zaschły i pędy same odpadały. Poczekałam jeszcze aż ziemia wyschnie i dopiero takie wyjmowałam z doniczek, lekko odrywając część uschniętych korzonków. Potem wkładałam bulwy do jednej doniczki, przesypując je tą zasuszoną ziemią. Nakryłam kilka razy złożoną czarną bibułą i na doniczce postawiłam tacę. Miały sucho i ciemno. Tydzień temu ostrożnie wyjęłam, największa puściła delikatne pędy. Dzisiaj begonie siedzą w ziemi, ale wcale ich nie poganiam, żeby nie wybuiły się. W ubiegłym roku, były bardzo krępe i wcale się nie łamały.

Tylko jedna begonia z mnóstwem pełnych kwiatów złamała mi się na balkonie. Później wyrósł inny pęd, ale bałam się, że nie zdążyła wykształcić bulwki, więc jej nie zasuszałam. Rośnie sobie na parapecie, nawet trochę kwitła, choć większość kwiatków obrywam.

Sadzonki zrobione jesienią z pędów mi nie przezimowały. Może za mało o nie dbałam. :roll: Niunia, myślę, że jeśli masz sadzonki to teraz w słoneczne dni je trochę hartuj na słoneczku. Wydaje mi się, że moje pelargonie bardzo od tego "zmężniały". A jesienią powinnaś doczekać się bulw. Tylko trzeba być ostrożnym bo mogą być naprawdę maleńkie i trudno je odnaleźć w plątaninie zeschniętych korzonków.
Awatar użytkownika
Niunia1981
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10748
Od: 18 sie 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubicz k/Torunia

Re: Galeria balkony i trasy.

Post »

Bożenko dziękuję za szczegółowe informacje, na pewno skorzystam z zawartych w nich rad ;:196
Pozdrawiam, Monika :)
Zielony świat Moniki cz. 9
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3665
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Galeria balkony i trasy.

Post »

Niunia, ja kupowałam sadzonki begonii bulwiastych na targu i w związku z tym, ze to bardzo wrażliwe na zimno rośliny, musiałam szybko je zabezpieczyć przed październikowymi przymrozkami. Wielka szkoda, bo listopad był taki piękny i ciepły, ale nie miałam wyboru, bo to kilka 60 cm skrzynek. Ja je od razu pozbawiałam korzeni i naziemnej części ( serce się naprawdę kroiło :( ), a potem wsadziłam do doniczki, żeby trochę obeschły. Po kilku dniach przesypałam pyłem z dna worka z węglem drzewnym i wsadziłam do doniczki, gdzie przesypałam je trocinami., a przykryłam podstawkiem pod doniczkę. Stały w chłodzie. W lutym wsadziłam je do ziemi i zaczęłam podlewać. Teraz już 5 z 9 wypuściło pączki.
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3726
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Galeria balkony i trasy.

Post »

Kochani, coś ostatnio mało zdjęć zamieszczacie. Wpadłam tu Wasze balkony i tarasy pooglądać :wit Balkoniki to takie nasze małe świątynie cudów ... Mając wcześniej tylko balkon tak samo się cieszyłam jak teraz, mając ogród ...
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3665
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Galeria balkony i trasy.

Post »

Hmm, trochę jeszcze nie sezon. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”