Odległość sadzenia drzew i krzewów

Drzewa owocowe
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: drzewka owocowe - odległość

Post »

Wizyta na działce, 3 godziny roboty i.... i rzędy oddalone od siebie o kolejne 2 metry. Mam tylko nadzieję, że nie uszkodziłem za bardzo drzewek przy tej przeprowadzce. No teraz miejsca powinny mieć. A jak się i to okaże za mało, to będę po prostu mocniej ciął ;)
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: drzewka owocowe - odległość

Post »

A jak zasadziłbym Antonówke i Papierówke na podkładkach M7 to ile metrów obok mógłbym posadzić śliwe?
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: drzewka owocowe - odległość

Post »

Proponowałbym min. 4 m, najlepiej około 5 m jeżeli jest taka możliwość.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: drzewka owocowe - odległość

Post »

A taki rozstaw będzie dobry?

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: drzewka owocowe - odległość

Post »

Ja u siebie sadziłem tak:

odległość rzędów 4m
odległość jabłoni w rzędzie na półkarłowej podkładce 2,5
odległości w rzędzie śliw na ałyczy najlepiej 4 - 5 m
odległość moreli na ałyczy w rzędzie 4 -5 m
wiśnie w rzędzie na antypce 3 m

wszystko zależy jaka ziemia, podkładka i jak silnie rosnąca odmiana

dałem rzędy dla wszystkich gatunków co 4 ma bo to ładnie wygląda, a potem regulacja odległościami w samym rzędzie.

wysokie drzewa najlepiej od strony północnej, aby nie zacieniały tych niższych. A od południa najlepiej krzewy. To tak z grubsza wydaje mi się najlepiej.
adanadhel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 maja 2013, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Drzewa na działce (niekoniecznie ozdobne) - odległości i pie

Post »

Witam,
z góry przepraszam, że być może pytanie adresuję na niewłaściwym forum, ale po kilku godzinach googlowania nie mogę znaleźć serwisu/forum bardziej adekwatnego ...
Otóż nabyłem kilka miesięcy temu sporą działkę (ok. 6000 m2) z której znaczna część jest zalesiona (głównie sosna, choć również dęby, brzózki). Ponieważ drzew tych nikt nie sadził (rozsiały się same) teren wymaga uporządkowania. Wydaje mi się, że muszę przerzedzić zadrzewienie, ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat jak blisko siebie (bez szkody dla siebie samych) mogą rosnąć takie drzewa jak sosny, dęby i brzozy ... Chciałbym minimalnie ingerować, ale również umożliwić swobodny wzrost tych drzew które już na działce się znajdują. Może ktoś tutaj będzie w stanie mi doradzić albo chociaż odesłać po inny adres.
Za każdą odpowiedź z góry bardzo dziękuję.

Podłączam zdjęcia poglądowe.
Obrazek

Obrazek
mantis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 kwie 2013, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa na działce (niekoniecznie ozdobne) - odległości i pie

Post »

http://www.drzewa.net/artykul/16
Może to w czymś pomorze :wink:
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 942
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa na działce (niekoniecznie ozdobne) - odległości i pie

Post »

Najpierw musisz przemyśleć czy to ma być las, czy park? Gdyż gęstość zadrzewienia w obu przypadkach będzie zdecydowanie różna. A co za tym idzie pokrój drzew również będzie inny.
adanadhel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 maja 2013, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa na działce (niekoniecznie ozdobne) - odległości i pie

Post »

mantis pisze:http://www.drzewa.net/artykul/16
Może to w czymś pomorze :wink:
Bardzo dziękuję, ciekawy artykuł ... u mnie na pewno nie ma między niektórymi sosnami odległości 3-5 metrów ...
marcinpruszcz pisze:Najpierw musisz przemyśleć czy to ma być las, czy park? Gdyż gęstość zadrzewienia w obu przypadkach będzie zdecydowanie różna. A co za tym idzie pokrój drzew również będzie inny.
Chyba chciałbym, żeby to był park przechodzący w las ... to spora działka, tam gdzie kończy się siedlisko drzewa powinny rosnąć rzadziej a dalej "w las" gęściej.
Czy np. 5 metrów odległości miedzy pniami w części "parkowej" i 3 metry w części "leśnej" będzie "zgodnie ze sztuką" ?
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 942
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa na działce (niekoniecznie ozdobne) - odległości i pie

Post »

Tak długo jak drzewa będą małe, to każda odległość będzie dobra... A później najwyżej będziesz wycinać co drugie. Należało by jeszcze przeanalizować, czy drzewa z części parkowej nie powinny być "bardziej egzotyczne"...? Albo czy nie przechodzić z mini-sadu w park, a dopiero później w las...? Ale to już jest tylko i wyłącznie gustu i tego co "autor" będzie miał na myśli.
adanadhel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 maja 2013, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa na działce (niekoniecznie ozdobne) - odległości i pie

Post »

marcinpruszcz pisze:Należało by jeszcze przeanalizować, czy drzewa z części parkowej nie powinny być "bardziej egzotyczne"...? Albo czy nie przechodzić z mini-sadu w park, a dopiero później w las...? Ale to już jest tylko i wyłącznie gustu i tego co "autor" będzie miał na myśli.
Chyba chciałbym możliwie zachować oryginalny charakter tej działki, to znaczy raczej bazować na już występujących tam odmianach (głównie sosna i dąb) choć pewnie posadzę jakiegoś kasztana :)
Generalnie chciałbym możliwie jak najmniej ingerować, ale jednak pozostać w zgodzie ze sztuką i nie szkodzić drzewkom ... a wiem, że zbyt gęste nasadzenia nie służą im dobrze.
Gelo001
50p
50p
Posty: 63
Od: 30 paź 2012, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Radom - mazowieckie

Odległości od drzewek

Post »

witam serdecznie, mam problem posadziłem sobie w jednym rzędzie 3 orzechy laskowe (odleglosc od drzewek w jednym rzedzie to ok 3m) i mam pytanie bardzo chciałbym posadzic jeszcze kilka drzewek np jabloni w drugim rzedzie obok, tylko problem w tym ze odleglosc miedzy rzedami bylaby ok 2m czy to nie za malo prosze o pomoc moze jakies inne drzewka owocowe pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1019
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: odległości od drzewek

Post »

No to wszystko zależy jaka podkładka dla tej jabłoni. Generalnie dla M26 powinno być ze 4m, dla M27 jakieś 1.5m

Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”