Metasekwoja chińska -uprawa

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4512
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Metasekwoja chińska - uprawa

Post »

Sadziłam w tym roku, dokładnie 2 tygodnie temu. I rzeczywiście system korzeniowy nie był zbyt rozwinięty co zauważyłam wyjmując ją z doniczki. Przyszła mi do głowy (dopiero teraz!) myśkę ważna rzecz... Nie wiem jak duży wpływ na moje drzewko będzie miał fakt, że niedaleko w pobliżu znajduje się... ekhm... studnia :oops: O tym nie pomyślałam. Czy nie będzie ona zabierać wodę drzewku?
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Re: Metasekwoja chińska - uprawa

Post »

Nie wiem jak duży wpływ na moje drzewko będzie miał fakt, że niedaleko w pobliżu znajduje się... ekhm... studnia O tym nie pomyślałam. Czy nie będzie ona zabierać wodę drzewku?
W jakimś stopniu będzie zabierać wodę. Na pewno studnia obniża delikatnie poziom wód gruntowych, ale nie na tyle by się tym przejmować.
Czy dotarcie korzeni do wody gruntowej będzie sprzyjało dalszemu rozwojowi rośliny ? Bo np. w przypadku czereśni jest odwrotnie ponoć...
Zdecydowanie tak. I powiem więcej, na pewno zauważysz w którym sezonie Twoja roślina dopadnie wody gruntowe.
Griseum
200p
200p
Posty: 237
Od: 22 sie 2008, o 14:34
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Metasekwoja chińska - uprawa

Post »

Odnawiam wątek, gdyż sam zastanawiam się nad wsadzeniem metasekwoi jeszcze w tym tygodniu - na otwartej przestrzeni, w szczerym polu, ale dużą, ponad dwu metrową, więc nie powinna chyba przemarznąć.

Przeszukując internet znalazłem ciekawy artykuł, może przyda się inny osobom:

http://www.botany.pl/pubs-pdf/Biuletyn% ... _87-96.pdf

Jednego tylko w nim nie kumam, to jakie jest najlepsze pH dla metasekwoi? Wynika, że inne do uprawy pojemnikowej a inne w gruncie?
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Re: Metasekwoja chińska - uprawa

Post »

To znaczy,że ma szerokie spektrum przystosowania się do odczynu gleby, u mnie rośnie przy ph7,5, ale największe przyrosty osiąga w tak mokrym roku jak ten :wink: przesadzałam 2,5 m z gołym korzeniem w fazie bezlistnej, teraz mają min. 5m
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
kubin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 15 paź 2010, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Metasekwoja chińska - uprawa

Post »

Mam od wiosny rosnie b. dobrze. Zgodnie z teoria potrzebuje duuuzo wody (nawet moze stac w wodzie jak ryż). Według teorii lubi tez slonce. U mnie ma słońca troche, wody trochę. Co do zimy, to ani myślę przykrywać.
Przestraszyłem sie uwagi o przysmakach saren. Akurat mam takie co przychodzą. Jeszcze nie zjadły, albo nie znalażly albo jednak nie lubia az tak bardzo.

Pozdrawiam wszystkich

K.
JolantaMa
100p
100p
Posty: 156
Od: 9 maja 2009, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.mazowieckie

Re: Metasekwoja chińska - uprawa

Post »

No, moja metasekwoja nie zmieści się na żadnym zdjęciu, chyba, że przejdę do sąsiada. Jest bardzo konfliktowa, tj. toczę z małżonkiem o nią największe spory: on chce przycinać i to od góry, bo druty w pobliżu, i na boki, ja nie daję, bo jest piękna. Wielka, dorodna, rozłożysta, mięciutka i rośnie jak głupia, a przyznaję, bez żadnego poszanowania i podlewania. Wręcz za młodu zaniedbywana. To najwyższe i najgrubsze, i nie najstarsze, bo 15 letnie drzewo w ogrodzie. Czasami pączki przymarzły, a stoi na wygwizdowie., ale natychmiast odbijała w dwójnasób. Słowem podpasowało jej u mnie aż miło. To reklama metasekwoi. Mimo obecności różnych chorób grzybowych i innych zaraz, mszyc czy szpecieli na działce, jej nic się nie ima. Jeszcze pies kopie pod nią dołki. Gleba uboga, wody gruntowe nisko. Patrząc na nią uważam, ze nie nadaje się do małych ogrodów.
Basiu Tel - może przesadź póki czas ?
JolantaMa
100p
100p
Posty: 156
Od: 9 maja 2009, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.mazowieckie

Re: Metasekwoja chińska - uprawa

Post »

No to się przeszłam za ogrodzenie. Małż. ma rację, jest wyższa niż druty i lampa uliczna. Może nie będzie tak silnych wiatrów. Zdjęcie metasekwoji
(d... nie fotograf) z obciętym czubkiem, może pnia mało widać, ale jest pochmurnie i mglisto lub patrz komentarz w nawiasie.

Obrazek Obrazek
x_a-n
---
Posty: 434
Od: 15 mar 2010, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Metasekwoja chińska - uprawa

Post »

Do Basi Tel . Zobacz zdjęcia , które zamieściła JolantaMa i przyjrzyj się w jakim miejscu posadziłaś swoją metasekwoję . To bardzo duże drzewo , nadające się tylko na duże działki .
Awatar użytkownika
julieta
100p
100p
Posty: 197
Od: 28 paź 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Metasekwoja chińska - uprawa

Post »

JolantaMa - piękną jest Twoja metasekwoja ;:63 Możesz napisać w jakiej odległości od ogrodzenia rośnie? Niby wiedziałam, że będą z nich duze drzewa, ale chyba posadziłam zbyt blisko siatki ...
Poza tym mam pytanie do wszystkich, jak oceniacie szanse na przyjęcie mojego ok. 5-letniego (ok. 170 cm wysokości) okazu? Właśnie dzis ją przesadziliśmy, łatwo nie było, ale nie w tym problem. Chyba się pospieszyłam, bo nie poczekałam do opadnięcia lisci :oops: Nie są już zielone, nie są jeszcze nawet rdzawe, no i jeszcze są ... :(
JolantaMa
100p
100p
Posty: 156
Od: 9 maja 2009, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.mazowieckie

Re: Metasekwoja chińska - uprawa

Post »

Moja metasekwoja rośnie zdecydowanie za blisko ogrodzenia (ale wiem to teraz) ok. 2 m. Teraz posadziłabym ją w ogóle w innej części ogrodu. Co do przesadzania, to nie martwiłabym się, chyba bym podlewała częściej. Zaraz zgubi i te rude igiełki. Przesadzam różne krzewy i drzewka i po kilka razy, bo śmieją się ze mnie, że znowu koncepcja mi się zmienia. Rekord - 15 letni rododendron i 7 razy parzydło, oczywiście z sukcesem. Przyznaję, że jak zaczęłam interesować się ogrodem , to nie było tak wspaniałego forum (bez wazeliny :D), taaa internetu, kupowałam Działkowca, a i to sporadycznie, i nie było gdzie podglądać. No i zakup niektórych roślinek, bo mi się spodobały, też bez sensu, bo gleba albo warunki nie te. Julieto czytaj, czytaj i... zmieniaj, bo to Twój ogródek i Tobie ma sprawić satysfakcję. A do metasekwoi zagadaj czule albo jak mój mąż - postrasz wyrzuceniem.
Awatar użytkownika
julieta
100p
100p
Posty: 197
Od: 28 paź 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Metasekwoja chińska - uprawa

Post »

JolantaMa - mam to samo. Z tym ganianiem po ogrodzie i zmianą koncepcji ;:136 Zazwyczaj kończy sie sukcesem, ale porażki też były, ekhm.
Metasekwoje mam dwie. Pierwsza zmieniała miejsce po raz trzeci i już jej obiecałam, że to ostatni raz ;:223 I to ją posadziłam za blisko, ała ... Trudno, przeproszę i przesadzę, bo chciałabym naprawdę, aby to był ten ostatni raz.
Druga, to ta, z którą się teraz pośpieszyłam (przesadzana pierwszy raz). Miejsce wydaje się być ostatecznym, ale te liście :roll: Pocieszyłaś mnie, że szanse są. Tak podlewać będę. No i zagadałam czule, jeszcze nie straszyłam :wink: Dzięki bardzo ;:180
Aha, w życiu bym się nie odważyła przesadzać 15-letniego rózanecznika :shock: Gratuluję. Decyzji i sukcesu :P
Awatar użytkownika
teli
200p
200p
Posty: 284
Od: 17 paź 2008, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze.6b Płock między torami

Re: Metasekwoja chińska - uprawa

Post »

amadyn pisze:Do Basi Tel . Zobacz zdjęcia , które zamieściła JolantaMa i przyjrzyj się w jakim miejscu posadziłaś swoją metasekwoję . To bardzo duże drzewo , nadające się tylko na duże działki .
:D :D O to chodziło , by poskromić , jest taka jak chce ., wiem , że to wielgachne , a u mnie , będzie , nie wielgachne , tylko wąskie , jak sadzałam , nie miałam internetu , więc , teraz wypada dostosować , towarzystwo w którym rośnie , będzie formowane , drugi jałowiec , w tle za nią , został przeniesiony w inne miejsce , już jesienią przycięłam jałowca , jej sąsiada :D A rośnie pięknie , każdego roku , czyli jej tam pasi :D
Carpe Diem...
Awatar użytkownika
julieta
100p
100p
Posty: 197
Od: 28 paź 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Metasekwoja chińska - uprawa

Post »

Każda z moich dwóch metasekwoi ma pod dwa pędy. Jak myślicie ciachać czy jednak zostawić?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”