Storczyki

Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4537
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Storczyki

Post »

Wcale się nie dziwię, ten zapach... :wink:
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Storczyki

Post »

Witam :) obejrzałam Twój wąteczek i masz ładne zadbane roślinki widać że im u Ciebie dobrze :) śliczne cymbidium ma bardzo intensywny kolorek :)
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4537
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Storczyki

Post »

Witajtrzynastko na rzazie mam kilka sztuk, kupiłam na próbę i na razie żyją. Pierwszy Phalaenopsis różowy prawie stracił korzenie, za wolno wysychało podłoże chociaż podlewałam co 10 dni. Wymieniłam podłoże na nowe bardziej przepuszczalne, wypuścił zdrowe nowe korzenie. Wygląda na to że nic mu nie będzie liście są sztywne i ciemno zielone. Biały też miał za mokro, wyjęłam z doniczki a pomiędzy korzeniami wsadzona była kula zbitego mchu nasiąkniętego wodą. Posadziłam w nowy substrat oczywiście już bez dodatku. W poprzedniej ziemi znalazłam pocięte kawałki gąbki czy to normalne, chyba nie powinno się dodawać takich rzeczy do substratu :?:
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Storczyki

Post »

Aniu, gąbka czy mech w podłożu to, powiedziałabym, "normalka". Zdarza się znaleźć w doniczkach różności m.in. torf, piasek, drobne kawałki włókien i skorup kokosowych, to wszystko trzyma wilgoć, powodując gnicie korzeni. Osobiście kupiłam storczyka, który po 3 tyg. u mnie nadal miał zielona korzenie, podłoże w ogóle nie przesychało. W ostatniej chwili przesadziłam go do grubszego podłoża, teraz już doszedł do siebie i wypuścił nowy pęd :)
Trudno powiedzieć dlaczego producenci dodają takie niespodzianki do podłoża, może dla dłuższego utrzymania wilgoci, przez nieprofesjonalność (w co nie wierzę), albo przez oszczędność.
Nam pozostaje być czujnymi :)
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
agnieszka__
500p
500p
Posty: 658
Od: 22 paź 2009, o 23:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: słoneczne południe

Re: Storczyki

Post »

Witaj Aniu ,bardzo śliczne to cymbidium ,wszyscy chwalą chyba pękasz z dumy ;:108 ;:108 ;:108 ;:108
Biały falek też piękny ,pewnie ma duże kwiaty. Bardzo lubię białe falki. Życzę wielu kwitnień i do zobaczenia :wit
zielone jest piekne
pozdrawiam Agnieszka
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 18&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4537
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Storczyki

Post »

Kupiłam podłoże strasznie drobne z przewagą torfu, wcale nie przesychało ale jak to na peryferiach,, z braku laku i takie dobre'' innego nie było. Dosypałam do doniczek ale było do niczego korzenie robiły się brązowe, kupiłam następne w markecie jest chyba dobre widać jakieś kulki i kawałki wiórków chyba z kokosa dosyć gruba mieszanka. Storczyki mają grube korzenie i drobne jakie podłoże jest dla nich najlepsze :?: Przecież według zaleceń po 10 dniach powinno przesychać a schnie ok. 15dni.
Agnieszko ja ciągle myślę o tym co nie kupiłam, taki sam kolor tylko kwiaty malutkie za 12zł. Biały kwiaty ma bardzo duże i ten jaśniutki kolor można patrzeć na niego cały czas i podziwiać jaki piękny :P
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16354
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Storczyki

Post »

Anna- ja też na peryferiach mieszkam i kupuję u nas w sklepach podloże do storczyków. Macam przez folie i wybieram najgrubsze. A w domu hmmm... te grubsze kawałki kory i npa sprasowanego torfu daję do phalaenopsisów, a drobniejsze do oncidium i miltonii. To jest jakiś sposób na wykorzystanie całego podłoża.
W tym roku będę kupować duże ilości kory do iglaków do ogrodu i pewnie troszku sparzę i zostawie do storczyków. Zwłaszcza, że zamierzam wszystkie storczyki naraz przesadzić, to podłoża dużo będę potrzebować :)
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Storczyki

Post »

Anna11 pisze:W poprzedniej ziemi znalazłam pocięte kawałki gąbki czy to normalne, chyba nie powinno się dodawać takich rzeczy do substratu :?:
zawsze dodają ale ja jak przesadzam to dodaję do kory, łupinki orzechów arachidowych, włókno kokosowe jak mam, pocięte na kawałki i zwykłe kamienie na drenaż słyszałam że jedni dodają łupinki orzechów laskowych, Jak wypuścił nowe korzenie to będzie ok :) powodzenia
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4537
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Storczyki

Post »

Dziewczyny wielkie dzięki, takie rady są dla mnie bardzo pomocne. Zauważyłam że ziemia do różnych roślin jest dobra albo do niczego zależy od firmy. Teraz też dotykam przez folię czy są grube kawałki czy drobne ale co jest w środku to też nie widać. Korę sosnową też dodawałam ale nic z nią nie robiłam. W kupionych storczykach niektóre korzenie doczepione były właśnie do kawałków kory przez to dosypałam troszkę, widocznie to im odpowiada. Łupinki z orzechów też były i do tego torf który trzyma wilgoć bardzo długo, korzenie zaczynają gnić. Kamieni nigdy nie dodawałam przy następnej zmianie podłoża spróbuję dodać dla lepszego drenażu.
Może ktoś próbował dodać potłuczone łupiny z orzecha włoskiego :?:
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Storczyki

Post »

Aniu łupiny orzechów włoskich nie są wskazane, ponieważ zawierają garbnik, który szkodzi korzeniom.
Osobiście raz dodałam do podłoża łupiny pistacji, moczone we wrzątku (bo słone), ale eksperyment się nie udał, bo zaczęły pleśnieć.
Przy wiosennym przesadzaniu dodam do podłoża łupiny orzeszków arachidowych, tak z ciekawości co będzie.
Podłoże polecam z Orchid Sklepiku dostępne w Leroy Merlin lub tutaj lub z firmy Substral. Nacięłam się na podłożu Compo.

Drenaż robię z keramzytu, bo używam go też do kaktusów :)
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
renata75
1000p
1000p
Posty: 1604
Od: 5 kwie 2008, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Storczyki

Post »

Kamilo, ja tez dodawałam łupiny z orzechów arachidowych i pistacjowych i pleśniały jedne i drugie, musiałam wszystko przesadzać na nowo, nie wiem co robią inni,że sobie chwała tę łupiny.
Ostatnimi czasy kupuję podłoże w LM z Orchid Sklepiku, z tych co kupowałam, a było ich trochę jest chyba najlepsze, chociaż gdzieś czytałam,ze najlepsze jest firmy Zielony dom, ale tego nie miałam jeszcze.

Pozdrawiam :P
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Storczyki

Post »

Ja też takiego nie miałam. Ale już nowego próbować nie będę.
Łupiny może trzeba jakoś przygotować, może sparzyć w jakimś środku, albo podpiec w piekarniku?
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16354
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Storczyki

Post »

Dziewczyny, a co z suszyonymi liścmi? Własnie mamy remont w domu i...pod dywanem znalzłyśmy z mamą prawie "na pył" wysuszone liście...
W tym roku chcialabym już sama poekpserymentować ze zrobieniem "swojego" podłoża do storczyków. Tylko, co dodać do kory?
Zawsze miło jest poczytać, jak Inni sobie radzą w tym temacie...człowiek się uczy ciekawych rzeczy.

A co do podłoża firmy Compo. Miałam jak na razie dwa worki z róznych partii i powiem Wam, że jakbym miała dwa różne podłoża...Hihi, a ta sama mieszanka. Drugi worek był o wiele lepszy, duzo grubej kory a malo torfu i styropianu :) Pewnie to zależy od tego, na jaką partię się trafi :)
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Zablokowany

Wróć do „Moje storczyki !”