Mój świat - Tamaryszek -cz.2

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
riane
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 921
Od: 24 lut 2008, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: otulina Kampinosu (mazowieckie)

Re: Mój świat - Tamaryszek -cz.2

Post »

Morski ogród świetny. Słychać w nim szum morza. 8-)
Te ogrody moim zdaniem wspaniale by się sprawdzały w przestrzeni publicznej. One właściwie nie są do użytkowania, tylko do podziwiania. Tak jak się idzie przez miasto i miło jest popatrzeć na coś ładnego. Niekoniecznie od razu chce się tam spędzać pół dnia, ale wystarczy przejść obok i poprawia się humor. Pod tym względem strasznie mi się podobała Kopenhaga. Tam jest bardzo dużo takich niedużych smaczków wplecionych w tkankę miasta. Właściwie na co drugim rogu można się natknąć na nietypową fontannę albo rzeźbę.
Agata
Awatar użytkownika
lucy09
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3561
Od: 14 sie 2008, o 15:02
Lokalizacja: Łódź

Re: Mój świat - Tamaryszek -cz.2

Post »

Mnie również podoba się ogród angielski, ale ja wprowadziłabym więcej ''porządku''- lubię jak rośliny nie muszą walczyć o swoje miejsca. :wink:
Awatar użytkownika
wiosenka
500p
500p
Posty: 618
Od: 11 lis 2009, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Mój świat - Tamaryszek -cz.2

Post »

GRATULUJĘ WYJAZDU NA TAK WSPANIAŁĄ WYSTAWĘ I DZIĘKI ZA RELACJĘ ;:196
Pozdrawiam - wiosenka
Spełniane marzenia- wiosenka
Awatar użytkownika
ursulka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 2 paź 2009, o 23:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Mój świat - Tamaryszek -cz.2

Post »

Tamaryszku, hihihi, ale nam sprawiłaś przyjemność!
Też mi się najbardziej podoba ten angielski ogród... I to z jeszcze jednego powodu... Otóż, jest to przepiękne usprawiedliwienie dla postępującego zapychania roślinami mojego ogrodu :;230
Swoją drogą, podobał mi się też ogród marynistyczny :D Pewnie przez moje ulubione bukszpany.
Pozdrawiam serdecznie - Ula
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Mój świat - Tamaryszek -cz.2

Post »

Tamaryszku, masz piękny, dojrzały, naturalny , a przy tym wysmakowany ogród !
Jego poszczególne zakątki tworzą harmonijną całość , wpisują się też świetnie w leśną otulinę puszczy , która jest tuż , tuż , po sąsiedzku. Wszystkie ogrodowe detale : mostek, rzeźby , pergole czy kraty - podpory róż i pnączy pasują do siebie i do najbliższego otoczenia idealnie .To wielka sztuka stworzyć taki ogród , który sprawia wrażenie , jakby był tu "od zawsze". Tobie się udało. Tajemnicze ścieżki, niezwykły "biały zakątek", rozległe wrzosowisko,strzyżony trawnik, wielkie kępy liliowców, host, traw, dom otoczony bujną zielenią drzew , krzewów i pnączy...długo mogłabym wymieniać , co mi się podoba. No a strumyk i jego porośnięte bujną zielenią brzegi to prawdziwe mistrzostwo !!!
Tak ładnie i ciekawie opisujesz historię powstawania tego niezwykłego miejsca .W pełni akceptuję Twój sposób myślenia na temat tworzenia ogrodu, odpowiada mi Twoja estetyka.

Relacja z wystawy i prezentacja poszczególnych ogrodów - bardzo ciekawa. Oj, wiele pokazanych na twoich zdjęciach projektów chętnie widziałabym u siebie... choć przyznam ,że w Anglii najbardziej podobają mi się założenia w stylu Gertrudy Jekyll.
Ja także podczas podróży lubię odwiedzać ogrody w różnych zakątkach Polski i Europy.W lipcu mam nadzieję zahaczyć o dwa włoskie parki- ogrody. Tym niemniej zawsze chętnie oglądam zdjęcia i relacje , takie , jak zamieszczane przez Ciebie :)

Twój ogród jest jednym z moich ulubionych i po cichutku często do niego zaglądam , by podziwiać i powzdychać ...
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Tamaryszek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2749
Od: 13 lip 2009, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mój świat - Tamaryszek -cz.2

Post »

Witam moich kochanych gości ! Jest głucha noc, a ja do Was piszę...

VERTIGO ? wiedziałam, wiedziałam, że ten ogród zachwyci...!

TAJKA ? także zwiedzający wystawę zachwycali się ?angielskością? tego ogrodu... Nad ścieżką było w nim kilka pergoli, wszystkie porośnięte różami , białymi i bladoróżowymi.
Z mojej hortensji jestem zadowolona, kwitnie bardzo obficie. Mam jeszcze dwie posadzone w zeszłym sezonie ? jeszcze nie kwitną, niestety. No, i kupiłam kolejną na trejaż koło szopy. W itórym roku od posadzenia zakwitła Twoja ?


MAŁA RYBKA ? i mnie się podoba ten ogród ! Chociaż były w nim elementy, które mnie nie zachwyciły.

MAG ? masz rację, Magda, mnie też się przypomniały kompozycje bylinowe G.Jekyll. Marzę o ceglanych scieżkach u siebie...
Te moje białe kwiatki to na pewno jakieś dzwonki... Może ktoś je zidentyfikuje...

RIANE ? te rzeźby to róże, ale były z kamienia ! Same w sobie były ładne. Ale według mnie niepotrzebne w tym pełnym bujnego kwiecia ogrodzie. Zbiornik wodny był częścią ogrodu . Chyba nie był to zbiornik na deszczówkę, bo leciała doń woda ze starych kranów.

ABEILLE ? myślę, że masz rację, Wiesiu. I mam podobne odczucia do Ciebie ? ogród zachwyca , ale ten domek powinien być inny.

ZIELONA ANIA ? dziękuję, Aniu ! Chyba wstyd się przyznać na tym forum, ale ja nie przepadam za irysami... A już na pewno nie w takim kolorze ! Znalazły się w moim ogrodzie przez przypadek, więc teraz reorganizując ogród ? usuwam je.

DODAD ? Dorotko, zrób pergolę z białą pnącą różą ...! To takie ładne...
Ogród morski jest ciekawy...Zwróciłaś uwagę na kolorystykę ?

KDANUTA ? dziękuje, Danusiu, za uznanie ! Ja też lubię spokój i harmonię w ogrodzie.

KALMIA ? cieszę się, że tak się spodobał ten ogród. A marzenia trzeba realizować...Zapraszam na ciąg dalszy, sporo jeszcze tego jest...

RENIM ? pisałam kiedyś, że zrezygnowałam u siebie ze żwirowych rabat ? odechciało mi się ich po wielogodzinnym wybieraniu sosnowych igiełek i listeczków ze żwirku...
A bujna roślinność tworzy wyjątkowy klimat . Niestety , w prawdziwym ogrodzie trzeba na taki efekt trochę poczekać...


ALINA ? tak,tak, jestem szczęśliwa z powodu takiego prezentu... U mnie w ogrodzie wielkie zmiany, ale były zaplanowane wcześniej. Pobyt w Anglii podsunął parę pomysłów. Dziękuje za dobre słowo, ale muszę jeszcze popracować nad osiągnięciem harmonii w moim ogrodzie. Ciągle się łapię, że np. gdzieś jest za pstrokato.
Niestety, Biały Ogród cierpi z powodu braku osłony starych sosen... Wiele roślin tam posadzonych, cieniolubnych, ma poparzone liście ! Np. kokornak i funkie. Musze na gwałt dosadzać drzewka, żeby chronić rośliny. Mam nadzieję, że jakoś się przystosują. Ale kilka funkii będę musiała przesadzić. Sama zobacz...

Obrazek

Obrazek

IZA ? oj, masz rację ? jesteśmy na forum w tym względzie wyjątkowo jednomyślni...Zdecydowanie przeważają wśród nas zwolennicy angielskiego stylu.

RIANE ? tak, rzeczywiście część tych pomysłów jest do wykorzystania w przestrzeni publicznej. Ale i w prywatnych ogrodach mamy takie fragmenty które tylko oglądamy, przez które przechodzimy... Może tam jakieś pomysły da się wykorzystać.
Żałuję, że nie byłam jeszcze w Kopenhadze.

LUCY ? wiesz, Lucy, i ja chyba wolę klarowne , czyste grupy roślin, przemieszania trochę mniej...

WIOSENKA ? to była wielka frajda, Wiosenko !

URSULKA ? no, tak , Ula, masz teraz UZASADNIENIE swoich poczynań , poparte najwyższym autorytetem fachowców z Chelsea !
Jak wiesz, ja też jestem wielbicielką bukszpanów, ale zdecydowanie bardziej spodobał mi się ogród Stuarta ? Smitha, pokazywany wcześniej, gdzie stanowiły mocny akcent. To był jeden z moich faworytów.

EWELINA ? witaj Ewelino, bardzo się cieszę z Twoich odwiedzin ! Dziękuję za tyle pochwał...aż mi się błogo zrobiło na sercu, gdy czytałam Twoje słowa. Szczególnie, że pochodzą od twórczyni tak idealnego ogrodu. Wielokrotnie go podziwiałam i stanowi dla mnie nieustanną inspirację.
Staram się, żeby ogród harmonizował z otoczeniem i z domem . Żeby miał przytulne i bujne zakątki, ale żeby jednocześnie zachować pewną dyscyplinę gatunkową i kolorystyczną. Nie zawsze mi się to udaje, ale pracuje nad tym . Jeszcze raz dziękuję za życzliwa ocenę.
Ciekawa jestem , jakie ogrody we Włoszech będziesz oglądać ? Zwiedzałam w zeszłym roku kilka ogrodów w Toskanii przy willach medycejskich. Pięknie położone, ale troszkę zaniedbane.
Zapraszam w odwiedziny, Ewelino ! Choćby na dalszy ciąg relacji z podróży do Anglii. Ale także na relację z dalszego tworzenia mojego ogrodu ? w ostatnich dniach posadziłam kilkadziesiąt roślin !



Dziś tylko nowinki z Mojego Świata...
Co jeszcze kwitnie w moim ogrodzie ?

Osteopermum

Obrazek

Parzydło leśne

Obrazek

Rodgersja kasztanowcolistna

Obrazek

pierwsza lilia - azjatycka Brunello

Obrazek

róża Amber Cover

Obrazek

liliowiec Stella d'Oro

Obrazek

funkia (jaka?)

Obrazek

Obrazek

trzykrotka

Obrazek

Gąska wróciła nad strumyk...

Obrazek
Pozdrawiam , Tamaryszek
Mój świat --- Wizytówka
Awatar użytkownika
Tajka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11411
Od: 23 sty 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Mój świat - Tamaryszek -cz.2

Post »

Izo żal roślin popalonych przez słońce, jednak cień w ogrodzie jest niezbędny dla wielu roślin.
U mnie także go brakuje, musiałam przesadzić klematis ze słońca do półcienia, gdyż co roku miał popalone liście, a obecnie ma się całkiem dobrze, nawet takie pospolite płomyki wiechowate w pełnym słońcu chorują i krótko kwitną.
Pięknie kwitnie Ci ta pomarańczowa róża i śliczny liliowiec.
Gąska nad strumieniem wygląda przeuroczo. :)
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13422
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mój świat - Tamaryszek -cz.2

Post »

Pierwszy raz widzę takie zniszczone liście funkii. Jakbyś nie napisała że to poparzenie to bym myślała że jakaś choroba grzybowa...
U mnie w bardzo słonecznym miejscu bardzo dobrze radziła sobie Undulata a i hosta babkowata też ma sporo słońca i daje radę.
Gdzieś słyszałam że im ciemniejsze liście host tym więcej cienia potrzebują....

Za to masz piękną różę Amber Cover ;:138
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3917
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Mój świat - Tamaryszek -cz.2

Post »

Rozkoszny strumień ;:167 . Gąska bardzo pasuje do tego stylu. Szkoda tych roślin poparzonych, faktycznie niektórym przyda się przeprowadzka.
Awatar użytkownika
abeille
1000p
1000p
Posty: 5035
Od: 4 mar 2009, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: spod Paryża

Re: Mój świat - Tamaryszek -cz.2

Post »

Tamaryszku, szkoda tak popalonych liści kokornaka i hosty. U mnie hosty tak wygladały w zeszłym roku choć rosną w zupełnym cieniu.
To sucha ziemia pomimo częstego podlewania tak je zniszczyła. Myslę że hosty dają sobie dobrze radę w słońcu dopóki ziemia jest
wilgotna. Tak jak zreszta wiele roślin które lubia wilgoć i toleruja słońce jeśli korzenie maja dalej mokro.
Zdjęcia ogrodowe piękne, a szczególnie gąska nad potokiem mi się podoba ;:138
Buziaczki ;:196
Cieplutko pozdrawiam Wiesia
Wątki Pszczółki
Wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Mój świat - Tamaryszek -cz.2

Post »

Tamaryszek pisze:EWELINA ? Ciekawa jestem , jakie ogrody we Włoszech będziesz oglądać ? Zwiedzałam w zeszłym roku kilka ogrodów w Toskanii przy willach medycejskich. Pięknie położone, ale troszkę zaniedbane.
Ponieważ będziemy mieszkać niedaleko Florencji z pewnością odwiedzimy ponownie OGRODY BOBOLI ("Giardino di Boboli") ,a także nieznane nam jeszcze ogrody właśnie przy willach Medyceuszy , np.Villa Gamberaia w Settignano pod Florencją, Villa la Foce koło Pienzy , ogrody Villa Reale di Marlia . Polecano nam willę "Ambra" (Paggio a Caino) - znasz może ? Opowiem po powrocie , jakie ogrody zobaczyłam tym razem.
Tamaryszek pisze:Gąska wróciła nad strumyk...

Obrazek
Cudne ujęcie! Pozwól,że aż zacytuję :

" Gęś kamienna nad strumień wyciąga swą szyję,
Wpierw się w wodzie przegląda,
Potem długo pije..."

Toż to idealny "podpis " do Twojego zdjęcia !!!
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Tamaryszek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2749
Od: 13 lip 2009, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mój świat - Tamaryszek -cz.2

Post »

TAJKA ? rośliny cierpią, a ja razem z nimi...Nie bardzo wiem , co robić... Gdybyż to była jedna- trzy rośliny, ale tam rośnie ze 30 funkii ! Pnącza ze ściany przecież nie przesadzę. Obserwuję z bólem serca i te , które będą znosić to najgorzej ? przesadzę. Reszta może się przystosuje i poczeka na cień młodych drzewek. Mam nadzieję.
Ten liliowiec to mój ulubiony ? kwitnie najdłużej ze wszystkich ? od czerwca całe lato !


COMA ? niestety, Mariolu, to poparzenie... Inne funkie najpierw tracą kolor , potem mizernieją... Moje Undulaty tez sobie radzą nieźle ! Reszta trochę gorzej... Chyba masz rację, że te ciemniejsze znoszą gorzej słońce ? te wielkie , niebieskawe Siebolda wyraźnie tracą kolor. Z kolei te biało zielone , raczej jasne, są okropnie popalone.
Róże są pod pilną obserwacją ? jeśli będą chorować ? pożegnam się z nimi...Z jednej rabaty już część wyeksmitowałam ? zdenerwowało mnie, że któryś rok z rzędu wyglądały paskudnie (poza kwiatami...) i ciągle trzeba było walczyć o ich życie.

ZIELONA ANIA ? dziękuję , Aniu! Strumień - to główna atrakcja mojego ogrodu , czytałaś, że naprawdę to rów melioracyjny..?
Jesienią będę przesadzać te rośliny, które najgorzej zniosą lato.

ABEILLE ? Wiesiu, dajesz mi nadzieję na ratowanie tych roślin...! Bo u mnie rzeczywiście jest sucho ! W cieniu funkie od lat radziły sobie świetnie, mimo suszy, ale teraz ? sama widzisz. Spróbuję je bardzo intensywnie nawadniać , może rzeczywiście lepiej zniosą słońce. Czy Twoje hosty odżyły ?


EWELINA ? Ewelino, z wymienionych przez Ciebie , znam tylko ogrody Boboli we Florencji. Żałuję, że ich nie widziałam, miałam szczególnie ochotę na Gamberaia i la Foce. Niestety, moje towarzystwo było za mało ?ogrodowe?... Nie udało mi się zobaczyć parku przy willi Pratolino, tam , gdzie jest wielki posąg Apennina (chyba był remont...). Wybierasz się tam? Z przyjemnością obejrzę relację z Twojej wizyty we włoskich ogrodach ! Kiedy jedziesz?
Skąd pochodzi cytat o kamiennej gęsi ? Rzeczywiście idealnie pasuje... Co prawda ? moja gęś jest z terakoty ? przyjechała właśnie z Toskanii !



A teraz kolejne nagrodzone ogrody z Chelsea . Kompletnie różne !
Pierwszy ( złoty medal ), bezpretensjonalny, inspirujący się kwietnymi łąkami z okolic Leeds, przypomina wiejskie tereny zielone w tym rejonie, poprzecinane kanałami. Główny element w nim stanowi śluza (?).
Drugi ( srebrny medal ) - to wspomnienie ogrodu wiktoriańskiego ( Denby, Pearson ) ? dominujący element ( kolor !) stanowi w nim tradycyjny pawilon, przypominający ptaszarnię. Charakterystyczna też jest ścieżka na osi ogrodu , ozdobiona mozaiką z pawiem. Do tego kamienne donice ( takie stoją u mnie na tarasie...) , kwadratowe rabaty z rozwichrzonymi bylinami.
No i co Wy na to ?




Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A teraz idę odwiedzić Wasze ogrody. A tyle mam do oglądania...
Pozdrawiam , Tamaryszek
Mój świat --- Wizytówka
Awatar użytkownika
renim
500p
500p
Posty: 624
Od: 30 sty 2010, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Mój świat - Tamaryszek -cz.2

Post »

Pierwszy może być, no może trochę aż zbyt naturalny. Ten drugi wygląda jak nie z tej epoki. Pasują tu długie kreacje, a ja takiej nie mam. :;230 Czy te tłumy nie przeszkadzały w zwiedzaniu?

pozdrawiam ;:3
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”